از کشتی سازی تا طراحی پل چوبی متمایز (+عکس)

این سازه چوبی و بخش های فولادی آن به صورت پیش ساخته به محل مد نظر انتقال داده شده و ظرف تنها چند ساعت در تگزاس سرهم شدند.

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور volkan alkanoglu طراح ساکن ایالت اورگن آمریکا اقدام به طراحی و ساخت نوعی پل چوبی ارگانیک به نام “جسم شناور” کرده است. این سازه چوبی و بخش های فولادی آن به صورت پیش ساخته به محل مد نظر انتقال داده شده و ظرف تنها چند ساعت در تگزاس سرهم شدند. متخصصین راهسازی و منتقدان معتقد هستند که این شاهکار نمونه ای نوآورانه از شهرسازی مدرن به شمار می رود و در اصل یک استراتژی طراحی پایدار و در عین حال مقرون به صرفه خواهد بود.

به گفته alkanoglu، جسم شناور تلفیقی از هنر عمومی، طراحی مدنی، معماری و زیرساخت های پیشرفته محسوب می شود. چنین پروژه های خاصی با محوریت آینده نگر، به طور اختصاصی برای سایت منتخب خود طراحی خواهند شد و هزینه های ساخت و ساز در محل را تا اندازه زیادی کاهش می دهند. از طرفی دیگر تکنیک های تولید، ساخت و نصب مذکور را می توان حتی برای مناطق دور افتاده نیز مورد استفاده قرار دارد و در بودجه و زمان صرفه جویی کرد.

پل جسم شناور 62 فوت طول دارد و طراحی خاص آن مخاطب را به یاد یک شاخه خمیده چوبی می اندازد. همچنین ساختار پل با توجه به شکم محدب و بدنه مقعر شباهت زیادی به بدنه کشتی دارد.

دنبال کنید @ اینستاگرام