برای نخستین بار در جهان؛

تبدیل یک ناو هواپیمابر به کشتی تفریحی! (+عکس)

این کشتی از عرشه های قابل تعویض برخوردار بوده و این گونه به نظر می رسد که از دل فیلم های علمی تخیلی خارج شده است.

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور – ما عادت کرده ایم که ناوهای هواپیمابر را بیشتر در وضعیت آماده نبرد و با تعداد زیادی از جت های جنگنده روی عرشه آنها ببینیم. اما چه می شود اگر با تصویری کاملا متفاوت از یک ناو هواپیمابر مواجه شویم؟ ناوی با ظاهری مسالمت آمیز و لوکس که از مسافران برای کسب آرامش و لذت بردن از حضور روی آب دعوت می کند.

 

استودیو میتسی مستقر در هلند، یک طرح مفهومی شگفت انگیز به نام “ناو دوقلوهای نوح”  (Noah Twins Carrier) را ارائه کرده است که بر اساس آن نه تنها شاهد تبدیل شدن نخستین ناو هواپیمابر به یک کشتی تفریحی در جهان خواهیم بود، بلکه این کشتی از عرشه های قابل تعویض برخوردار بوده و این گونه به نظر می رسد که از دل فیلم های علمی تخیلی خارج شده است.

تبدیل یک ناو هواپیمابر به کشتی تفریحی برای نخستین بار در جهان

به گفته استودیو میتسی، طراحی این کشتی تفریحی شبیه یک چاقوی سوئیسی است و امکان تغییر کاربری عرشه از یک باند فرود به یک زمین گلف وجود دارد. باند فرود در این کشتی تفریحی همچنان وجود خواهد داشت اما به جای جت های جنگنده از آن برای برخاستن و فرود هلیکوپترها و تاکسی های هوایی استفاده می شود. همچنین، زمین گلف نه چاله این مجموعه نیز می تواند به یک پیست اسکی با برف مصنوعی تبدیل شود.

تبدیل یک ناو هواپیمابر به کشتی تفریحی برای نخستین بار در جهان

این پروژه بلندپروازانه جدید نیست، اما به تازگی احتمال به واقعیت تبدیل شدن آن هرچه بیشتر افزایش یافته است. اودو اشترن، کارآفرین آلمانی، در تلاش است تا توجه سرمایه گذاران را برای تبدیل یک ناو هوپیمابر فرانسوی به یک کشتی تفریحی جلب کرده و با اجماع نیروها و خرید این ناو از خدمت خارج شده بتواند طرح مفهومی دوقلوهای نوح را به واقعیت تبدیل کند.

تبدیل یک ناو هواپیمابر به کشتی تفریحی برای نخستین بار در جهان

این ناو هواپیمابر به نام فوش (Foch) از سال 1963 تا 2000 در خدمت نیروی دریایی فرانسه بود. این کشتی جنگی 543 فوت (165.5 متر) درازا و 97 فوت (29.5 متر) پهنا دارد که آن را به گزینه ای ایده‌آل برای چنین پروژه ابتکاری تبدیل می کند. پس از سال 2000، ناو هواپیمابر فوش توسط برزیل خریداری شد و پیش از آن که تقریبا 10 سال بعد از خدمت خارج شود، نام آن به سائو پائولو تغییر کرد. به نظر می رسد این ناو هواپیمابر به تازگی توسط یک شرکت ترک خریداری شده و در خطر اوراق شدن قرار دارد.

تبدیل یک ناو هواپیمابر به کشتی تفریحی برای نخستین بار در جهان

این که ناو هواپیمابر فوش از اوراق شدن جان سالم به در برده و زندگی جدیدی را در قالب یک کشتی تفریحی لوکس و پیشرفته آغاز خواهد کرد، همچنان نامشخص است. اما ایده استفاده مجدد از کشتی های جنگی و بخشیدن یک زندگی جدید به آنها قطعا ایده ای است که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

تبدیل یک ناو هواپیمابر به کشتی تفریحی برای نخستین بار در جهان

 

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام