موفقیتی دیگر برای هواوی با تولید تراشه انحصاری برای‌ درایور نمایشگرهای OLED

موفقیتی دیگر برای هواوی با تولید تراشه انحصاری برای‌ درایور نمایشگرهای OLED

با توجه به شیوع ویروس کرونا، در حال حاضر شرکت‌های تکنولوژی با معضل کمبود تراشه‌های نیمه‌هادی روبرو هستند. با وجود این، طبق خبرهای جدید، شرکت HiSilicon که یکی از زیرمجموعه‌های هواوی است، اخیراً اولین تراشه‌ی انحصاری خود را برای درایور نمایشگرهای OLED تولید کرده است که موفقیتی بزرگ برای این کمپانی محسوب می‌شود.

موبنا – شرکت HUAWEI HiSilicon به تازگی مراحل آزمایشی اولین تراشه درایور انحصاری مخصوص نمایشگرهای اولد (OLED) را پشت سر گذاشته است و انتظار می‌رود تا پایان سال جاری میلادی تولید این تراشه‌ها را آغاز کند.

بر اساس گزارش‌ منابع خبری، در ابتدا این تراشه‌ها به صورت انحصاری و فقط برای محصولات هواوی استفاده می‌شوند و سپس به دیگر تولیدکنندگان نیز فروخته خواهند شد.

بخش تحقیق و توسعه (R&D) کمپانی هواوی در سال 2019 کار بر روی تراشه‌های درایور صفحه نمایش را آغاز کرد و سپس در همکاری با شرکت BOE به هدف خود یعنی ساخت تراشه‌ی درایور انحصاری رسید.

هواوی در ادامه‌ی راه، اولین IC درایور نمایشگرهای OLED خود را در نیمه‌ی دوم سال 2019 تولید کرد. همچنین باید بدانید که طبق گزارش‌های پژوهشی منتشر شده، هرچند نمایشگرهای OLED در بسیاری از محصولات الکترونیکی روزمره مانند گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند استفاده می‌شوند، اما طراحی و توسعه‌ی تراشه‌های درایور آنها کاری بسیار پیچیده و سخت است.

به دلیل محدودیت‌های این چیپ‌ها، اکثر تراشه‌های درایور باید به صورت جداگانه و مخصوص هر نمایشگر برنامه‌ریزی شوند؛ در نتیجه نمایشگرهای مختلف OLED به تراشه‌ی خاص خود نیاز دارند و همین امر موجب می‌شود تولید انبوه این تراشه‌ها کاری بسیار سخت باشد.

موفقیتی دیگر برای هواوی با تولید تراشه انحصاری برای‌ درایور نمایشگرهای OLED

هرچند در حال حاضر شرکت‌های چینی تولیدکننده صفحه نمایش مانند BOE به بخش بزرگی از بازار جهانی تسلط دارند، اما تولید تراشه‌های OLED این کمپانی‌ها هنوز هم به تراشه‌سازان خارجی وابسته است. در این راستا هواوی می‌تواند با توسعه و تولید این تراشه‌ها، علاوه بر گام برداشتن در راه خودکفا شدن، به تولیدکنندگان صفحه نمایش در چین نیز کمک کند و از وابستگی آن‌ها به شرکت‌های خارجی بکاهد.

همچنین با تولید این تراشه‌ها توسط هواوی، نه تنها درآمد این شرکت افزایش خواهد یافت، بلکه حضور در بازار تراشه‌های درایور OLED در کنار رقبای دیگر در این حوزه، می‌تواند رقابت جذابی را میان این شرکت‌های بزرگ آغاز کند.

دنبال کنید @ اینستاگرام