تراکتور «308 سوپر»: نمونه‌ای از تفکر فرازمانی پورشه (+عکس)
دکتر فردیناند پورشه چگونه محصولاتی را طراحی کرد که پس از 83 سال هنوز مد روز هستند!

تراکتور «308 سوپر»: نمونه‌ای از تفکر فرازمانی پورشه (+عکس)

یکی از ویژگی های غیرمعمول تراکتور پورشه که در سال 1934 معرفی شد، اتصال هیدرولیکی بین پیشرانه و سامانه انتقال نیرو بود.

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور دکتر فردیناند پورشه شرکت مشاوره طراحی خود را در بیست و پنجم آوریل 1931 در اشتوتگارت، آلمان تاسیس کرد. یکی از مشهورترین محصولات تولیدی با همکاری پورشه به نام فولکس واگن بیتل شناخته می شود که در زمان آلمان نازی به عنوان خودرویی برای مردم این کشور معرفی شد، اما پورشه در کنار کار روی “خودرو مردمی” برنامه هایی برای تولید “تراکتور مردمی” نیز داشت.

تراکتور پورشه

همانند موارد دیگری که حاصل ذهن خلاق دکتر فردیناند پورشه بودند، تفاوت هایی در تراکتورهای تولیدی این شرکت با نمونه های عادی وجود داشت. یکی از ویژگی های غیرمعمول تراکتور پورشه که در سال 1934 معرفی شد، اتصال هیدرولیکی بین پیشرانه و سامانه انتقال نیرو بود. این یکی از معیارهای متمایز و الزام طراحی همه پیشرانه های پورشه دیزل مورد استفاده در تراکتورها تا زمان تولید آخرین مدل در سال 1963 بود. دلیل خاصی برای این الزام وجود داشت. مهندسان در دهه 1930 بر این باور بودند که کشاورزان هنگام تعویض دنده قادر به گرفتن درست کلاچ نیستند.

دکتر فردیناند پورشه سه مدل اولیه تراکتور در سال 1934 تولید کرد که همگی به پیشرانه های بنزینی مجهز بودند. پیشرانه دیزلی پورشه که با هوا خنک می شدند در آن زمان هنوز آماده تولید نبود. پیشرانه های دیزلی پورشه پس از آزمایش های متعدد با توانایی تولید 14 تا 55 اسب بخار نیرو معرفی شدند. تا اوایل دهه 1950، پورشه چهار مدل پایه یک، دو، سه و چهار سیلندر را تولید کرد. نکته جالب توجه دیگر این است که پورشه تولید تراکتور چهار چرخ محرک را در سال 1946 مد نظر قرار داده بود.

پس از جنگ جهانی دوم فقط شرکت هایی در آلمان اجازه ادامه تولید تراکتورهای خود را داشتند که پیش و حین جنگ تراکتورهای کشاورزی تولید می کردند. پورشه یکی از این شرکت ها نبود اما یک طراحی مدرن و منحصر به فرد در اختیار داشت، از این رو، موافقت نامه صدور مجوز را با شرکت آلمانی Allgaier GmbH و شرکت اتریشی Hofherr Schrantz امضا کرد. این دو شرکت از طراحی پیشرانه پورشه استفاده می کردند.

در سال 1956، شرکت Mannesmann AG تصمیم گرفت تا وارد کسب و کار تولید تراکتور شود و مجوز طراحی پیشرانه دیزلی پورشه و تراکتور Allgaier را خریداری کرد. آنها یک کارخانه قدیمی تولید کشتی هوایی زپلین را بازسازی کرده و توسعه دادند و با استفاده از ماشین آلات جدید و مدرن تولید تراکتورهای پورشه دیزل در این کارخانه آغاز شد. این روند تا پایان سال 1963 توسط بخش Porsche-Diesel Motorenbau GmbH ادامه داشت. در پایان سال 1963 موافقتی با شرکت رنو برای ارائه خدمات به تراکتورهای پورشه دیزل در سراسر جهان انجام شد و تولید این تراکتورها توسط Mannesmann AG متوقف شد.

بین سال های 1956 تا 1963 بیش از 125 هزار دستگاه تراکتور پورشه دیزل تولید شدند که بسیاری از آنها همچنان در مزارع سراسر جهان مشغول به کار هستند.

همچنین، نمونه های بازسازی شده تراکتورهای پورشه دیزل علاقمندان خاص خود را داشته و نمونه های کاملا بازسازی شده در بازه قیمت 15 تا 20 هزار دلار خرید و فروش می شوند. تصاویری که در ادامه ارائه شده به یک تراکتور “پورشه 308 سوپر” تولید سال 1958 و کاملا بازسازی شده اختصاص دارد. این مدل به پیشرانه سه سیلندر دیزلی 2466 سی سی مجهز است.

 

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام