رویترز از توالتی فناورانه در کره جنوبی می گوید! (+فیلم و عکس)
ارز دیجیتال در ازای مدفوع:

رویترز از توالتی فناورانه در کره جنوبی می گوید! (+فیلم و عکس)

توالت BeeVi توسط چو جائه وون، استاد مهندسی شهری و محیط زیست در موسسه ملی علم و فناوری اولسان (UNIST) اختراع شده است و توانایی تولید بیوگاز و کود را دارد.

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور – پیش از این، خبری مربوط به توالت های هوشمند که می توانند با آنالیز مدفوع افراد به تشخیص بیماری ها کمک کنند را منتشر کردیم. اکنون توالتی جدید در کره جنوبی معرفی شده است که ممکن است حتی جالب توجه‌تر باشد.

 

 

این توالت جدید مدفوع انسان را به انرژی تبدیل می کند و حتی به دانشجویان یک دانشگاه این امکان را می دهد با دریافت ارزی دیجیتال در قبال مقدار مدفوع تولیدی خود به خرید برخی اقلام مورد نیازشان اقدام کنند. بله درست خوانده اید: بنابر گزارشی که در رویترز منتشر شده است، دانشگاهی در کره جنوبی مدفوع انسان را برای کمک به تامین برق ساختمان مورد استفاده قرار داده و دانشجویان برای دفع مدفوع خود ارز دیجیتال دریافت می کنند.

دفع مدفوع و دریافت ارز دیجیتال با توالتی جدید در کره جنوبی

با توالت BeeVi آشنا شوید

توالت BeeVi توسط چو جائه وون، استاد مهندسی شهری و محیط زیست در موسسه ملی علم و فناوری اولسان (UNIST) اختراع شده است و توانایی تولید بیوگاز و کود را دارد. نام این توالت از دو واژه زنبور (Bee) و دید (Vision) گرفته شده است.

این توالت دارای یک پمپ خلا است که مدفوع را به سمت یک زیست‌راکتور زیرزمینی هدایت می کند. این زیست‌راکتور دارای ریزجاندارانی است که مدفوع را به متان تجزیه می کنند. سپس، این گاز به عنوان یک منبع انرژی برای ساختمان دانشگاه استفاده شده و نیروی لازم برای یک اجاق، آب گر‌م‌کن، و سلول سوختی اکسید جامد را تامین می کند. پمپ مخصوص این توالت نیز موجب کاهش مصرف آب می شود.

دفع مدفوع و دریافت ارز دیجیتال با توالتی جدید در کره جنوبی

همچنین، چو جائه وون یک ارز مجازی به نام “Ggool”، در زبان کره ای به معنای عسل، را ایجاد کرده است. هر دانشجویی که از توالت BeeVi استفاده کند معادل 10 Ggool در روز دریافت می کند که می تواند از این ارز دیجیتال در دانشگاه برای خرید محصولاتی مانند قهوه، نودل، میوه و حتی کتاب استفاده کند.

به گفته هئو هوی جین، دانشجوی کارشناسی ارشد، این یک توالت دوستدار محیط زیست است که به دانشجویان امکان دریافت پول در قبال دفع مدفوع و خرید محصولات مختلف در دانشگاه را می دهد. تا پیش از این فکر می کردم که مدفوع چیزی کثیف است، اما اکنون می توان آن را یک گنجینه ارزشمند در نظر گرفت.

به گفته چو جائه وون، یک فرد عادی روزانه حدود 500 گرم مدفوع دفع می کند که می تواند به 50 لیتر گاز متان تبدیل شود. این میزان متان می تواند 0.5 کیلووات ساعت برق تولید کند که برای یک بار شستشوی ظروف در یک ماشین ظرفشویی در حالت “ذخیره انرژی” کافیست یا می تواند نیروی لازم یک خودرو برای طی مسافت سه چهارم مایل (1.2 کیلومتر) را تامین کند.

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام