پروانه دم چلچله ای؛ از یک کرم عجیب تا پرواز زیبایی! (+عکس و فیلم)

پروانه دم چلچله ای؛ از یک کرم عجیب تا پرواز زیبایی! (+عکس و فیلم)

کرم پیله‌ساز (لارو) پروانه دم چلچله ای اسپایس‌بوش از جمله موارد عجیب و جالب توجه در دنیای پروانه ها محسوب می شود.

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور پروانه دم چلچله ای اسپایس‌بوش (Papilio Troilus) دارای بال هایی سیاه رنگ با لکه های روشن مایل به رنگ سبزآبی در روی بال ها و لکه هایی نارنجی در زیر بال های خود است. فاصله بین دو بال این پروانه 3.5 تا 4.5 اینچ (9 تا 11 سانتیمتر) است.

پروانه دم چلچله ای اسپایس‌بوش اغلب در مناطق جنگلی، باتلاقی، رودهای جاری، و باغ های مسکونی دیده می شود. این پروانه شباهت هایی با پروانه دم چلچله ای سیاه دارد، اما الگوی بال های آنها تا حدودی متفاوت است.

پروانه

مراحل و مدت زمان چرخه زندگی پروانه دم چلچله ای اسپایس‌بوش در جدول زیر ارائه شده است:

مرحله مدت زمان معمول
تخم 4 تا 10 روز، بسته به دما و گیاه میزبان
لارو 3 تا 4 هفته
شفیره 10 تا 20 روز (به استثنای شفیره زمستان گذران)
پروانه بالغ 6 تا 14 روز

 

پروانه

کرم پیله‌ساز (لارو) پروانه دم چلچله ای اسپایس‌بوش از جمله موارد عجیب و جالب توجه در دنیای پروانه ها محسوب می شود. این کرم ها ابتدا به رنگ قهوه ای یا سیاه با لکه هایی سفید رنگ هستند و شبیه فضله پرندگان به نظر می رسند که می تواند عدم توجه شکارچیان بالقوه به آنها را موجب شود.

پروانه

با رشد بیشتر، کرم پیله‌ساز دم چلچله ای اسپایس‌بوش به رنگ سبز روشن و درخشان با نوارهایی زرد در کنار بدن در می آید. دو لکه بزرگ روی بدن آن قرار دارند که شبیه چشم به نظر می رسند و همراه با یک شاخک نارنجی می توانند تا حدودی به محافظت از لارو در برابر شکارچیان کمک کند. رنگ سبز در ترکیب با این چشم های کاذب و شاخک، ظاهری شبیه سر مار به کرم پیله‌ساز پروانه دم چلچله ای اسپایس‌بوش می بخشند. در نهایت پیش از تبدیل شدن به شفیره، این کرم ها به رنگ نارنجی در می آیند.

 

 

از جمله گیاهان مورد علاقه دم چلچله ای اسپایس‌بوش می توان به اسپایس‌بوش، ساسافراس (رازیانه‌بو)، درخت کافور، پرسی بربنیا، و برگ‌بو اشاره کرد.

گیاهان شهددار مورد علاقه این پروانه نیز شامل شاه پسند، گل آهاری، علف‌شیر، پیچ تلگرافی و گل های دیگر می شوند.

پروانه

پروانه

پروانه

 

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام