برترین محصول کیاموتورز به آمریکا می‌رود (+عکس)
ایی ویی6(EV6)؛

برترین محصول کیاموتورز به آمریکا می‌رود (+عکس)

علاوه بر این باتری خودرو دارای قابلیت ریورز است که می توان باتری دیگر خودروهای الکتریکی را با آن شارژ کرد و همچنین با خروجی 110 ولتی که دارد برای تامین انرژی مورد نیاز انواع لوازم خانگی برقی نیز استفاده شود.

موبنا؛ مازیار دانیالی – بدون شک EV6 مهمترین محصول کیاموتورز طی یک دهه گذشته است. خودرویی الکتریکی که پیش از این در گروه خودروی عصر ایران نیز معرفی شده و جزئیاتش اینجا و اینجا برای مطالعه در دسترس قرار دارد.

ایی ویی6 در مارس 2021 طی مراسمی توسط کمپانی کره ای رونمایی شد و از آن زمان تصاویر مختلف استودیویی و همچنین زنده از این محصول در اختیار رسانه ها قرار گرفته است. هم اکنون حضور ایی ویی6 در بازار آمریکا نیز مورد تایید قرار گرفته که می تواند موفقیت فروش بالایی برای کره ای ها به همراه داشته باشد.

اما چرا ایی ویی6 را یکی از مهمترین محصولات کیا موتورز لقب داده اند؟ برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید به تغییرات مهم در طراحی یک محصول تولید انبوه آینده نگر اشاره کرد. اینجا 13 سال تداوم زبان طراحی پیشین کیا متوقف شده و دوران جدیدی آغاز شده است. در ایی ویی6 تایگر نوز جای خود را به دیجیتال تایگر فیس داده است.

از سوی دیگر ایی ویی6 اولین خودروی باتری الکتریک کیا موتورز است که از این منظر نیز یک رکورد را به نام خود ثبت کرده است.

ویژگی مهم دیگر ایی ویی6 به پیشرانه آن در مدل مجهز به 2 موتور الکتریکی مربوط می شود که براحتی می تواند با قیمت به مراتب کمتر، گرانترین سوپراسپرت های بازار جهانی را به چالش دعوت کند!

در اطلاعات قبلی آمده بود: ایی ویی6 در مدل مجهز به 2 موتور الکتریکی برابر با 577 اسب بخار خروجی دارد. گشتاور این مجموعه نیز برابر با 740 نیوتن متر است. این کراس مجهز به سامانه تمام چرخ محرک طی 3 ثانیه از حالت توقف به سرعت 100 کیلومتر برساعت می رسد که این آمار حقیقتا در نوع خود شگفت انگیز محسوب می شود.

اما مشخصات جدیدی که کیا موتورز برای حضور ایی ویی6 در بازار آمریکا ارائه داده مقداری تغییرات را همراه خود دارد. براساس اطلاعات موجود؛ تریم GT این خودرو که برترین مدل محسوب می شود از دو موتور الکتریکی استفاده می کند که مجموع خروجی آن برابر با 576 اسب بخار معادل 430 کیلووات است. با توجه به استفاده از یک موتور الکتریکی مجزا روی هر محور، این خودرو مجهز به سامانه تمام چرخ محرک است و در کمتر از 3.5 ثانیه به سرعت 96 کیلومتر برساعت می رسد.

همانطور که مشاهده می کنید اینجا تغییراتی در شاخص صفر تا 96 کیلومتر برساعت گزارش شده که قبلا برابر با 3 ثانیه برای دستیابی به سرعت 100 کیلومتر عنوان شده بود.

3 تریم ارزانتر نیز برای ایی ویی6 در نظر گرفته شده که شامل نمونه تک موتور الکتریکی روی محور عقب با 167 اسب بخار خروجی، نمونه قویتر محور عقب با باتری بزرگ تر و خروجی 218 اسب بخاری و همچنین مدل پایه مجهز به دو موتور الکتریکی با 313 اسب بخار خروجی و شاخص صفر تا 96 کیلومتر برابر با 5.1 ثانیه می شود.

نمونه First Edition خودروی ایی ویی6 محدود به 1500 دستگاه در رنگ بندی ویژه خواهد بود.

اما ایی ویی6 یک رکورد اولین دیگر را نیز همراه خود دارد که ویژگی آن به پتنت مولتی شارژ مربوط می شود. براساس این فناوری سیستم شارژ خودرو از نمونه 400 و 800 ولت پشتیبانی می کند. زمانی که خودرو به شارژ سریع متصل شود تنها 5 دقیقه کافی است که باتری برای پیمایش 112 کیلومتر انرژی ذخیره کند. پس از 18 دقیقه این عدد به 338 کیلومتر می رسد. علاوه بر این باتری خودرو دارای قابلیت ریورز است که می توان باتری دیگر خودروهای الکتریکی را با آن شارژ کرد و همچنین با خروجی 110 ولتی که دارد برای تامین انرژی مورد نیاز انواع لوازم خانگی برقی نیز  استفاده شود.

در فضای داخل کابین این فناورانه کیاموتورز از دو نمایشگر دیجیتال 12 اینچی استفاده شده که یکی برای نمایش اطلاعات کیلومتر و دیگری برای تنظیمات سیستم سرگرمی در نظر گرفته شده است. نتیجه این ترکیب نمایشگر خمیده بزرگ در کنسول جلو، بوده است.

ایی ویی6 مجهز به 21 دستیار رانندگی و سیستم ایمنی است و البته یک نمایشگر هدآپ واقعیت مجازی را نیز باید به امکانات آن اضافه کرد.

این خودرو در سال 2022 به دست مشتریان آمریکایی خواهد رسید.

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام