موکسی؛ هنرنمایی ناسا برای تولید اکسیژن از جو مریخ(+عکس)

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور موکسی یا آزمون استفاده از منابع اکسیژن در محل، دستگاهی برای تولید اکسیژن از جو مریخ به شمار می رود که تقریبا به اندازه یک باتری خودرو است. این دستگاه موفق شده با تکیه بر الکترولیت های سرامیکی، از دی اکسید کربن موجود در اتمسفر مریخ اکسیژن تولید کند. موکسی در واقع به عنوان یک ابزار آزمایشی نصب شده روی مریخ نورد ناسا عمل می کند. در صورت موفقیت 100 درصدی، پروژه مذکور می تواند از ماموریت های نسل آینده انسان با تبدیل هوای مریخ به اکسیژن پشتیبانی کند.

اختراع متفاوت ناسا از روش تنفس درختی استفاده می کند. یعنی دی اکسید کربن را استنشاق می کند و به بازدم اکسیژن می پردازد. در اولین اجرا این دستگاه توانست 5.4 گرم اکسیژن استخراج کند که برای زنده نگه داشتن یک فضانورد به مدت 10 دقیقه کافی خواهد بود.

لازم به ذکر است که دی اکسید کربن 96 درصد از گاز موجود در جو مریخ را به خود اختصاص می دهد. این در حالی است که تنها 0.13 درصد سهم اکسیژن است (در مقایسه با سهم 21 درصدی اکسیژن از جو زمین). بر اساس درصدهای فوق برای آن که اکسیژن سازهای آینده بتوانند از ماموریت های انسانی در سطح مریخ حمایت کنند، به طور تقریبی باید به اندازه یک اجاق گاز خانگی معمولی باشند.

دنبال کنید @ اینستاگرام