بررسی مؤلفه‌های اجرایی سال 1400 در نشست تحلیلی و راهبردی شرکت مخابرات ایران

نشست مشترک اعضای هیات مدیره، معاونین و مدیران مناطق با موضوع بررسی طرح‌ریزی راهبردی بلندمدت و سیاست‏های برنامه‌وبودجه سال 1400 شرکت مخابرات ایران روز دوشنبه ۱۸ اسفند برگزار شد.

موبنا – به گزارش موبنا به نقل از اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران، دکتر محمود زاده رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران ضمن بیان این مطلب گفت: 80 درصد موفقیت استراتژی در اجراست، لذا نباید در طرح‌ریزی باقی بمانیم و سریعاً در همین برنامه سال آتی، اجرای راهبرد را به‌صورت عملی آغاز کنیم.

وی افزود: توجه به اهداف و اقدامات کلیدی که هم‌اکنون هم مشخص هستند باید سریعاً در دستور کار قرار گیرند و نکته سازنده و عامل موفقیت در اجرایی شدن برنامه سال آینده بر این مبنا است که وفاق خوبی در شرکت از منظر شناخت مساله و راهکارها وجود دارد.

رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه برنامه‌وبودجه سال 1400 حتماً باید گام اول طرح‌ریزی راهبردی بلندمدت شرکت باشد، تصریح کرد: محوری‌ترین توانمندی و دارایی شرکت، زیرساخت شبکه است که باید به نحو مطلوب مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی افزود: توسعه شبکه نیازمند به سرمایه‌گذاری جدی دارد و برای سرعت دهی می‌توان کمک سرمایه‌گذاران داخلی را به همراه داشت. از سوی دیگر ما از کانال‌های مختلف به دنبال منطقی کردن تعرفه هستیم تا بتوانیم از مسیر عملیات شرکت نیز توسعه را به‌صورت جدی‌تری دنبال کنیم.

وی گفت: نگاه مدیریتی به مجموعه مخابرات باید تغییر کند. عمده مشکلات عملیاتی که امروز شرکت مخابرات با آن مواجه است، حاصل عدم بکارگیری به موقع راهبردهای مناسب است. لذا راهکار برون رفت از این وضعیت، اتخاذ تدابیر راهبردی است. البته که اقداماتی کوتاه‌مدت برای رفع مشکلات عملیاتی حتماً ضرورت دارد.

مهندس دهناد، نایب‌رئیس هیات مدیره نیز با تشریح اولویت‏های بلندمدت و سیاست‏های برنامه سال 1400 شرکت عنوان کرد: لازم است تا روزمرگی را در شرکت به فرهنگ کارآفرینی تبدیل کنیم. با توجه به اینکه طرح‌ریزی راهبردی خوبی صورت گرفته، می‌توان مشکلات جاری شرکت از جمله مشکل نقدینگی را هم با اتخاذ راهکارهای مناسب به مرور حل کرد.

وی گفت: مزیت‌های بالقوه شرکت از حيث زیرساخت و سرمایه‌های انسانی بسیار بالاست، این حجم عظیم سرمایه، با این خروجی به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول و توجیه نیست و باید نگاه‌ها کاملاً تغییر کند

وی افزود: حفظ و نگهداری سرمایه‌ها، شناسایی ظرفیت‌ها و تبدیل به توسعه، افزایش ارزش سهام، جذب سرمایه‌گذاری، ایجاد فرصت‌های شغلی و رهبری صنعت با هدف تبدیل مخابرات به بزرگترین و مشتری مدارترین بازیگر عرصه و پایداری در آن از دیگر اولویت‌های مدنظر باید باشد.

مهندس دهناد همچنین افزود: استفاده از فرصت‌های کرونا و پسا کرونا در عرصه ارتباطات و مخابرات، استفاده از ظرفیت‌های فکری نخبگان و مشارکت مناطق در فرآیند تصمیم سازی در حال حاضر از برنامه‌های اصلی است که به‌مرور اجرایی می‌شود.

وی گفت: مخابرات زیر بنا و زیرساخت توسعه است، لذا هم باید چرخ‌های خودش بچرخد و هم چرخ‌های توسعه کشور را به حرکت درآورد.

مهندس مهدوی عضو هیات مدیره شرکت ضمن تأکید بر اهمیت دقت و توجه به تعیین راهبرد و جهت‌گیری شرکت، سوالاتی در مورد مشکلات طرح‌ریزی و اجرای راهبرد در سال‌های گذشته مطرح کرد.

وی گفت: باید دید چرا طرح‏های راهبردی قبلی کامل پیاده نشده و برخی رها شدند؟ چه کنیم که ره نگاشت فعلی به سرنوشت گذشته دچار نشود؟ با توجه به تغییرات مدیریتی و عدم ثبات در رویکردها، برخی اهداف ناقص پیاده شدند و باید بدبینی ایجادشده در بدنه را زدود. رهبری و تعهد مدیریت در طرح‌ریزی و جاری‌سازی راهبرد یک اصل غیرقابل انکار است.

وی افزود: لازم است تا طرح راهبردی شرکت مورد وفاق سهامداران قرار گیرد و همین سند، معیار ارزیابی عملکرد باشد.

وی گفت: شرکت باید حوزه‏های تمرکز خود را مشخص کند. ورود هیات مدیره باید در سطوح کلان شامل تحقق چشم‎‏انداز و شاخص‏های کلیدی نتیجه باشد و سایر سطوح برنامه‌ریزی باید در سطح ستاد و مناطق مخابراتی دنبال شود.

در ادامه این جلسه تعدادی از مدیران ستادی و معاونین ستادی شرکت مخابرات ایران نقطه نظرات خود را در مورد برنامه راهبردی و برنامه اجرایی سال 1400 بیان کردند، همچنین مدیران مناطق مخابراتی از جمله، مازندران، البرز، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان و چهارمحال و بختیاری مطالبی را در خصوص وضعیت مخابرات منطقه و روند بهینه‌سازی فعالیت‌ها با مدیران ارشد شرکت مخابرات ایران در میان گذاشته و برای حل مشکلات و تقویت نقاط قوت به هم‌اندیشی پرداختند.

گزارش فعالیت‌ها در مورد توسعه روستایی، استفاده از رادیو آی پی و سایر راهکارهای کم‌هزینه و درآمدزا در منطقه مازندران، مدیریت تلفن‌های بدون کارکرد، تقویت دایری و فروش FTTH به مشتریان از جمله مجتمع‌ها، فروش املاک با رویکرد جدید در استان البرز و گزارش اقدامات کلیدی استان خوزستان در خصوص افزایش درآمد از جمله مباحث ارائه شده در این جلسه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + سیزده =

دنبال کنید @ اینستاگرام