مخابرات سمبل و نماد توسعه همیشگی صنعت ارتباطات کشور بوده و هست

موبنا – بهانه این توضیحات، صحبت‌های وزیر ارتباطات در افتتاحیه نمایشگاه تلکام ۹۹ است که باز هم به مخابرات حمله کردند و همچنان به این سؤال اساسی پاسخ نمی‌دهند که چرا تا سه ماه پیش مخابرات از نظر ایشان، کاملاً گل‌وبلبل بود. لطفاً به خاطر دستمالی، قیصریه را به آتش نکشید و از عواقب صحبت‌های خود آگاه باشید.
آقای جهرمی، مطمئن باشید مردم آگاه‌تر از این حرف‌ها هستند و فهمیده‌اند شما صرفاً به بهانه‌ی خارج شدن شخص موردنظرتان از مدیرعاملی شرکت این‌همه جار و جنجال به راه انداخته‌اید.
این‌گونه روش‌ها با هر هدفی که باشد، نتیجه‌ای جز به آشوب کشاندن و خراب کردن بازار رو به توسعه ارتباطات و مخابرات کشور که نیاز حیاتی مردم است نخواهد داشت.
مخابرات همواره تابع سیاست‌های ابلاغی بالادستی و رگولاتوری بوده است و حداقل انتظار این است که اگر به خواسته‌های به حق مخابرات در راستای توسعه توجهی نمی‌شود، منطق و اصول در صحبت‌ها مراعات شود.
کار از توصیه به وزارت ارتباطات برای هم‌افزایی به‌جای تلاش برای واگرایی در صنعت مخابرات گذشته و اکنون، متأسفانه تکیه بر ملاحظات شخصی و جناحی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات را به جایی رسانده که عنوان می‌کنند مخابرات از خانواده‌ی ما نیست.
شرکت مخابرات ایران، باز هم وزارت ارتباطات و زیرمجموعه را به هم‌افزایی و همگرایی دعوت می‌کند. جناب وزیر ارتباطات از انحصار مخابرات صحبت کرده‌اند، درحالی‌که ۵۰ درصد پهن باند کشور در اختیار بخش خصوصی است و با امضاء قرارداد بیت استریم که سه سال معطل مانده بود، بعید است دیگر حتی بهانه‌ای برای ادعای انحصار باقی‌مانده باشد.
با توضیحات گفته شده کاملاً واضح هست که در هر شرایطی، حداکثر همکاری از سوی مجموعه مخابرات صورت گرفته است؛ ولی به‌محض خروج مدیرعامل همسو، فعالیت‌های شرکت مخابرات ضد بازار رقابتی و انحصاری تلقی می‌شود!
خلاصه مطلب آن‌که شرکت مخابرات ایران و مجموعه کارکنان آن دیگر بیش از این تاب تحمل و فشار نگاه‌های سیاسی در مدیریت را ندارند. زیرساخت ارتباطات کشور در حوزه انتقال بر طبق قانون در اختیار مخابرات است و وزارت ارتباطات به‌جای قدردانی از مخابرات که برون‌سپاری این کار دولتی عظیم را علی‌رغم تمام محدودیت‌ها انجام داده است و ضمناً در این سال‌ها حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان به خزانه واریز کرده است، در حال شاخ‌وشانه کشیدن برای این مجموعه شریف و خدمتگزار است.
قطعاً توسعه تلفن ثابت به‌جز با منطقی شدن تعرفه‌ها اتفاق نخواهد افتاد و همگان می‌دانند وقتی وزارتخانه محترم ارتباطات در طول دولت‌های یازدهم و دوازدهم در تمام سال‌ها موضع زیگزاگی در این خصوص اتخاذ می‌کند، همین مطلب به‌روشنی مؤید عدم حقانیت است. زمانی که مدیرعامل از دولت است، تعرفه‌ها می‌تواند افزایش پیدا کند و زمانی که مدیریت از دولت نیست، مخابرات مانع توسعه تلقی می‌شود.
خواهش دوستانه و توصیه به مجموعه محترم وزارت ارتباطات این است که بحث‌هایی که باید در اشل مدیریتی و تخصصی حل شود را به رسانه نکشانند؛ پر واضح است که قربانی اصلی این کشمکش بی‌جهت، مشتریان در اقصی نقاط میهن عزیزمان و کارمندان غیور و تلاشگر مخابرات و حتی تمام صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در بخش‌های مختلف خواهد بود.
همچنین، در مورد سخنان سخیف و خارج از نزاکت دبیر سندیکای صنعت مخابرات، به ایشان اطلاع می‌دهیم که امکان شکایت از سخنان بی‌پایه و اساس مطرح شده و مهم‌تر از آن، بی‌ادبی و خروج از نزاکت ادبی و رفتاری ایشان از طریق مراجع قانونی و حقوقی برای شرکت مخابرات محفوظ می‌باشد و به نامبرده دوباره یادآور می‌شویم: «ادب مرد به ز دولت اوست.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا