«اتاق بیضی»، جدیدترین و کامل ترین ترجمه خاطرات جان بولتون منتشر شد

جدیدترین و کامل ترین ترجمه کتاب خاطرات جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ با عنوان «اتاق بیضی؛ اتاقی که در آنجا اتفاق افتاد» منتشر شد. انتشارات روزنامه ایران این کتاب را با ترجمه مسعود میرزایی و بهجت عباسی در 616 صفحه منتشر کرده است.

موبنا –  همزمان با انتشار رسمی خاطرات جان بولتون در آمریکا در اواخر ژوئن 2020 (اوایل تیرماه امسال)، روزنامه ایران انتشار ترجمه فارسی این کتاب را به صورت پاورقی آغاز کرد و اکنون متن کامل کتاب به همراه ضمائم آن از جمله مجموعه عکسی از اتفاقات مهم سال های نخست ریاست جمهوری ترامپ، در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

بولتون در فصول پانزده گانه کتاب به اتفاقات مهم دوران حضور خود در دولت آمریکا از جمله در ارتباط با ایران، چین، روسیه، سوریه، افغانستان، ونزوئلا، کره شمالی، ناتو و همچنین وضعیت آشفته مناسبات داخلی در کاخ سفید تحت رهبری ترامپ پرداخته است.

بولتون 72 ساله 453 روز مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود و در یکی از اتاق های بال غربی کاخ سفید شاهد اتفاقات و تحولات مهمی در حلقه درونی دولت ترامپ و روابط امنیتی و خارجی آن بود.

بولتون که خود به عنوان سیاستمداری تندرو و جنگ طلب مشهور است، پس از خروج از کاخ سفید، بخشی از تجربیات و مشاهدات دست اول خود را در این کتاب برای حمله به رئیس سابق خود به کار گرفته و بعضاً نکات جالب توجه و سرگرم کننده ای را درباره ویژگی های شخصیتی و رفتاری ترامپ به خواننده ارائه می کند. هرچند که او در فصل پایانی اشاره می کند که اگر سانسورهای دولتی، کتاب او را کوتاه نکرده بود، ترامپ با شرمساری های بیشتری مواجه می شد.

تصویری که او از ترامپ ارائه می‌دهد یک رئیس‌ جمهور کم سواد و فاقد دانش سیاسی است که حتی از ساده‌ترین موضوعات مهم جهانی نیز آگاه نیست.

«دیوید ایگناتسیوس» معاون سردبیر واشنگتن پست درباره کتاب خاطرات جان بولتون گفته است: «اگر فکر می کنید درباره غرور، تکبر، توهم و بی کفایتی دونالد ترامپ در دوران حضورش در کاخ سفید اطلاعات زیادی دارید، باز هم روایت ها و خاطرات جان بولتون در این کتاب شما را متحیر خواهد کرد. واقعاً جای تعجب ندارد که کاخ سفید همه تلاش خود را به کار گرفته بود تا مانع از انتشار این کتاب شود.»

یکی از نکات جذاب در مورد کتاب بولتون، پیشینه سیاسی خود نویسنده است که از نظر موقعیت و جایگاه سیاسی در جناح راست محافظه کاران طبقه بندی می شود و قبل از انتصاب به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ در بهار 2018، سابقه همکاری با دولت های رونالد ریگان و جورج بوش پدر و پسر را در کارنامه دارد که همگی جمهوریخواه بوده اند. اما چه اتفاقی در سال های اخیر در سطوح بالای سیاسی و در میان نخبگان آمریکا روی داده است که فرد متعصب و محافظه کاری نظیر بولتون دست به چنین افشاگری های تحقیرآمیزی علیه رئیس خود که یک رئیس جمهور جمهوریخواه است، می زند. مطالعه این کتاب جنجالی شاید به این سوال و سوالات بسیار دیگر درباره اوضاع سیاسی آشفته آمریکا و نحوه تصمیم سازی در درون حلقه های بسته کاخ سفید، به ویژه «اتاق بیضی» به عنوان دفتر اصلی رئیس جمهوری آمریکا پاسخ دهد.

برخی از تحلیلگران معتقدند انتشار کتاب خاطرات جان بولتون و چند کتاب افشاگرانه دیگر در سال 2020 از جمله کتاب خاطرات مری ترامپ برادر زاده رئیس جمهوری ضربات جبران ناپذیری به کمپین انتخاباتی ترامپ زد و زمینه های شکست وی را در انتخابات ماه نوامبر (آبان) فراهم کرد.

دنبال کنید @ اینستاگرام