توجه به دو مؤلفه جوانی و تجربه زمینه ساز شکوفایی اقتصاد خواهد شد

سالهاست موضوع جوان‌گرایی و استفاده از نیروهای جوان در عرصه مدیریت کشور در محافل مختلف مطرح بوده و تقریبا به یکی از مباحث اصلی جامعه ما تبدیل شده است؛ با این وجود کمتر مورد توجه مدیران تصمیم‌گیر کشور قرار گرفته است.

موبنا – در اوایل انقلاب، بنا به وضعیت خاص کشور، استفاده از نیروهای جوان و توسل به جوان‌گرایی، به یک امر رایج تبدیل شده بود، به طوری که قسمت اعظمی از مدیریت بخش‌های مختلف کشور را جوانان بر عهده داشتند. در دوران هشت سال دفاع مقدس هم به طور کلی جوانان کشور در عرصه‌های مختلف آن حضور داشتند و اثبات کردند توجه به جوانان و میدان دادن به آنها چه ثمراتی می‌تواند داشته باشد و چه دستاوردهایی را می‌تواند نصیب کشور کند.

نگاه به جوان‌گرایی در مدیریت باید همراه با تعهد و تخصص باشد

البته وقتی از جوان‌گرایی و استفاده از جوانان صحبت می‌شود، منظور جوان‌گرایی همراه با تعهد و تخصص است؛ چرا که عدم وجود هر یک از این دو مؤلفه نه تنها باعث پیشرفت و توسعه نخواهد شد، بلکه باعث بروز مشکلات و اخلال در روند پیشرفت امور خواهد بود.
پس از بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری(مدظله)، موضوع جوان‌گرایی و اهمیت راهکارهای ورود جوانان به حوزه‌های مدیریتی کشور بیش از پیش باید مورد توجه مدیران و مسئولان قرار گیرد. از این رو سعی ما در مجموعه بزرگ گروه توسعه صنایع بهشهر بر این استوار گردیده تا آنجا که امکان دارد، از نیروهای جوان، متعهد و متخصص در بخش‌های مختلف سازمانی بهره بگیریم. با این حال اگرچه استفاده از نیروهای جوان باعث ایجاد تحرک و پویایی در این مجموعه خواهد شد، اما نیک می‌دانیم که عنصر تجربه را هیچ‌گاه نباید به فراموشی سپرد. تجربه امری است که بر اثر گذشت زمان و سعی و خطاهای متعدد به دست آمده است. بنابراین تلاش ما بر این بوده تا در عین استفاده از نیروهای جوان، زمینه استفاده از تجربیات مدیران باتجربه و انتقال آن به این نیروها را فراهم کنیم.

قرار گرفتن دو مؤلفه جوانی و تجربه در کنار هم می تواند نتایج ارزشمندی را به همراه داشته باشد

در کنار هم قرار گرفتن دو مؤلفه جوانی و تجربه، بی شک آثار و نتایج و دستاوردهای قابل توجهی برای مجموعه صنایع بهشهر به همراه خواهد داشت. باید توجه داشت که سرمایه انسانی، اعم از جوان و باتجربه، ارزشمندترین دارایی‌های یک سازمان به شمار می‌رود که نباید توجه به یکی از آنها سبب غفلت از دیگری گردد. استفاده از تجربیات کشورهای پیشرفته و موفق در این زمینه می‌تواند ما را در رسیدن به موفقیت‌های بزرگ یاری رساند. برای مثال در کشوری همچون ژاپن بسیاری از افراد پس از بازنشسته شدن در مشاغل مختلف، به صورت آزاد برای انتقال تجربیات خود به نیروهای جوان‌تر، به صورت مشاور به کار گرفته می‌شوند.
با توجه به آن‌چه گفته شد، به کارگیری مدیران و نیروهای جوان و پرورش و آماده‌سازی آنها برای آینده، در کنار بهره‌مندی از تجربه مدیران کارآزموده، یکی از اولویت‌های مهم گروه توسعه صنایع بهشهر در این دوره است و امیدواریم تا از این طریق مسیر توسعه را در آینده با سرعت و شتاب بیشتری بپیماییم. اما در این میان نکته مهمی که باید به آن بسیار توجه نمود، این است که در کنار موضوع جوان‌گرایی و به کارگیری نیروهای جوان، مسئولیت‌پذیری و انجام درست و دقیق کارها و وظایف محول‌شده از مهمترین اصولی است که باید در بین مجموعه مدیریت توسعه صنایع بهشهر و کارکنان آن در بخش‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته و به نحو احسن از سوی آنها اجرا شود.؛ چرا که این مسأله تأثیر مستقیم و اساسی در روند توسعه و پیشرفت مجموعه دارد.

کنار گذاشتن مسائل حاشیه‌ای و تمرکز بر روی انجام امور محول شده

کنار گذاشتن مسائل حاشیه‌ای و تمرکز بر روی انجام امور محول شده، از مهمترین مسائلی است که باید مورد توجه تمام افراد قرار گیرد و لازم است تا در این زمینه نظارت دقیقی وجود داشته باشد. امید است تا با همدلی و همکاری و توجه به اهداف بلند مجموعه صنایع بهشهر، هر روز شاهد موفقیت‌های روزافزون مجموعه باشیم و در مسیر توسعه کشور و رسیدن به اهداف آن، بتوانیم قدم‌های بلندی برداریم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا