سی امین سالگرد افسانه ایتالیایی دیابلو/

رویایی‌ترین خودروی دهه 90 میلادی با قلب 12 سیلندر (+عکس)

این خودرو عنوان سریع ترین خودروی تولید انبوه جهان را در زمان عرضه با رکورد 325 کیلومتر برساعت به خود اختصاص داد.

موبنا؛ مازیار دانیالی – دیابلو یکی از ماندگارترین نام ها در صنعت خودروی جهان است. دیابلو در فاصله سال های 1990 تا 2001 روی خط تولید لامبورگینی قرار داشت و طی این مدت 2884 دستگاه از تولید شد. در این خودرو با توجه به سال تولید از موتورهای 12 سیلندر 5.7 لیتری و 6 لیتری استفاده شد. در بخش جعبه دنده نیز نمونه 5 سرعته دستی انتخاب اصلی بود.

دیابلو در لامبورگینی با نام پروژه 132 شناخته می شد. در سال های ابتدایی تولید با موتور 5.7 لیتری 12 سیلندر که 485 اسب بخار خروجی و 580 نیوتن متر گشتاور داشت، عرضه شد. این طراحی برای سال های آغازین دهه 90 حقیقتا انقلابی و متفاوت بود.

این خودرو همچنین عنوان سریع ترین خودروی تولید انبوه جهان را در زمان عرضه با رکورد 325 کیلومتر برساعت به خود اختصاص داد. البته نمونه های اولیه دیابلو فاقد امکاناتی مانند فرمان خودکار و انواع دستیار الکترونیک رانندگی بود. کابین دیابلو با چرم مرغوب و امکاناتی مانند سیستم تهویه و پاور ویندوز خودنمایی می کرد!

دوران دیابلو همزمان با خرید لامبورگینی توسط گروه آئودی در سال 2000 به پایان رسید. مدل های اس ویی، ویی تی و ویی تی رودستر در سال 1999 مدل های متنوع دیابلو را شامل می شدند. در سال 2001 دیابلو با دیگر مدل محبوب لامبورگینی یعنی مورسیه لاگو جایگزین شد.

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام