کوآنزیم کیو10 و 3 دلیل برای مصرف آن

مکمل کوآنزیم کیو10 نشان داده است که سطوح قند خون را تنظیم کرده و حتی حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد.

مجله آنلاین موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور کوآنزیم کیو10 (CoQ10) یکی از قدرتمندترین مکمل های موجود در بازار است. قدرت کوآنزیم کیو10 در توانایی ذاتی آن برای تولید انرژی در تمام سلول های بدن شما یافت می شود.

به گزارش “ایزی هلث اپشنز“، بر همین اساس است که کوآنزیم کیو10 می تواند فواید سلامت مختلفی را برای انسان ارائه کند.

دوستدار قلب

کوآنزیم کیو10 مکملی است که می توانید برای حفظ و تقویت سلامت قلب خود آن را مصرف کنید.

به گفته آزمایشگاه قلب کلیولند، کوآنزیم کیو10 نه تنها می تواند آثار محافظتی قلبی‌عروقی چشمگیری را ارائه کند که به حفظ سلامت قلب و پرهیز از بیماری قلبی در آینده کمک می کنند، بلکه مطالعات نشان داده اند که می تواند فواید قابل توجهی حتی برای افراد مبتلا به مشکلات قلبی داشته باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری قلبی عروقی – کوآنزیم کیو10 سطوح کلسترول خوب (HDL) را تقویت می کند، و این اثر حتی در بیمارانی که استاتین ها را مصرف می کنند نیز دیده شده است. همچنین، مصرف این مکمل نشان داده است که زیست‌نشانگرهای التهابی که عوامل خطر برای بیماری قلبی هستند را متعادل می کند.

علائم عضلانی مرتبط با استاتین ها – استاتین درمانی می تواند به درد و حتی ضعف عضلانی منجر شود. خوشبختانه، مطالعه ای در سال 2014 نشان داد بیمارانی که دو بار در روز و برای یک ماه کوآنزیم کیو10 مصرف کرده بودند، کاهش دردهای عضلانی را گزارش کردند.

نارسایی قلبی – دو مطالعه جداگانه نشان دادند که کوآنزیم کیو10 مکملی مفید برای افراد مبتلا به نارسایی قلبی است. مطالعه نخست که طی یک بازه زمانی دو ساله انجام شد، نشان داد که مصرف مکمل کوآنزیم کیو10 علائم بیماری و خطر مرگ را کاهش داده است. و مطالعه دوم نشان داد افرادی که مکمل کوآنزیم کیو10 مصرف می کردند با عوارض جدی و بستری شدن کمتر در بیمارستان به واسطه وخیم‌تر شدن نارسایی قلبی خود مواجه بودند.

فشار خون بالا – یک بررسی که 12 مطالعه بالینی را شامل می شد، نشان داد که مصرف مکمل کوآنزیم کیو10 به کاهش فشار خون سیستولیک (عدد بالا در خوانش فشار خون) به میزان 17 میلیمتر جیوه و کاهش فشار خون دیاستولیک (عدد پایین در خوانش فشار خون) به میزان 10 میلیمتر جیوه کمک کرده است.

مقابله با سردرد

کوآنزیم کیو10 می تواند فوایدی فراتر از حفظ سلامت قلب ارائه کند و توانایی خود در مقابله بهتر با سردردها را نیز نشان داده است.

کوآنزیم کیو10 به واسطه توانایی خود در تقویت عملکرد میتوکندری (نیروگاه های سلول های بدن) و متعادل کردن التهاب که می تواند طی یک حمله سردرد رخ دهد، شناخته شده است.

در یک مطالعه که اثر کوآنزیم کیو10 با یک دارونما مقایسه شد، پژوهشگران دریافتند افرادی که کوآنزیم کیو10 مصرف می کردند سه برابر احتمال بیشتری دارد کاهش تعداد میگرن های خود را تجربه کنند.

در مطالعه ای دیگر مشخص شد که مصرف مکمل کوآنزیم کیو10 به سردردهایی با تکرر و شدت کمتر منجر شده است.

تنظیم قند خون

اگر فواید کوآنزیم کیو10 در زمینه سلامت قلب و سردرد برای شما کافی نبوده است، این مکمل می تواند حتی به حفظ سطوح قند خون در محدوده سالم و مبارزه با دیابت نیز کمک کند.

مکمل کوآنزیم کیو10 نشان داده است که سطوح قند خون را تنظیم کرده و حتی حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد.

نتایج یک مطالعه نشان داد که پس از 12 هفته مصرف مکمل کوآنزیم کیو10 سطوح قند خون ناشتا و همچنین هموگلوبین A1C (سطوح قند خون طی بیش از دو تا سه ماه گذشته) شرکت کنندگان کاهش چشمگیری داشته اند.

چگونه کوآنزیم کیو10 بیشتری از رژیم غذایی خود دریافت کنیم؟

افزودن کوآنزیم کیو10 به رژیم زندگی روزانه می تواند فواید قابل توجهی را برای سلامت قلب و فراتر از آن ارائه کند.

از جمله منابع غذایی خوب برای کوآنزیم کیو10 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– گوشت گاو

– شاه ماهی

– مرغ

– ماهی قزل آلای رنگین کمانی

– بادام زمینی

– بروکلی

اما از آنجایی که دریافت کوآنزیم کیو10 به میزان کافی از رژیم غذایی دشوار است (سطوح طبیعی آن با افزایش سن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد)، مصرف مکمل هایی با کیفیت بالا می تواند به تقویت سطوح آن در بدن کمک کند. در صورت مصرف داروهای کاهنده کلسترول که ذخایر کوآنزیم کیو10 بدن را از بین می برند، مصرف مکمل تقریبا یک باید محسوب می شود.

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام