نارضایتی رهبری از اجرای کند شبکه ملی اطلاعات
وزیری که فقط وعده می دهد

نارضایتی رهبری از اجرای کند شبکه ملی اطلاعات

جهرمی که روز شنبه در خانه ملت حضور داشت ادعا کرده که بخش عمده ای از مسوولیت های وزارت ارتباطات در شبکه ملی اطلاعات اجرایی شده است. وی پیش از این نیز از موفقیت دستگاه خود در اجرای شبکه ملی اطلاعات گفته و رشد شبکه ملی اطلاعات از سال 92 تاکنون را غیرقابل مقایسه با پیش از آن عنوان کرده بود.

مجله آنلاین موبنا – روز یکشنبه رهبر معظم انقلاب در جلسه آنلاین با هیأت دولت تأکید ویژه ای بر فضای مجازی و لزوم راه اندازی شبکه ملی اطلاعات داشتند.
ایشان با اشاره به اهمیت فضای مجازی در جامعه امروزی، عنوان کردند: «آنچه عرض من است و من روی آن تکیه می کنم این است که فضای مجازی بدون اختیار ما، از بیرون از اختیار ما دارد مدیریت می شود. بخاطر این است که بنده روی مسأله شبکه ملی اطلاعات این همه تأکید می کنم. نمی شود این مسأله را رها کرد و می بینم که آن اهتمام لازم به خرج داده نمی شود».
رهبر انقلاب با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات اجزایی دارد فرمودند: «این اجزا باید در زمان بندی های مشخص تحقق پیدا کند؛ آدم می بیند که تحقق پیدا نمی کند، از زمان بندی ها عقبند؛ یا سیاست های اصولی ای در زمینه پهنای باند وجود دارد که مکرر ابلاغ شده؛ خب این سیاست ها باید رعایت بشود و اینها مورد درخواست و تأکید موکد اینجانب است.
مقام معظم رهبری در بخش دیگری از بیانات خود ضمن انتقاد از عدم برنامه ریزی مناسب برای واردات کالاهای خارجی و نگاه به خارج برخی مسولان تصریح کردند: «واردات بی رویه چیز خطرناک و مهمی است؛ شنیدم برای واردات یک نوع گوشی لوکس آمریکایی در سال 98 حدود نیم میلیارد دلار صرف شده است؛ البته بخش خصوصی این کار را می کند؛ منتها دولت بایستی جلوی این کار را بگیرد».
از سوی دیگر جهرمی که روز شنبه در خانه ملت حضور داشت ادعا کرده که بخش عمده ای از مسوولیت های وزارت ارتباطات در شبکه ملی اطلاعات اجرایی شده است. وی پیش از این نیز از موفقیت دستگاه خود در اجرای شبکه ملی اطلاعات گفته و رشد شبکه ملی اطلاعات از سال 92 تاکنون را غیرقابل مقایسه با پیش از آن عنوان کرده بود.
اما در رویکردی متفاوت فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در آذرماه سال 1398 در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که این شورا به وزیر ارتباطات سه هفته فرصت داد تا طرح تکمیلی شبکه ملی اطلاعات را ارئه کند.
فیروزآبادی ضمن رد ادعای جهرمی در موفقیت در اجرای شبکه ملی اطلاعات عنوان کرده بود که برآورد مرکز ملی فضای مجازی نسبت به پیشرفت 80 درصدی شبکه ملی اطلاعات که از سوی وزارت ارتباطات گزارش شده کمتر از این مقدار است. وی تصریح کرده بود که وزارت ارتباطات مشکلات این شبکه را در حوزه های مختلف از جمله تعرفه، پیام رسان ها و موتور جستجو پذیرفته است.
آذری جهرمی در تیرماه سال جاری نیز ضمن مخالفت با ابلاغیه کارگروه نظارت و تخصیص ارز با موضوع تعیین سقف و ممنوعیت تخصیص ارز به گوشی های تلفن همراه بالاتر از 300 یورو از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواسته بود که جلوی اجرای این طرح گرفته شود.

دنبال کنید @ اینستاگرام