عملکردی هوشمندانه و بهینه
چگونه کمپرسورهای دیجیتال اینورتر سامسونگ به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند

عملکردی هوشمندانه و بهینه

هزینه مصرف برق خصوصا در فصول گرم سال یکی از معضلات اساسی خانواده‌هاست و این هزینه بخشی از درآمد خانوارها را به خود اختصاص می‌دهد. مضاف بر این اغلب کلان‌شهرها با محدودیت منابع انرژی نیز دست و پنجه نرم می‌کنند و افراد در صورت مصرف انرژی بیش از حد مجاز نه تنها با افزایش بی‌رویه هزینه بلکه با محدودیت و قطعی آن نیز روبه‌رو هستند.

مجله آنلاین موبنا – در کنار این موضوعات تکنولوژی‌های استفاده شده در لوازم مصرفی منزل می‌تواند موجبات آلودگی و لطمه به محیط زیست را فراهم کند و این مسئله اکنون در سطح جهانی به عنوان یک بحران به شمار می‌رود. کمپرسور یا موتور لوازم خانگی به عنوان قلب تپنده این دستگاه‌ها بیشترین نقش را در چگونگی مصرف انرژی و عملکرد صحیح و کم نقص محصولات دارد.

هر ساله، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) از طریق برنامه ENERGY STAR، یک یا دو فناوری نوآورانه را برای جایزه فناوری نوظهور خود انتخاب می‌کند. امسال جایزه ENERGY STAR 2020 به دلیل رعایت سه شاخص عملکرد دقیق، به ۶ مدل از یخچال و فریزرهای سامسونگ تعلق گرفت. این سه شاخص شامل مواردی همچون کمپرسورهای فوق کارآمد، کاهش گازهای گلخانه‌ای در زمان عایق‌بندی آن‌ها و کاهش گازهای گلخانه‌ای خنک‌کننده‌ها می‌شود.

کوک جئونگ سئو، رئیس آزمایشگاه انرژی حرارتی بخش لوازم خانگی سامسونگ در این باره می‌گوید: « این جایزه نشان می‌دهد که تکنولوژی کمپرسور دیجیتال اینورتر می‌تواند سطح قابل توجهی از انرژی را صرفه جویی کند. ما با نگاه رو به جلو به تولید محصولاتی ادامه می‌دهیم که به کاهش مصرف انرژی کمک کرده و از توسعه پایدار حمایت می‌کنند».

کمپرسور دیجیتال اینورتر در یخچال‌فریزرها به عنوان «موتور» اصلی عمل می‌کند و مؤلفه‌ای برای تعیین میزان مصرف یخچال و فریزر است. این کمپرسورها در حال حاضر تقریبا در تمامی مدل‌های یخچال و فریزر سامسونگ حضور دارد. علاوه بر یخچال و فریزر در حال حاضر، تقریباً اکثر مدل‌های لوازم خانگی سامسونگ مانند ماشین لباسشویی، جاروبرقی وکولر سامسونگ نیز از قابلیت‌های کمپرسورهای دیجیتال اینورتر بهره می‌برند.

یکی از قابلیت‌های مهم کمپرسورهای دیجیتال اینورتر «کارکرد هوشمند و بهینه» این کمپرسورهاست، در حالی که کمپرسورهای سنتی با یک سرعت ثابت کار می‌کنند اما کمپرسورهای دیجیتال اینورتر می‌توانند به طور خودکار میزان مصرف انرژی و سرعت کارکرد خود را تنظیم کنند. این موتورها به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی قادر هستند بین ۱۰۵۰ تا ۴۳۰۰ دور در یک دقیقه سرعت خود را تنظیم کنند.

کمپرسورهای دیجیتال اینورتر سامسونگ در مقایسه با کمپرسورهای تک سرعته ۳۰ درصد مصرف انرژی را کاهش می‌دهند و در نتیجه تولید گازهای گلخانه‌ای کاهش بسیاری می‌یابد. این کمپرسورها توانسته‌اند با پشت سر گذاشتن شاخص‌های کیفی انجمن برق، الکترونیک و فناوری‌های اطلاعات (VDE) آلمان که یکی از معتبرترین و بزرگترین انجمن‌های علمی و فنی اروپا به شمار می‌رود، تاییدیه عملکرد و ماندگاری بیش از دو دهه را دریافت کنند.

 

حفاظت از محیط زیست و مصرف بهینه انرژی

مصرف زیاد انرژی در لوازم خانگی، در کنار هزینه گزاف به انتشار گازهای گلخانه‌ای و آسیب به محیط زیست نیز می‌انجامد. شرکت سامسونگ الکترونیکس در همین راستا لوازم خانگی خود را به فناوری جدید دیجیتال اینورتر مجهز کرده است.کمپرسورهایی که برخلاف موتورهای سنتی و سابق که با سرعت ثابت کار می‌کنند قادر است بصورت خودکار براساس شرایط متفاوت در سطوح مختلف قدرت کار کند و همین نکته باعث مصرف بهینه انرژی و همچنین طول عمر بالای موتور می‌شود.

این نوع از موتورها قادر هستند در پنج سطح مختلف از قدرت کار کنند، برای مثال اگر درب یخچال را برای چند ثانیه باز و بسته کنید، نیازی نیست که موتور دستگاه با تمام توان کار کند. یخچال در این حالت با حداقل دور در دقیقه فعال می‌شود و به این ترتیب، موتور دستگاه حداقل انرژی را مصرف خواهد کرد. کنترل دور در دقیقه موتور در ماشین لباس‌شویی و همچنین کولرها و جاروبرقی‌ها نیز به همین شکل موجب مصرف بهینه انرژی می‌شود.

 

تفاوت را با کمپرسورهای دیجیتال اینورتر احساس می‌کنید

در حقیقت تفاوت‌های کمپرسورهای معمولی و دیجیتال از عملکرد آن‌‌ها ناشی می‌شود. برای مثال در یخچال و فریزرهای با کمپرسور معمولی فقط حالت روشن یا خاموش وجود دارد. آن‌ها با سرعت شروع به کار می‌کنند و وقتی یخچال و فریزر به بیشتر از یک دمای خاص برسد خاموش می‌شوند و پس از مدتی دوباره با تمامی قوا کار می‌کنند. این افزایش و کاهش سرعت یا همان روشن و خاموش شدن یخچال‌ها که اغلب هم با سروصدای زیادی همراه است از همین عملکرد نامتعادل در کمپرسورهای سنتی نشات می‌گیرد. دقیقا بر خلاف یک کمپرسور معمولی که همیشه یا خاموش است یا با بیشترین سرعت ممکن کار می‌کند کمپرسور دیجیتال اینورتر تقریبا همیشه روشن است و می‌تواند با دور سرعت های مختلف در دقیقه عمل کند.

همچنین فناوری دیجیتال اینورتر اجازه می‌دهد تا سرعت کمپرسور کنترل شود، به طوری که ابتدا به آرامی شروع و سپس سرعت را افزایش می‌دهد و وقتی که به درجه مورد نظر برسد، می تواند به جای خاموش شدن کامل، دما را حفظ ‌کند. عملکرد این فناوری به گونه‌ایست که کمترین صدای ممکن را تولید می‌کند در واقع دستگاه‌های مجهز به دیجیتال اینورتر بی‌صدا کار می‌کنند.

از آن‌جایی که کمپرسور دیجیتال اینورتر به آهستگی و با پیوستگی کار می‌کند احتمال خرابی یا نقص در این دستگاه‌ها کاهش می‌یابد و به این صورت طول عمر دستگاه افزایش پیدا می‌کند. راه‌اندازی آهسته و کنترل سرعت در این کمپرسورها به صرفه جویی قابل توجه هزینه برق هم منجر می‌شود. تضمین راندمان بالا، کاهش گازهای گلخانه‌ای، صدای کمتر، ضدبرفک بودن و عمر طولانی‌تر از مزایای مهم کمپرسور دیجیتال اینورتر است که در لوازم خانگی پرکاربرد شرکت سامسونگ الکترونیکس وجود دارد.

دنبال کنید @ اینستاگرام