دلاژ؛ بازگشت ابر خودروی 2.4 میلیون دلاری پس از 70 سال! (+تصاویر)

دلاژ؛ بازگشت ابر خودروی 2.4 میلیون دلاری پس از 70 سال! (+تصاویر)

جنگ جهانی دوم و مشکلاتی که پس از آن وجود داشت در نهایت موجب شد تا تولید خودرو در کمپانی دلاژ به سال 1954 پایان یابد.

مجله آنلاین موبنا؛ مازیار دانیالی دلاژ یکی از قدیمی ترین نام ها در صنعت خودروی جهان است که نخستین بار 115 سال پیش یعنی در 1905 برند آن به ثبت رسید. از همان ابتدا اندیشه های برتر اداره کنندگان این برند موفقیت های مهمی در مسابقات سرعت و البته سدان های لوکس همراه داشت. معماری سوپرشارژهای اختصاصی روی موتورهای 12 سیلندر در سال های 1920 و بویژه سال 1925، فاصله دلاژ را با رقبای خود به میزان چشمگیری افزایش داد.

نمونه هایی کلاسیک از برند دلاژ

نمونه هایی کلاسیک از برند دلاژ

اما جنگ جهانی دوم و مشکلاتی که پس از آن وجود داشت در نهایت موجب شد تا تولید خودرو در کمپانی دلاژ به سال 1954 پایان یابد.

در 7 نوامبر 2019 باردیگر این برند از طریق تامین اعتبار و تلاش گروهی از علاقه مندان به صنعت خودرو، زنده شد و چشم انداز جدید آن برای حضوری موفق در بازار ابرخودروهای پیشرفته ارائه شد.

حدود 7 دهه پس از آنکه دلاژ آخرین خودروی خود را تولید کرد؛ اخباری مبتنی بر تولید یک ابرخودروی الکتریکی با برند دلاژ تیتر رسانه های این حوزه شده است.

D12 تنها به تعداد 70 دستگاه تولید خواهد شد تا یک تولید محدود تمام عیار باشد. براساس اطلاعات موجود؛ در این محصول از پیشرانه 7.6 لیتری 12 سیلندر تنفس طبیعی به همراه یک موتور الکتریکی استفاده می شود که مجموع خروجی این سیستم برابر با 1115 اسب بخار است که از طریق جعبه دنده 8 سرعته اتوماتیک تک کلاچه به چرخ ها انتقال می یابد.

این نسخه 1400 کیوگرم وزن دارد اما یک نسخه سبک تر(1024 اسب بخاری) که از موتور الکتریکی سبک تر استفاده می کند نیز تولید خواهد شد. وزن این نسخه برابر با 1310 کیلوگرم محاسبه شده است.

دی 12 از سیستم تعلیق ویژه خودروهای فرمول 1 استفاده می کند. ژاک ویلنوو قهرمان مسابقات فرمول 1 نیز در این پروژه همکاری دارد.

یکی دیگر از ویژگی های متمایز D12 به جانمایی صندلی های آن مربوط می شود. راننده در قسمت وسط و مرکز قرار دارد و صندلی سرنشین دقیقا پشت سر آن قرار گرفته است چیزی شبیه به وضعیت کابین جنگنده های نظامی!

با توجه به اطلاعات فنی؛ این خودرو طی 2.5 ثانیه از حالت توقف به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می رسد که سندی بر موفقیت استانداردهای آئروداینامیک و طراحی بهینه آن خواهد بود.

همانطور که اشاره شد فقط 30 دستگاه از D12 تولید می شود و هر دستگاه حدود 2.4 میلیون دلار ارزش دارد.

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام