کلاه جلوگیری از ریزش موی مبتلایان به سرطان ساخته شد

کلاه جلوگیری از ریزش موی مبتلایان به سرطان ساخته شد

محققان کشور موفق به طراحی و ساخت کلاهی شدند که باعث جلوگیری ۷۰-۸۰درصدی موهای مبتلایان به سرطان می شود.

مجله آنلاین موبنا – حسین پالیزه مدیر مرکز تحقیقات شهید چمران دانشگاه ارومیه و یک واحد فناور در خصوص محصول خود با عنوان «دستگاه ضد ریزش مو در مبتلایان به سرطان» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دستگاه ضد ریزش مو برای افرادی که تحت شیمی درمانی هستند طراحی شده است زیرا این افراد با دیدن ریزش موهایشان حین شیمی درمانی ناامید از بهبودی می شوند و گاها بعضی از بیماران از ادامه روند درمان سر باز می زنند.

وی ادامه داد: به همین دلیل درصدد برآمدیم تا این دستگاه را طراحی کنیم تا از آسیب به فولیکول های مو جلوگیری کند؛ در واقع به دلیل وجود سموم در داروهای شیمی درمانی، به فولیکول های مو آسیب می رسد، دستگاه ساخته شده با کاهش جریان خون در سر بیمار باعث کنترل ریزش مو می شود.

به گفته وی، این دستگاه، کمک درمان بوده و از دستگاه های پزشکی غیر تهاجمی به شمار می رود.

پالیزه با تاکید بر اینکه نمونه های خارجی این دستگاه در کشور با قیمتهای یک تا دو میلیارد وجود دارد، افزود: استفاده از این دستگاه یک آپشن محسوب می شود که به ازای هر ساعت  استفاده، آن مرکز درمانی هزینه دریافت می کند.

کلاه جلوگیری از ریزش موی مبتلایان به سرطان ساخته شد

وی ادامه داد: دستگاهی که صفر تا صد آن را با دانش بومی طراحی کردیم با قیمتی حدود صد میلیون ساخته شده که برای تولید انبوه هزینه کمتری صرف خواهد شد.

وی تاکید کرد: استفاده از این دستگاه باعث حفظ ۷۰ تا ۸۰ درصدی مو در مبتلایان به سرطان حین شیمی درمانی می شود؛ تاکنون روی افرادی که تست شده نتایج موفقیت آمیز داشته و در صدد هستیم که تولید آن را آغاز کنیم.

پالیزه با بیان اینکه استفاده از این کلاه برای جلوگیری از ریزش موی مبتلایان به سرطان برای کودکان توصیه نمی شود، افزود: استفاده از این دستگاه باید زیر نظر پزشک باشد.

وی ادامه داد: همچنین تمام قطعاتی که در ساخت این کلاه استفاده کردیم در کشور موجود است و تجهیزات وارداتی ندارد و کاملا مشابه دستگاههای خارجی کار می کند.

به گزارش مهر، این دستگاه در  اینوتکس ۲۰۲۰ موفق به کسب عنوان دوم در رویداد اینوتکس پیچ شد.

 منبع: مهر

دنبال کنید @ اینستاگرام