موبایل های اندرویدی زلزله را به کاربران خبر می دهند

موبایل های اندرویدی زلزله را به کاربران خبر می دهند

گوگل سیستم هشدار زلزله در ایالت کالیفرنیا را در موبایل های اندروید ارائه می کند که چند ثانیه یا دقیقه قبل از زلزله به کاربر پیام می دهد.

مجله آنلاین موبنا – به گزارش آسوشیتدپرس، گوگل با رونمایی از نخستین سیستم گسترده هشدار زلزله در ایالت کالیفرنیا اعلام کرد در آینده می توان از موبایل های اندروید برای رصد زلزله در سراسر جهان استفاده کرد. همچنین می توان در آینده با استفاده از این دستگاه ها پیام های هشدار زلزله فراهم کرد.

در همین راستا گوگل با همکاری مقامات ایالت کالیفرنیا و سازمان زمین شناسی آمریکا یک سیستم هشدار زلزله برای موبایل های اندروید ساخته که روی این سیستم عامل موبایل فعال می شود.

کاربران موبایل های اندرویدی که سرویس های مکان یابی را فعال کرده اند و در فاصله نزدیکی از زلزله ای به وسعت ۴.۵ ریشتر یا بالاتر قرار داشته باشند، یک پیام دریافت می کنند که به آنها هشدار می دهد روی زمین بنشینند و پناه بگیرند.

این پیام هشدار براساس لرزش پیش بینی شده در یک مکان خاص و با شدت مشخصی ارسال می شود. با توجه به میزان مسافت فرد از محل وقوع زلزله، پیام هشدار چند ثانیه یا حتی چند دقیقه زودتر برای فرد ارسال می شود. همچنین این هشدار وسعت تخمینی زلزله و مسافت آن با کاربر را نیز به او نشان می دهد

طبق اطلاعات موجود پیام هشدار مذکور به وسیله سیستم هشدار لرزش کالیفرنیا صادر می شود. این سیستم سیگنال هایی مربوط به بیش از ۷۰۰ لرزش سنج نصب شده در ایالت کالیفرنیا را بررسی می کند. این سیگنال ها موج های ارتعاشی را رصد می کنند.

به این ترتیب نیازی نیست کاربران اپلیکیشن MyShake را برای دریافت پیام های هشدار نصب کنند. این اپلیکیشن در دانشگاه برکلی کالیفرنیا توسعه یافته و سال گذشته عرضه شد.

گاوین نیوسام فرماندار ایالت کالیفرنیا در این خصوص در بیانیه ای نوشت: رونمایی این سیستم بدان معناست که سیستم هشدار زلزله کالیفرنیا روی تمام موبایل های استاندارد اندروید کار می کند.

همچنین گوگل روز گذشته اعلام کرد موبایل های اندروید به زودی به وسیله حسگرهای شتاب سنج حرکتی زلزله ها در سراسر جهان را ردیابی می کنند.این درحالی است که سیستم عامل اندروید در سراسر جهان بیش از ۲ میلیارد کاربر دارد.

البته کاربران آیفون پیام های هشدار را از طریق سیستم عامل اپل دریافت نمی کنند.

 منبع: مهر 

دنبال کنید @ اینستاگرام