ویژگی‌های مهم فناوری ۵G

ویژگی‌های مهم فناوری ۵G

معاون وزیر ارتباطات با تشریح ویژگی های مهم شبکه تلفن همراه نسل پنجم گفت: پخش بدون قطعی و با وضوح بالا (۴K & ۸K) در تلویزیون‌های تعاملی نیازمند فناوری با پهنای بالا است که با ۵G ممکن می شود.

مجله آنلاین موبنا – ستار هاشمی در اینستاگرام با اشاره به ویژگی های مهم شبکه تلفن همراه نسل پنجم، گفت: افزایش نرخ داده، کاهش تاخیر، افزایش تعداد کاربران متصل و افزایش بهره‌وری از طیف فرکانسی، از ویژگی‌های مهم شبکه تلفن همراه نسل پنجم است.

وی ادامه داد: براین ‌اساس کاربست‌های این فناوری را می‌توان در سه گروه «نیازمند به پهنای باند زیاد (eMBB)»، «حساس به تاخیر (URLLC) » و «اتصالات انبوه (mMTC) »، دسته بندی کرد.

معاون نوآوری وزیر ارتباطات پخش بدون قطعی و با وضوح بالا (۴K & ۸K) در تلویزیون‌های تعاملی و ارتباطات هوشمند و نیازمند به ارتباط همزمان تعداد کاربر بال را از جمله کاربست هایی عنوان کرد که کارکرد آن ها نیازمند پهنای باند زیاد است و گفت: در همین حال پخش ویدئو سه بعدی، انجام بازی با کیفیت بالا، ارائه خدمات‌ واقعیت مجازی (VR) جهت پخش آنلاین و بلادرنگ ۳۶۰ درجه کنفرانس‌ها، مسابقات ورزشی و استفاده در فناوری‌ واقعیت افزوده (AR) جهت برقراری تماس‌های هلوگرافیک، از دیگر کاربست های این فناوری با پهنای باند بالا است.

هاشمی تاکید کرد: افزایش بهره‌وری صنعتی با کنترل فرآیند به‌صورت برخط در کارخانه های‌ هوشمند، ارتباط ماشین با ماشین، استفاده از هوش‌مصنوعی جهت کنترل ربات و اتوماسیون صنعتی، ارائه خدمات حوزه سلامت همانند جراحی از راه دو (Remote Surgery)، تشخیص از راه دور (Remote Diagnosis) ، کنترل برخط علائم حیاتی در افراد سالمند و نیازمند مراقبت‌های ویژه، ارائه خدمات مرتبط با حوزه حمل و نقل جهت بهره‌مندی از وسائل نقلیه خودران و افزایش ایمنی در حمل و نقل و کنترل ترافیک، نیز از جمله کاربست های «حساس به تاخیر» در این فناوری محسوب می شود.

وی گفت: با توسعه اتصالات انبوه، قابلیت هایی نظیر شکل‌گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت‌های اینترنت اشیا، کنترل انرژی به‌صورت برخط و افزایش بهره‌وری آن، خانه‌های هوشمند، و استفاده بهینه از آب و سایر منابع در کشاورزی (کشاورزی هوشمند)، مصادیق کاربست های «اتصالات انبوه» این فناوری است.

به گفته معاون وزیر ارتباطات، نسل پنج ارتباطات صرفا مربوط به افزایش سرعت کاربران عادی نیست، هرچند سرعت به شکل چشمگیری نسبت به نسل چهار افزایش می‌یابد.

وی گفت: ویژگی اصلی ۵G ایجاد زیرساخت ارتباطاتی امن و پایدار و بدون کوچکترین قطعی است که به ما امکان تحقق رویاها و فناوری‌هایی را می‌دهد که امروز به لحاظ علمی شدنی هستند. فناوری‌هایی مثل خودروهای خودران، جراحی‌های از راه دور و خدمات گسترده شهر هوشمند همه در سایه ایجاد زیرساخت و بستر ارتباطی ۵G قابل تحقق خواهند بود.

هاشمی ادامه داد: نسل پنج ارتباطات در کنار فناوری‌هایی مثل هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء در زمینه‌های مختلف زندگی مردم را متحول خواهد کرد و حقیقتا تاثیر شگرفی در عدالت اجتماعی و توسعه خدمات غیر متمرکز خواهد داشت.

 منبع: مهر 

دنبال کنید @ اینستاگرام