رابط کاربری جدید گلکسی S20 تجربه‌ای روان و رضایت‌بخش

سری گوشی‌های پرچمدار گلکسی S20 سامسونگ مجموعه‌ای گسترده از قابلیت‌ها در دوربین تا روش‌های نوین چت، استریم و بازی را در خود جای داده است که می‎توانند تجربه‎ای هیجان‌انگیز از کار با موبایل را به کاربر منتقل کنند.

مجله آنلاین موبنا – حتی جزیی‌ترین برداشت‌های ما در زمان استفاده از گوشی، از نوع انتقال بین صفحه‌ها تا حسی که تایپ یک پیام به ما می‎دهد و حتی نوع تنظیم صدا و موسیقی هم می‌تواند منتقل کننده احساس و حالت ما باشد.

در طراحی رابط کاربری یا UI بکار رفته در سری گلکسی S20، سامسونگ تمامی این جزییات را هم مدنظر قرار داده است. در ادامه توضیح خواهیم داد که چطور سامسونگ این تجربه حسی ایده‌آل را به یک واقعیت تبدیل کرد.

 

سادگی در مرور محتوا

نرخ بروزرسانی صفحه نمایش در واقع دفعاتی است که یک نمایشگر در هر ثانیه، اطلاعات جدید را بارگذاری می‌کند. نرخ این بروزرسانی در نمایشگرهای سری گلکسی S20 برابر 120 هرتز است که مطمئنا فارغ از نوع کاری که انجام می‎دهید، همیشه تجربه‌ای سریع و رضایت‌بخش خواهید داشت.

علاوه بر آنکه این نمایشگر چشم را خسته نمی‌کند، بلکه نرخ بروزرسانی بالای آن به معنی نمایش روان‌تر هرگونه حرکت یا انیمیشن خواهد بود. چه در حال مرور وبسایت موردعلاقه، حرکت بین اپلیکیشن‌های مختلف یا صفحه اصلی گوشی‌تان و یا در حال بازی باشید، همیشه تجربه‌ای کاملا روان خواهید داشت.

تعاملی طبیعی و پویا

طراحی نوع تعامل و حرکت در One UI 2 متناسب با انواع دستگاه‌های عضو خانواده گلکسی از گوشی‌های هوشمند تا تبلت، تنظیم شده است. فارغ از اندازه صفحه نمایش، طراحی این رابط کاربری به شکلی انجام شده است تا انتقال صفحه به شکلی کاملا روان انجام شده و حاصل سال‌ها کار روی طراحی آن به خوبی نمایان باشد. دستاوردهای این همه تلاش در خلاقانه‌ بودن، روان بودن و سریع‌بودن رابط کاربری سری گلکسی S20 سامسونگ کاملا آشکار است.

پاسخ رابط کاربری گلکسی S20 به نوع تعاملی که با آن دارید، از پاسخ به تماس دریافتی تا جابجا کردن یک آیکون در صفحه اصلی، همیشه با سرعتی متناسب با عملکرد گوشی شما انجام می‎شود.

مثلا وقتی با لمس آیکون یک اپلیکیشن در صفحه اصلی آن را باز می‎کنید، آیکون به نرمی بزرگ شده و صفحه به شکلی تغییر می‎کند که احساسی کاملا روان وطبیعی به شما منتقل می‎کند.

علاوه بر این، واکنش گلکسی S20 به فرمان‌های کنترلی کاربر بسیار آنی بوده و حتی ظریف‌ترین لمس‌ها را هم تشخیص می‎دهد و به این ترتیب بازخوردی کاملا ملموس و رضایت‌‌بخش به کاربر منتقل می‌کند.

از دیگر نکات مثبت این تجربه می‎توان به سبک بهینه نمایش نوتیفیکیشن‌ها و دیگر هشدارها در گلکسی S20 اشاره کرد. انمیشین‌های کاملا دقیق و طراحی بسیار ظریف صفحه، اطلاعات را به شکلی واضح و سریع به کاربر منتقل می‎کند.

رضایت همه جانبه

بازخورد لمسی در واقع همان ارتباط رضایت‌بخشی است که از ارتباطات حرکتی با گوشی خود می‎گیرید مثل لرزیدن گوشی در زمان انجام یک فرمان. سامسونگ در طراحی این رابط کاربری، دو نکته را در اولویت قرار داد: اول حس رضایت کاربر و دوم ایجاد یک بازخورد لمسی در عملکردها و قابلیت‌های مرتبط. یکی از حوزه‌هایی که شما بیش از هرجایی این بازخورد حسی را درک خواهید کرد، بخش دوربین است.

لرزش‌هایی کاملا تنظیم شده مکمل دوربین قدرتمند گلکسی S20 در هر زمانی هستند که شما دکمه گرفتن عکس، زوم کردن و تنظیمات را در حالت Pro لمس می‌کنید. همین حس رضایت لمسی دقیقا زمانی تکرار می‌شود که شما انواع قابلیت‌های دیگر گلکسی S20 را استفاده می‌کنید.

مثلا وقتی اسم «مادر» را در لیست تماس‌هایتان جست‌وجو می‌کنید، یک نوار باریک در سمت راست ظاهر می‌‎شود وقتی با مرور لیست از یک حرف الفبا به حرف دیگر می‎روید، یک لرزش بسیار ظریف، حس لمسی رضایت‌بخش را به شما منتقل می‎کند. این لرزش نه تنها پیدا کردن حرف م را ساده‌تر می‎کند بلکه احتمال عبور شما از اسم موردنظر را هم کاهش می‎دهد. به این ترتیب دقت جست‌وجو در میان لیست تماس‌ها را افزایش می‌دهد. حتی تغییر حالت روشن و خاموش قابلیت‌های مختلف هم همین تاثیر را داشته و همین حس لرزش را در دست شما ایجاد می‎کند.

این نوع بازخورد لمسی متناسب با کاری که انجام می‎دهید متفاوت است، مثلا لرزش کلیدهای معمولی، کلید مربوط به قابلیت‎ها و یا کلیدهای حذف با هم متفاوت است. حتی وقتی کلید بک‌اسپیس را نگه می‎دارید تا کاراکترها پشت سر هم حذف شوند، نوع لرزش کاملا متفاوت می‎شود.

تجربه‌ای جدید در صدا

شاید ارزش یک تصویر به اندازه هزاران کلمه باشد، اما آهنگ‌ها و آواها می‎توانند به خاطراتی ماندگار تبدیل شوند. نکته‎ای که سامسونگ کاملا از آن آگاه شده و در طراحی تجربه صوتی رابط کاربری گلکسی S20 آن را کاملا بکار گرفته است. مثلا موسیقی امسال Over the Horizon روی تم «سلامت دیجیتالی» ساخته شده و در آن از 26 مونوکورد استفاده شده تا آوای طبیعت و گذار زندگی را به گوش کاربر برساند.

سری گلکسی S20 سه تم صدایی به نام های Calm, Retro و Fun دارد که روی زنگ گوشی، نوتیفیکیشن‌ها و صداهای سیستمی تاثیر می‎گذارد.

دنبال کنید @ اینستاگرام