حباب قیمت‌های نجومی تلفن‌های همراه ترکید

حباب قیمت‌های نجومی تلفن‌های همراه ترکید

عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل گفت: اگر تخصیص ارز، ترخیص کالا و ثبت سفارش به شکل عادی انجام شود، کاهش قیمت‌های تلفن‌همراه که از چند رو قبل آغاز شده تا هفته اول تیرماه به ثبات می‌رسد.

مجله آنلاین موبنا – «آیدین آرام» ضمن تاکید بر این‌که قیمت برخی از گوشی‌ها تا ۳۰ درصد نیز پایین آمده است، گفت: خیلی از مدل‌های گوشی همراه به قیمتی که باید باشند برگشته‌اند؛ مانند سامسونگ A۱۰s که در زمان گرانی به قیمت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد، اما اکنون به دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید، شیائومی note۸ چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشت که اکنون سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فروخته می شود.

وی اضافه کرد: تلفن همراه Redmi ۸ نیز که با قیمت سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان عرضه می‌شد، به دو میلیون و ۶۵۰ کاهش پیدا کرده است. قیمت گوشی سامسونگ A۳۰s نیز از چهار میلیون و ۷۵۰ با ۶۰۰ هزار تومان کاهش به قیمت چهار میلیون و صد هزار تومان رسیده است.

عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل افزود: باید به این نکته تاکید کنم این‌که قیمت‌هایی که در اوج گرانی وجود داشت با دلار ۱۶ هزار تومانی محاسبه‌شده بود، اما قیمت‌های روز گوشی و روند کاهشی آن با دلار ۱۸ هزار تومانی است.

آرام گفت: افزایش بی‌رویه قیمت تلفن همراه دلایل گوناگونی داشت. یکی از آن‌ها این بود که تا ۳۱ اردیبهشت‌ماه همه‌جا تعطیل بود و فعالیت کسب‌وکارها بعد از این تاریخ آغاز شد. طی ۲۲ روز گذشته بانک مرکزی تخصیص بیشتری را برای واردات تلفن همراه در نظر گرفت و بخش عمده‌ای از تلفن های همراه که در دو ماه گذشته وارد کشور شده نیز به بازار عرضه شده است.

وی با بیان اینکه تمام این مسائل به کاهش قیمت گوشی منجر شده است، افزود: همیشه در نیمه نخست سال، بازار موبایل رکورد سنگینی را تجربه می‌کند که تا آخر تابستان ادامه داد و به همین واسطه، خروجی کالا کمتر است. تعداد اجناسی که در دو ماه گذشته ترخیص شده برای چنین بازاری زیاد است. این هم از دیگر دلایلی است که کاهش قیمت گوشی را رقم‌زده است.

آرام اضافه کرد: علت گران شدن موبایل در چند ماه گذشته به این دلیل نبود که مغازه یا شرکتی گران‌فروشی می‌کرد. شماری از دلال‌ها در دو ماه گذشته سعی کردند بخش عمده‌ای از کالاها را خریداری کنند تا با قیمت بالاتر به فروش برسانند، اما این حباب ترکید و قیمت‌ها کاهش یافت.

عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل افزود: برخی از شرکت‌ها پس از ۳۱ اردیبهشت‌ماه توانستند انبارهای خود را باز کنند و به همین دلیل کالای بیشتری وارد کشور شد و کمبودها را جبران کرد. اکنون بیش از ۱۰۰ شرکت کار واردات گوشی انجام می‌دهند و در ۲۰ روز گذشته با ثبت سفارش جدید در فروکش کردن قیمت‌ها نقش عمده‌ای را ایفا کردند.

وی با بیان اینکه البته این را نیز نباید فراموش کرد که تلاطم بازار ارز هم در افزایش قیمت تلفن همراه بی‌تأثیر نبود، افزود: همچنین در این مدت گوشی‌های مسافری و اتباع خارجه نیز به شکل قاچاق وارد بازار شد و بر اساس ارز آزاد به فروش می‌رسید. همین مساله نیز به گرانی گوشی دامن زد.

آرام خاطر نشان کرد: افزایش ۳۰-۴۰ درصدی که چندی پیش رخ داد، بیشتر به عدم ارائه کالاها از سوی دلال‌ها مربوط بود. اکنون در بازار ۸۰ تا ۹۰ درصد انواع مدل‌های گوشی تلفن همراه موجود هستند این در حالی است که در دو ماه گذشته شاید از هر برند ۱۰ درصد مدل‌ها در بازار خریدوفروش می‌شدندکه این موضوع، دست خریدار را کاملاً می‌بست.

 منبع: ایرنا 

دنبال کنید @ اینستاگرام