جادوی رنگی در آسمان! (+تصاویر/فیلم)

سبزقبای سینه‌یاسی یکی از اعضای خانواده سبزقباهاست که پرهای رنگارنگ و زیبایش جلوه‌ای چشم‌نواز به او بخشیده است.

مجله آنلاین موبنا؛ مریم عباسی – سبزقبای سینه‌یاسی سر و نوک نسبتا بزرگی دارد. بالای چشم‌ها و نوک او ردیفی از پرهای سفید یا زرد رنگ دیده می‌شود. فیروزه‌ای، آبی لاجوردی، قهوه‌ای، یاسی، سبز، سفید، سیاه و زرد هشت رنگی هستند که پرها و بدن این پرنده رنگین‌کمانی را مزین کرده‌اند. رنگ پرهای پرنده نر و ماده یکسان است، با این تفاوت که ماده‌ها نوارهای مشکی رنگ روی دم را ندارند و سینه و گلوی قهوه‌ای رنگ دارند که به مرور زمان و با رسیدن به سن بلوغ به یاسی تبدیل می‌شود.

طول بدن این پرنده با احتساب دم بلند 8 تا 9 سانتیمتری‌اش به 36 تا 38 سانتیمتر می‌رسد. میانگین وزنش به 104 گرم و میانگین طول عمرش نیز به 10 سال می‌رسد.
حشراتی از قبیل ملخ‌ها و سوسک‌ها منبع اصلی تغذیه آنها را تشکیل می‌دهند، هرچند از موجودات کوچک دیگر مثل حلزون‌ها، مارمولک‌ها و عقرب‌ها نیز تغذیه می‌کنند.

سبزقبای سینه‌یاسی پرنده بسیار باهوش و زیرکی است که از سوختن بوته‌ها نیز برای شکار استفاده می‌کند. این پرنده در نزدیکی لبه‌های آتش به شکار طعمه‌های گریزان از آتش می‌پردازد.

سبزقبای دم چنگالی و سبزقبای گلو یاسی از نامهای دیگر این پرنده هستند. به نظر می‌رسد پرندگان سبزقبای سینه‌یاسی شیوه زندگی تک‌همسری دارند. آنها هر سال حدود 2 تا 4 تخم می‌گذارند و هر دو والد وظیفه مراقبت و نشستن روی تخم‌ها را به عهده می‌گیرند. جوجه‌ها پس از 22 تا 24 روز متولد می‌شوند و 19 روز پس از تولد، پرهایشان به طور کامل رشد می‌کند اما تا یک ماه بعد نیز در لانه پدر و مادر خود زندگی می‌کنند.

آنها زندگی در نواحی پر درخت را ترجیح می‌دهند، چرا که از سوراخهای طبیعی روی درختان یا سوراخهای ایجادشده توسط دارکوب‌ها به عنوان لانه و برای تخمگذاری استفاده می‌کنند.
سبزقبای سینه‌یاسی و خروس پرندگان ملی کشور کنیا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + یازده =

دنبال کنید @ اینستاگرام

بلیط هواپیما