گلکسی S20 مفهومی جدید در عکاسی
نگاهی به حسگرهای قدرتمند و زوم تلسکوپی پرچمدار جدید سامسونگ

گلکسی S20 مفهومی جدید در عکاسی

چه در جایی که نور محیط مناسب نباشد و چه زمانی که سوژه فاصله زیادی با شما داشته باشد، معمولا برای گرفتن یک عکس خوب نیازمند تجهیزاتی مناسب هستید.

مجله آنلاین موبنا – سامسونگ برای حل این مشکل ترکیبی از پیشرفته‌ترین سخت‌افزارهای حوزه دوربین را با هوش مصنوعی ترکیب کرده تا شما بتوانید به ساده‌ترین شکل، عکسی را با بالاترین کیفیت بگیرید. به این ترتیب تجربه شما از عکاسی با گوشی، از زمان روشن کردن دوربین، تا نحوه فوکوس روی سوژه و تا زمان لمس دکمه گرفتن عکس، متحول می شود. در ادامه نگاهی داریم به جدیدترین فناوری‌های مورد استفاده در دوربین گلکسی S20 سامسونگ.

گلکسی S20 مفهومی جدید در عکاسی

رزولوشن 64 و 108 مگاپیکسلی برای شفاف‌ترین عکس ممکن

هرچه رزولوشن دوربین بیشتر باشد، یعنی جزئیات بیشتری را ثبت کرده است. دوربین گلکسی S20 رزولوشن فوق العاده بالایی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید بیشترین جزییات ممکن را ثبت کنید. نسخه گلکسی S20 Ultra مجهز به یک حسگر 108 مگاپیکسلی است در حالی‌ که دو گوشی گلکسی S20 و S20+ حسگرهای 64 مگاپیکسلی دارند. هرچند تا پیش از این، برش یک عکس به معنی از دست دادن بخشی از جزییات آن بود اما با توجه به رزولوشن بالای گوشی‌های گلکسی S20، شما می‌توانید بخش زیادی از عکس را ببرید اما باز هم تصویری کاملا شفاف با جزییات کامل داشته باشید.

همه این اتفاقات با یک تغییر بنیادی در معماری حسگر، هم از نظر اندازه حسگر تصویر و هم از نظر فناوری مورد استفاده در آن آغاز می‌شود. هرچه حسگرها بزرگتر باشند، نور ورودی به آنها بیشتر شده و در نتیجه عکس با کیفیت تری حتی در شرایط کم نور گرفته می‌شود.

گلکسی S20 Ultra با داشتن یک حسگر 108 پیکسلی قدمی بزرگ رو به جلو در کیفیت تصویر برداشته است. این حسگر با استفاده از فناوری پیوند 9 پیکسلی یا Nona-binning توانسته است حتی در محیط های بسیار کم نور یا بسیار پرنور هم تصاویری کاملا واضح بگیرد.

  • کیفیت تصویر فوق العاده با پیوند 9 پیکسلی ( Nona-binning ) : در این فناوری از ترکیب 9 پیکسل، یک پیکسل بزرگ ایجاد می‌شود تا حسگر 108 مگاپیکسلی بتواند عکسی 12 مگاپیکسلی تولید کند. بزرگتر شدن پیکسل‌ها در این فناوری باعث می‌شود تا نور بیشتری را جذب کرده و در نتیجه بتوانند شفافیت عکس را حتی در شرایط کم نور ارتقا دهند.
  • تغییر چینش در شرایط نور زیاد: تغییر چینش پیکسل‌های رنگی یا همان Re-mosaic هم باعث افزایش جزییات ذخیره شده در عکس می‌شود. الگوریتم تغییر چینش، نقشه پیکسل ها را تغییر داده و به الگوی مرسوم RGB تبدیل می‌کند به این ترتیب در شرایط پرنور هم تصویری کاملا واضح به دست می‌آید. شما می توانید با مراجعه به بخش Camera > Photo > Ratio > 108MP به راحتی به حالت 108 مگاپیکسلی بروید.

گلکسی S20 مفهومی جدید در عکاسی

با زوم تلسکوپی و لنزهای تله‌فوتو بیشتر و بهتر ببینید

فناوری زوم تلسکوپی در گلکسی S20 از ترکیب زوم Hybrid Optic و فناوری زوم با رزولوشن فوق بالا استفاده می کند که در واقع پردازش چند چارچوبی هوش مصنوعی را برای اطمینان از زوم صحیح از فاصله بسیار دور، بکار می‌گیرد.

زوم Hybrid Optic جدید در گلکسی S20 ترکیبی از حسگر تصویر با رزولوشن فوق بالا و لنزهایی کاملا جدید است که کیفیتی بسیار بیشتر از زوم اپتیکال معمولی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. با استفاده از این فناوری جدید، گلکسی S20 و S20+ می توانند تا 3 برابر زوم Hybrid Optic داشته باشند در حالیکه S20 Ultra می‌تواند به 10 برابر زوم Hybrid Optic برسد. همچنین با استفاده از زوم دیجیتالی و هوش مصنوعی، می توانید حتی تا فاصله 30 برابری در گلکسی S20 و S20+ و فاصله 100 برابر در گلکسی S20 Ultra را ببینید.

در گلکسی  S20 Ultra برای رسیدن به زوم 100 برابری از چینشی به نام Folded Lens و یک حسگر تصویر با رزولوشن بسیار بالا استفاده شده است. این چینش لنز باعث شده است تا امکان زوم 10 برابر Hybrid Optic فراهم شود و در عین حال به کمک هوش مصنوعی، فناوری رزولوشن سوپر زوم، امکان زوم تا 10 برابر بیشتر را فراهم کرده و همزمان از لرزش دست و کاهش کیفیت در زمان زوم جلوگیری می‌کند. با توجه به استفاده از لنزهای اپتیک و کراپ حسگر با رزولوشن فوق بالا، تصایر نهایی کاملا واضح خواهد بود.

  • حسگر 48 مگاپیکسلی: حسگر مورد استفاده در گلکسی S20 Ultra در واقع یک حسگر 48 مگاپیکسلی است که بسته به شرایط عکس برداری مثلا میزان نور یا میزان زوم، بین حالت پیوند چهارتایی پیکسل‌ها یا تغییر چینش آنها جابجا می‌شود. در حالت پیوند 4 تایی از کنار هم قرار دادن هر چهار پیکسل یک پیکسل نهایی حاصل شده که با آن یک عکس 12 مگاپیکسلی اما با پیکسل‌هایی بزرگتر گرفته می‌شود. وقتی با استفاده از فناوری تغییر چینش، ترتیب پیکسل های RGB عوض می‌شود، هر پیکسل بصورت مستقل عمل کرده و با کراپ حسگر(Hybrid zoom)، امکان زوم تا 10 برابر بیشتر را به ما می‌دهد.

لنزهای Folded: در گلکسی S20 Ultra از لنزهای زوم Folded استفاده شده است تا توانایی زوم بیشتر در فضایی کوچکتر فراهم شود. این لنزها بصورت تخت و در پایین دوربین گوشی قرار داده شده‌اند. نور ورودی از پشت گوشی با استفاده از یک منشور تا 90 درجه تغییر جهت داده و وارد مجموعه‌ای از لنزهای پشت هم چیده شده می‌شود که طول کانونی تصویر را کامل شبیه یک تلسکوپ افزایش می‌دهند. ما با کم کردن ارتفاع و عرض دوربین توانستیم توانایی‌های بسیار پیشرفته‌ای را در اختیار شما قرار دهیم.

دنبال کنید @ اینستاگرام