تبدیل توربین های بادی به عناصری نمادین (+تصاویر)

توربين ها و در ابعاد بزرگتر مزارع بادي، از جمله بزرگترين سازه هاي انساني به شمار مي روند. تيم پروتوتايپ 2030 با اعمال تغييرات كوچك در ساختار ظاهري اين توربين ها، عناصري نمادين خلق خواهد كرد كه در تحول نگرش مردم نيز نقش ويژه اي خواهند داشت.

مجله آنلاین موبنا – با هدف برجسته سازی قدرت شگفت انگیز و پایدار انرژی باد، شرکت نوآور پروتوتایپ 2030 از دو پروژه مفهومی رونمایی کرده است. هر یک از این پروژه های منحصر به فرد نشان می دهند که چطور با دانش طراحی می توان بر تغییرات اقلیمی غلبه کرد. “windwords” و “windswitch” ضمن بررسی ویژگی های زیبایی شناختی و همچنین آکوستیک سازه ها، حمایت عمومی را برای ایجاد تحول موثر در عرصه انرژی های پاک جلب خواهند کرد.

زمانی که یک پل جدید ساخته می شود علاوه بر مهندسین خبره و معماران، دست طراحان، هنرمندان و متخصصین برنامه ریزی شهری نیز در کار خواهد بود. اما ما معمولا جز دوم و البته پر اهمیت موضوع را نمی بینیم و تصور می کنیم که تمامی کارهای عمرانی از طریق تلاش های مهندسین و معماران انجام می شود. حال با معرفی دو پروژه فوق، پروتوتایپ 2030 پرسشی مهم را مطرح می کند: چرا مردم نگاه متفاوتی به مزارع انرژی دارند؟ ما این بار بر پتانسیل های گرافیکی خطوط عمودی توربین های بادی تمرکز خواهیم کرد و می خواهیم بدون کوچکترین تغییری در تکنولوژی عملکردی توربین ها، محل استقرار آنها را به چشم اندازی مدرن و در عین حال زیبا تبدیل کنیم.

توربین ها و در ابعاد بزرگتر مزارع بادی، از جمله بزرگترین سازه های انسانی به شمار می روند. تیم پروتوتایپ 2030 با اعمال تغییرات کوچک در ساختار ظاهری این توربین ها، عناصری نمادین خلق خواهد کرد که در تحول نگرش مردم نیز نقش ویژه ای خواهند داشت.

هرچند باید در نظر داشت که نیازها و فرصت ها و بسترهای پیشرفت برای هر جامعه ای متفاوت است، اما مزارع بادی نیازمند تغییراتی اساسی در نحوه طراحی و همچنین کاربری هستند. به گفته شرکت پروتوتایپ 2030، توربین های بادی باید به گونه ای ساخته شوند که نظر هر انسانی را به خود جلب کنند و در واقع همه عاشق عکس گرفتن با آنها شوند! تا حداقل از این طریق بتوان فرهنگ بهره برداری از انرژی های تجدید پذیر را توسعه داد.

پیشرفت های زیبایی شناختی می توانند برخی از دیدگاه های معمول عمومی در مورد توربین های بادی را دگرگون کنند. با این حال انتظار نمی رود که تمام نگرانی های ساکنین نزدیک به این مزارع به یک باره از بین برود. برای مثال سر و صدا (با اشکال مختلف از حرکت پره ها گرفته تا جریان انتقال باد) و ایجاد متناوب سایه (به علت حرکت پره ها در برابر خورشید، سایه ها دائما در حال جا به جایی هستند) منجر به آزار و اذیت ساکنین خواهد شد.

با توجه به موارد فوق، در برنامه windswitch دو نقطه شروع ارائه شده است: کسانی که در نزدیکی مزارع بادی زندگی می کنند، باید در سود مالی به دست آمده از آنها سهیم شوند و از طرفی دیگر نیز بتوانند با این مزارع ارتباط برقرار کرده و حتی بر توربین ها تاثیر بگذارند. بر اساس این پروژه، موقعیت خانه و فاصله آن تا توربین ها سود دریافتی توسط ساکنین را مشخص خواهد کرد. مالکین نیز می توانند با استفاده از برنامه نام برده در هر زمانی، وضعیت درآمد زایی خود را بررسی کنند؛ باد بیشتر، سود بیشتر!

اما اگر دچار سردرد شده اید و سر و صدای توربین ها هم باعث تشدید آن می شود چه؟ و یا در حال برگزاری یک مهمانی در فضای حیاط خانه خود هستید و چرخه سایه- آفتاب ناگهانی شما را کلافه کرده است؟ windswitch این اجازه را به کاربران می دهد تا از درآمدهای قبلی خود به عنوان اعتبار استفاده کنند و توربین مورد نظر را برای مدت زمانی مشخص موقف سازند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 5 =

دنبال کنید @ اینستاگرام