پُتو، پرنده‌ای در شمایل شاخه خشکیده (+فیلم و عکس)

پُتو، پرنده‌ای با چشمان زردرنگ و درشت و نگاهی خیره است که در آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی زندگی می‌کند.

مجله آنلاین موبنا؛ مریم عباسی – پتو پرنده‌ای شب فعال است که اغلب از حشرات پروازی مثل سوسک بالدار، پروانه‌ها و شاپرکها تغذیه می‌کند. به دلیل وجود درز و شکافهایی در پلک بالایی چشمان این پرنده، گفته می‌شود پتوها حتی با چشم بسته نیز قادر به دیدن محیط اطراف خود هستند.

هفت گونه متفاوت از پتوها وجود دارد: پتوی روفوس، پتوی بزرگ، پتوی دم دراز، پتوی سپیدبال، پتوی آندی، پتوی معمولی و پتوی شمالی. گونه‌های مختلف پتوها، طول بدن، وزن، آواز و رنگ پر و بال متفاوتی دارند. با این حال، همگی آنها کمتر از 500 گرم وزن و کمتر از 60 سانتیمتر طول دارند.
اغلب آنها به دلیل رنگ خاکستری و قهوه‌ای پرهایشان، به راحتی در هنگام احساس خطر بدون حرکت روی شاخه درختان می‌نشینند و به نحوی در شمایل یک شاخه خشکیده استتار می‌کنند که تشخیص دادن آنها از تنه درخت چندان آسان نیست.

به دلیل شباهت ظاهری زیادی که با جغدها دارند، اغلب آنها را با جغدها اشتباه می‌گیرند، اما با توجه به شیوه شکار متفاوتشان می‌توان آنها را از هم تشخیص داد. جغدها، پرواز می‌کنند، روی طعمه خود فرود می‌آیند و با چنگالهایشان آن را گرفته، می‌کشند و با خود به لانه می‌برند. اما پتوها شبها با دهان کاملا باز پرواز می‌کنند و به شکار حشرات در حال پرواز می‌پردازند.
شاهین جنگلی، میمون‌ها و قاقم‌ها شکارچیان عمده پتوها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + دوازده =

دنبال کنید @ اینستاگرام