درباره انباشت اسید لاکتیک در بدن!

درباره انباشت اسید لاکتیک در بدن!

از آثار اسید لاکتیک بیش از حد می توان به از بین رفتن قابلیت حرکت و سفتی عضلات اشاره کرد که شدت آنها به مقدار اسید لاکتیک تولید شده در نتیجه فعالیت بدنی بستگی دارد.

مجله آنلاین موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور – آیا با احساس گزگز یا سوزن سوزن شدن پاها پس از بلند کردن وزنه و کشش عضلات فراتر از آستانه تحمل آنها در باشگاه آشنا هستید؟ این شرایط به واسطه تبدیل کربوهیدرات ها به اسید لاکتیک در بدن برای تامین انرژی در نتیجه افت سطوح اکسیژن رخ می دهد.

از جمله علائم انباشت اسید لاکتیک در بدن می توان به تنفس سریع، سردرگمی، درد شکم، تعریق و حالت تهوع اشاره کرد. این واکنش طبیعی بدن به فعالیت بدنی شدید در زمانی است که عضلات با کمبود انرژی مواجه شده و دردناک می شوند. البته، این شرایط نباید موجب نگرانی شما شود زیرا استراحت کافی و پرهیز از اعمال فشار بیش از حد بر عضلات برای ریکاوری معمولا آن چیزی است که نیاز دارید.

ورزشکاران به این واکنش عادت کرده و بدن خود را به گونه ای تمرین می دهند تا تحمل مقادیر بالای اسید لاکتیک را داشته باشند، در نتیجه، چگونگی مقابله با این ناراحتی شدید را فرا می گیرند.

یک آزمایش خون می تواند سطح اسید لاکتیک تولید شده توسط بدن در موقعیت های استرس‌زا مانند مشکل قلبی، نارسایی کلیوی، کم خونی و استفاده از دارو را نشان دهد.

این شامل یک شرایط پزشکی جدی به نام اسیدوز لاکتیک نیز می شود که می تواند یک عارضه جانبی ناشی از مصرف داروی دیابت متفورمین است. دامنه عادی اسید لاکتیک در خون انسان از 4.5 تا 19.8 میلی گرم در دسی لیتر است.

از آثار اسید لاکتیک بیش از حد می توان به از بین رفتن قابلیت حرکت و سفتی عضلات اشاره کرد که شدت آنها به مقدار اسید لاکتیک تولید شده در نتیجه فعالیت بدنی بستگی دارد. این یک واکنش ضد التهابی برای محافظت از سلول های عضلانی در برابر آسیب عنوان شده است.

در ادامه چند نکته که می توانند به پیشگیری از این شرایط کمک کند، ارائه شده اند.

نوشیدن آب کافی

نوشیدن هشت لیوان آب در طول روز و همچنین افزودن مواد غذایی با محتوای آب زیاد به رژیم غذایی می تواند به هیدارته نگه داشتن بدن کمک کند. بر همین اساس، از کم آبی بدن، خستگی، تعریق بیش از حد، سرگیجه و کرامپ های شکمی که برخی علائم مرتبط با تولید اسید لاکتیک هستند، پیشگیری می شود.

انجام حرکات کششی پیش از ورزش

انجام حرکات کششی پیش از ورزش می تواند گردش خون را افزایش داده و به افزایش انعطاف‌پذیری عضلات کمک کند که به طور همزمان به بهبود تمرکز نیز منتج می شود. جدا از تمرینات تنفسی، انجام حرکات کششی کامل و درگیر کردن بخش های مختلف بدن به روتین گرم کردن بدن کمک خواهد کرد. همچنین، شما می توانید سرد کردن پس از ورزش را با استفاده از کمپرس سرد روی عضلات دردناک، استفاده از حمام آب گرم و حتی دریافت ماساژ انجام دهید.

افزایش تدریجی شدت تمرینات

اگر به طور ناگهانی انجام فعالیت های بدنی شدید را در باشگاه آغاز کنید، نتیجه ای جز درد عضلات را تجربه نخواهید کرد. بر همین اساس است که دنبال کردن یک برنامه تمرینی متنوع در طول هفته اهمیت دارد. شما می توانید برخی روزها را به انجام تمرینات هوازی و روزهای دیگر را به تمرینات قدرتی اختصاص دهید و به تدریج شدت تمرینات خود را افزایش دهید. این بهترین روش برای پیشگیری از فرسودگی عضلات است که می تواند به آسیب دیدگی منجر شود.

دریافت مواد مغذی به میزان کافی

مصرف انواع مختلف غذاهای مغذی به میزان کافی می تواند سطوح قدرت و استقامت شما را افزایش دهد. به طور ویژه، پروتئین و چربی های سالم برای ساخت عضلات نیاز هستند. مصرف میوه ها، سبزیجات، و الکترولیت هایی مانند منیزیم و پتاسیم نیز در کاهش خستگی عضلانی نقش دارد.

استراحت کافی

برای ریکاوری عضلات باید روزهایی را به تمرینات ورزشی با شدت کم اختصاص دهید. توجه داشته باشید که بدن پیش از آغاز دوباره تمرینات ورزشی با شدت زیاد، برای دفع لاکتات و متابولیت ها به زمان نیاز دارد.

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام