پنج دستاورد غیرمنتظره اینترنت 5G

دانلود یک ویدیو 4K در 3 ثانیه تنها یکی از قابلیت های متعدد اینترنت 5G است که بارها در سرتیتر مزایای این نوع اینترنت از آن یاد شده است. عدم اشاره به واقعیت های اینترنت 5G می تواند دلیل اصلی عدم اشتیاق عموم برای به بار نشستن این فناوری فوق پیشرفته باشد.

مجله آنلاین موبنا؛ مریم عباسی – اگر از مزایای اینترنت 5G آگاه شویم، دیگر سرعت بالای دانلود فیلم ها اهمیت خود را از دست خواهد داد.
اینترنت 5G سرعتی معادل 100 برابر اینترنت 4G LTE خواهد داشت. سرعت بالای اینترنت 5G قابلیتی است که این اینترنت درخصوص تلفنهای همراه به ارمغان خواهد آورد و این تنها بخش کوچکی از داستان شگفت انگیز اینترنت 5G است.
برای درک بهتر اینترنت 5G کافی است بدانیم این اینترنت با توجه به قابلیت “ارتباطات ماشین به ماشین” (mMTC)، قادر به پشتیبانی از میلیونها دستگاه در هر متر مربع خواهد بود که همگی از مزیت “ارتباط فوق پایدار و کم تاخیر” (URLLC) بهره خواهند برد.
با توجه به ارتباطات فوق سریع، فوق متراکم، کم تاخیر و در زمان واقعی که اینترنت 5G به همراه خواهد داشت، می توان حدس زد که اینترنت 5G دنیای فناوری را دگرگون خواهد کرد.

اما دستاوردهای اینترنت 5G چه خواهد بود؟

1. اینترنت خانگی بیسیم فوق سریع
اینکه اینترنت 5G تنها محدود به گجت ها و تلفن های همراه هوشمند است، برداشت اشتباهی از این فناوری است. این فناوری اینترنت های خانگی را نیز در بر خواهد گرفت. اینترنت 5G خانگی به معنای فیبر بیسیم و سرعت فوق سریع برای انجام هرکار به صورت آنلاین در منزل است. برای بهره مندی از مزایای اینترنت 5G کافیست مودم 5G را کنار یکی از پنجره های خانه گذاشت و در هر نقطه از خانه از اینترنت فوق سریع بهره برد.
شاید سرعت اینترنت 4G بنظر بالا باشد اما درواقع همه ما تجربه مدتها انتظار برای بالا آمدن صفحه یک سایت، وقفه های متعدد در نمایش آنلاین فیلمها، توقف در بازیهای آنلاین و بارگذاری کند عکسها در اینستاگرام را با این اینترنت پر دردسر داشته ایم.
هرچند این فرضیه هنوز در حد یک تئوری است اما اینترنت 5G به نظر اینترنت پایدارتر و با ثبات تری خواهد بود.

2. اینترنت لمسی (Tactile Internet)
قابلیت URLLC به کم تاخیر بودن اینترنت 5G اشاره دارد. تاخیر به معنای زمان مورد نیاز برای شروع، توقف و شروع مجدد یک ارتباط است. بارها در هنگام بارگذاری صفحات نت با مفهوم واقعی تاخیر مواجه شده ایم.
تاخیر در اینترنت 4G معادل 40 میلی ثانیه است، چیزی که ادعا می شود با اینترنت 5G تنها به “یک میلی ثانیه” کاهش خواهد یافت.
و این شالوده اینترنت لمسی است که از آن به عنوان ارتباط تعاملی آنی یاد می شود. اینترنت لمسی در کنار رباتهایی که توانایی لازم برای انجام کارهای سخت و پیچیده را دارند و قادر به اجرای دستورالعملهای لازم در آن واحد هستند، می تواند انقلابی بزرگ در صنعت به پا کند.
در مبحث پزشکی، اینترنت 5G امکان دیدن اسکنهای مربوط به بدن و مغز فرد بیمار را در آن واحد برای پزشک فراهم می آورد. با بهره مندی از اینترنت 5G پزشک می تواند به بررسی از راه دور وضعیت بیمار و حتی انجام عملهای جراحی از راه دور با استفاده رباتها بپردازد.

3. محتوای صوتی با وضوح بالا (Hi-Res Audio)
اینترنت 5G می تواند دنیای موسیقی را نیز متحول کند. محتوای صوتی با وضوح بالا درواقع کدکهای صوتی باکیفیت هستند که قادر به بازتولید طیف وسیعی از اصوات هستند. اینگونه فایلهای صوتی نسبت به CD از کیفیت به مراتب بهتری برخوردارند.

4. واقعیت ترکیبی (Mixed Reality)
اینترنت 5G مبتنی بر داده هایی با زمان واقعی (Real-time Data) است. با استفاده از اینترنت 5G تشخیص اشیا و حتی قابلیت تشخیص چهره در تلفن های همراه و گجتها بهبود چشمگیری خواهد یافت.
با استفاده از اینترنت 5G دیگر نیازی به حضور تعمیرکار در محل برای تعمیر لوازم معیوب نخواهد بود و تنها یک عینک هوشمند و نشان دادن دستگاه به یک تعمیرکار در هر نقطه از دنیا برای تشخیص ایراد دستگاه کفایت میکند.
هر موضوعی در زمینه های علم و پزشکی تا آموزش و تبلیغات تحت تاثیر اینترنت 5G و واقعیت مجازی قرار خواهد گرفت.

5. اینترنت اشیا (Internet of Things)
“ارتباطات ماشین به ماشین” (mMTC) قابلیت اصلی اینترنت 5G محسوب می شود. با اینترنت 5G دیگر نیازی به تحمل آنتن های مخدوش تلفن های همراه نخواهد بود چرا که این فناوری قادر به پشتیبانی از میلیونها دستگاه در هر متر مربع خواهد بود. با این فناوری تعداد دستگاههای متصل به صورت چشمگیر افزایش خواهد یافت.
هر آنچه که فرد دارد از کوله پشتی و محتویاتش تا هدفون و دوچرخه و ماشین و حتی اعضای خانواده فرد قابلیت اتصال به شبکه اینترنت را خواهد داشت. و همه اینها از طریق Cloud اینترنت 5G میسر خواهد شد.
این Cloud به صنعت نیز تسری خواهد یافت به نحوی که دارایی شرکتها، تجهیزات کشاورزی، روباتها و حتی تانکها را شامل خواهد شد.
بعد دیگر در مبحث اینترنت 5G کم تاخیر، مفهوم Cloud در زمان حقیقی (Real-time Cloud) است. در نتیجه این قابلیت، دستگاه هایی نظیر تلفنهای همراه و لپ تاپها با اتصال به یک Cloud و ذخیره سازی فایلها و داده ها در آن، دیگر نیازی به پردازنده داخلی نخواهند داشت و شاید تنها یک سری اطلاعات ضروری روی دستگاه ذخیره شود. و این به معنای تولید دستگاههای سبک تر و کوچکتر است که تنها یک راه ارتباطی صرف بین انسان و Cloud هستند.

دنبال کنید @ اینستاگرام