سازمان‌های دولتی از تجربه شش ساله همراه اول در حذف قبوض کاغذی استفاده کنند

اخیرا حذف قبوض کاغذی در لیست بایدهای دولت برای قرار گرفته و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، مشترکان برق از ابتدای مهرماه به جای دریافت قبض کاغذی برق اطلاعات مصرف خود را از طریق پیامک دریافت خواهند کرد این در حالی است که اپراتور اول تلفن همراه کشور این موضوع را از اسفند سال ۹۲ در قالب طرح همراه طبیعت استارت کرد و تاکنون توانسته نزدیک به ۱۷ میلیون مشترک دایمی خود را راضی به همراهی در این طرح کند.

مجله آنلاین موبنا – براساس این گزارش، ۸ اسفندماه سال ۹۲، همزمان با آغاز نمایشگاه فن آوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، کمپین «همراه طبیعت» اپراتور اول کلید خورد.

در همین حال همراه اول با صرف هزینه های هنگفت تبلیغاتی برای پیوستن مشترکان خود به این طرح متحمل سخت های بسیاری بوده و به نظر می رسد سایر دستگاه ها می توانند در این زمینه از تجربیات همراه اول استفاده کنند.

اواخر پاییز سال گذشته بود که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات از صرفه‌جویی ۱۴۴۰ میلیارد تومانی در صورت حذف قبوض کاغذی آب، برق، گاز و تلفن خبر داد و گفت: با این صرفه‌جویی می‌توان کارهای بزرگی به نفع مردم انجام داد و ذهن مردم را باید نسبت به هدر رفت این منابع حساس کرد.

در روزهای گذشته نیز وزیر ارتباطات با انتشار تصویری از قبض مخابرات در جوی آب در صفحه اینستاگرام خود، خواستار اجرایی شدن پروژه حذف قبوض کاغذی تا شهریور ماه ۱۳۹۸ شد.

وزیر ارتباطات نوشته بود: این صحنه‌ای است که یکی از شهروندان از شهرک غرب تهران برایم فرستاده است. به نظرتون این جوی آب، پول داره این قبوض رو پرداخت کنه؟ قبض با هزینه قابل توجه چاپ می شه که دور ریخته بشه؟

وی تصریح کرده که این ماه به خاطر ضعف در نظارت بر شبکه پستی، کارانه مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت ملی پست پرداخت نخواهد شد. مدیر منطقه پستی مربوطه هم توبیخ خواهد شد؛ از مدیرعامل مخابرات ایران هم می‌خواهم پروژه حذف قبوض که بایستی تا شهریورماه ۱۳۹۸ اجرایی شود را به موقع به اتمام برساند تا بیش از این شاهد اتلاف منابع کشور نباشیم.

از سوی دیگر، آمارها حاکی از آن است که ۳۵ میلیون کنتور برق، حدوداً همین تعداد کنتور آب و ۲۰ میلیون کنتور گاز وجود دارد و برآوردها نشان می‌دهد یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان برای قبوض خدماتی هزینه می‌شود. به گفته آذری جهرمی ظرفیت کامل دولت الکترونیکی فراهم است که تمام این قبوض را به صورت الکترونیکی صادر کند.

در این راستا، حذف قبوض کاغذی در راستای سیاست‌های دولت الکترونیک و جزو برنامه‌های وزارت نیرو قرار گرفت و قرار است به مرور زمان قبض کاغذی حذف شده و اطلاعات قبض به صورت پیامک و سایر درگاه‌ها مانند همراه برق و غیره به اطلاع مشترک برسد. بر این اساس طرح ملی قبض سبز ۱۹ خردادماه توسط وزیر نیرو رونمایی و فرایند حذف قبوض کاغذی در سراسر کشور به صورت رسمی آغاز شد.

همه اینها در حالی است که همراه اول به عنوان اپراتور پیشرو در این حوزه می تواند زیرساخت های مربوطه را در اختیار سایر سازمان ها بگذارد و تجربیات خود را در این حوزه در اختیار شرکت های و سازمان هایی از این دست بگذارد. در عین حال همچنان همراه اول برای نزدیک به سه میلیون مشترک دایمی دیگری که هنوز به طرح همراه طبیعت نپیوستند همچنان تلاش می کند و مشترکان این اپراتور می توانند با …

 

بهترین روش انصراف از دریافت قبض کاغذی از منظر مشترکان:

سامانه پیامکی ۹۹۰۰۰۹ – انصراف از دریافت قبض چاپی با ارسال ۱یا p1 به ۹۹۰۰۰۹

 

روش های انصراف از قبض کاغذی :

 

درگاهUSSD: شماره گیری کددستوری #۱۱۴۱۱۰

درگاه پیامکی ۰۰۹۸۱۰ : ارسال عدد ۱۱۴۱ به سرشماره پیامکی ۰۰۹۸۱۰

ارسال عدد ۱ به سرشماره پیامکی ۹۹۰۰۰۹

استفاده از اپلیکیشن یا سایت همراه من mci.ir

برنامه‌های تشویقی و احیانا ترغیبی برای جذب مشترکان بیشتر در همراهی با طبیعت (میزان مشترکانی که هنوز قبض کاغذی دریافت می‌کنند) :

ارسال پیامک دعوت به انصراف ازقبض کاغذی به منظور همراهی با طبیعت– درج پیام در ذیل قبوض چاپی-

اختصاص غرفه در نمایشگاه بین المللی و ارائه هدایا به مشتریان با ثبت آدرس ایمیل

اختصاص ۱ گیگا اینترنت هدیه جهت ثبت ایمیل مشترکین با هدف توسعه روش های الکترونیکی و انصراف از دریافت قبض کاغذی

پیاده سازی کمپین تیلیغاتی با هدف معرفی روش های الکترونیکی دریافت صورت حساب و انصراف از دریافت قبض کاغذی

زمان اجرای این طرح از: سال ۹۳ با پروژه ebill( صورتحساب الکترونیکی)

وضعیت رقابتی شرکت‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌ها بر سر حذف قبوض:

این ایده اولین بار توسط همراه اول به منظور کاهش هزینه ها و جلوگیری از اتلاف کاغذ و به تبع ان حمایت از طبیعت مطرح و اجرا شد و بعد از آن در چندین مرحله ارگانهای مختلف خواهان اجرای آن در شرکت خود شدند لیکن علیرغم برگزاری جلسات به مرحله اجرا نرسیدند. استانداری تهران نیزپیگیر موضوع بود .

تعداد دقیق همراهان این طرح: از تعداد ۱۸۱۳۷۷۶۵ مشترک دائمی همراه اول، برای ۱۷۵۸۶۱۴۷ مشترک قبض کاغذی چاپ نمی شود .

امتیازات در نظر گرفته شده برای مشترکان حامی این طرح: با توجه به اینکه این طرح در قالب یک مسئولیت اجتماعی بود مشترک خواهان اجرای این طرح در راستای حمایت از طبیعت این اقدام را انجام می داد.

صرفه‌های اقتصادی و زیست محیطی حاصل شده تاکنون: طبق جدول ذیل به تفکیک سال صرفه جویی از قطع درختان جلوگیری شده است .

 

سازمان‌های دولتی از تجربه شش ساله همراه اول در حذف قبوض کاغذی استفاده کنند

 

بیشترین استقبال از همراه طبیعت برحسب استان :

 

سازمان‌های دولتی از تجربه شش ساله همراه اول در حذف قبوض کاغذی استفاده کنند

 

تعداد قبوض چاپ نشده تهران و البرز: ۶۰۴۳۵۸۰ (تعداد مشترکین تهران و البرز:۶۱۹۰۱۷۵)

تعداد قبوض چاپ نشده استانها : ۱۱۵۴۲۵۶۷(تعداد مشترکین استان ها : ۱۱۹۴۷۵۹۰)

سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته از سوی همراه اول با توجه به صرفه اقتصادی حاصله از محل حذف قبوض:

عقد تفاهم نامه همکاری با باغ گیاه شناسی از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ایجاد فضای اختصاصی به همراه اول در قطعه نمایشی و آموزشی باغ گیاه شناسی (باغچه فوق در هر دوره باگونه های گیاهی مختلف حفظ و نگهداری می شود.)

کاشت و حفاظت ازگونه های مختلف گیاهی و پلاک کوبی اختصاصی آن (حفاظت از ۳۵۸ گونه و کاشت نزدیک به ۳ هزار درخت )

برند نمودن خودروهای برقی باغ جهت استفاده بازدیدکنندگان باغ گیاه شناسی

در اختیارگذاردن فضای اختصاصی در نمایشگاهی فصلی باغ گیاه شناسی به همراه اول جهت معرفی طرح ها

ارائه بلیط رایگان بازدید از باغ در نمایشگاه تلکام

همچنین مشترکان همراه اول می‌تواند برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه آدرس اینترنتی مربوط به کمپین همراه طبیعت به آدرس  https://www.mci.ir/nature-mate مراجعه کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا