قابلیتی مشابه ایردراپ اپل در انتظار کاربران اندرویدی

گوگل با ارائه قابلیت جدید اشتراک‌گذاری فایل Fast Share با انتقال سریع و ایمن فایل توسط ایردراپ بین دستگاه‌های اپل، رقابت می‌کند.

مجله آنلاین موبنا – کاربران دستگاه‌های هوشمند گزینه‌های متنوعی برای به اشتراک‌گذاری فایل در اختیار دارند و می‌توانند در این راه از بلوتوث یا برنامه‌هایی چون Zapya و SHAREit استفاده کنند اما دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل‌های اندروید (Android) و آی او اس (iOS) هرکدام برای این منظور از ابزارهای خاص خود بهره می‌برند.

دستگاه‌هایی که با سیستم عامل اندروید کار می‌کنند، به قابلیت Android Beam مجهزند که با استفاده از آن می‌توان تنها با نزدیک کردن دو دستگاهی که هر دو از این قابلیت برخوردارند، اطلاعات و فایل‌های مورد نظر را با سرعت مناسب از یک دستگاه به دستگاه دیگر منتقل کرد. در این قابلیت مبتنی به NFC از بلوتوث برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می‌شود.

دستگاه‌هایی که با سیستم عامل iOS کار می‌کنند نیز برای این منظور به قابلیت AirDrop مجهز شده‌اند که امکان انتقال و دریافت بی سیم فایل بین دستگاه‌های اپل را برای کاربران فراهم می‌کند. کاربران دستگاه‌های اپل با استفاده از این قابلیت می توانند فایل‌هایی نظیر عکس، ویدیو، شماره تلفن و امثال آن را به طور مستقیم با کاربران دیگر به اشتراک بگذارند. AirDrop اپل از ترکیب وای فای و بلوتوث برای اشتراک‌گذاری فایل میان دستگاه‌های iOS و مک استفاده می‌کند.

گوگل اوایل سال جاری میلادی اعلام کرد که سیستم عامل جدید اندروید کیو (Android Q) –هفدهمین نسخه از سیستم عامل اندروید- دیگر از قابلیت Android Beam که شبیه‌ترین امکان به AirDrop اپل است، پشتیبانی نخواهد کرد.

حال پایگاه اینترنتی ۹to۵Google از برنامه گوگل برای نسخه جایگزین Android Beam پرده برداشته است. این قابلیت Fast Share نام دارد و شباهت آن با AirDrop در این است که ابتدا از بلوتوث برای برقراری ارتباط میان دستگاه‌ها استفاده کرده و با کمک یک اتصال مستقیم وای فای، فایل‌ها را میان دستگاه های مذکور منتقل می‌کند.

کاربران با استفاده از Fast Share می‌توانند عکس، آدرس اینترنتی، متن و دیگر فایل‌های خود را با دستگاه‌های دیگری که به این قابلیت مجهزند به اشتراک بگذارند.

به محض فعال کردن این قابلیت و انتخاب نامی برای دستگاه خود، می‌توانید با روشن کردن بلوتوث و لوکیشن به راحتی فایل‌های خود را با استفاده از Fast Share با دستگاه های دیگر به اشتراک بگذارید.

وقتی فرستنده دستگاه مقصد خود را انتخاب می‌کند، نام فرستنده و شناسه اتصال بر روی دستگاه گیرنده ظاهر خواهد شد و وی می‌تواند این تبادل را قبول یا رد کند.

با توجه به اینکه گوگل رسماً اطلاعاتی در مورد Fast Share ارائه نداده، دقیقاً نمی‌توان گفت که این قابلیت از چه زمانی در اختیار کاربران اندروید قرار خواهد گرفت اما نظر به اینکه سیستم عامل اندروید کیو دیگر از Android Beam پشتیبانی نخواهد کرد، پیش‌بینی می‌شود که Fast Share را بر روی دستگاه‌های مجهز به این سیستم عامل که در ماه اوت عرضه خواهند شد، ببینیم.

 منبع: ایرنا

دنبال کنید @ اینستاگرام