معماری ویژه در مسیر قطار سریع السیر عربستان (+عکس)

رنگ های به کار رفته در هر ایستگاه متفاوت از دیگری است و بدین ترتیب هویتی مستقل به آنها بخشیده است که نماینده شهر مربوطه خواهد بود. هر ایستگاه طی یک ساعت کاری پذیرای حداکثر 20000 مسافر است.

مجله آنلاین موبنا؛ رکسانا دانیالی – شرکت معماری بین المللی بریتانیایی “فاستر اند پارتنرز” اقدام به طراحی 4 ایستگاه در  خط آهن 450 کیلومتری که تعدادی از  مهم ترین شهرهای عربستان سعودی مانند مکه، مدینه، جده و شهر اقتصادی ملک عبدالله را بهم مرتبط می کند، کرده است. طراحی این پروژه با توجه به نمادهای تاریخی و سنتی عربستان انجام شده است.

شرکت معماری نام برده با رویکردی ماژولار  و با بهره برداری از ساختارهای کوچک و بزرگ، 4 ایستگاه اصلی را برای خط راه آهن پر سرعت عربستان اجرا کرده است. ستون های فولادی و طاق هایی که با توجه به بافت سنتی شهرها ساخته شده اند، نمایی بی نظیر را به هر ایستگاه هدیه داده اند. گفتنی است که رنگ های به کار رفته در هر ایستگاه متفاوت از دیگری است و بدین ترتیب هویتی مستقل به آنها بخشیده است که نماینده شهر مربوطه خواهد بود.

 

از آن جایی که هر ایستگاه طی یک ساعت کاری پذیرای حداکثر 20،000 مسافر است، طراحی فضاهای مختلف به گونه ای انجام شده که افراد بتوانند به راحتی راه خود را به سوی مسیرهای متفاوت بیابند. در قسمت سقف و دیوارها نیز دریچه های کوچکی تعبیه شده اند که امکان ورود نور طبیعی خورشید را به فضای ایستگاه ها فراهم می کنند و بدین ترتیب بر آرامش و راحتی مسافران می افزایند.

علاوه بر موارد فوق، این پروژه به نحوی مهندسی شده که بتواند پاسخگوی تقاضای رو به رشد مسافران نیز باشد. در واقع ایستگاه ها و خط راه آهن قادر به برآورده سازی نیاز 60 الی 135 میلیون مسافر طی یک سال خواهند بود. با سرعت 300 کیلومتر در ساعت، 2 ساعت و 20 دقیقه طول می کشد که قطار مسافت بین مکه و مدینه را طی کند. جابجایی با استفاده از 35 قطار که ظرفیت حمل حداکثر 417 نفر مسافر را دارند انجام خواهد شد.

 منبع: پول نیوز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

دنبال کنید @ اینستاگرام