11 حیوان غول پیکر تاریخی! (+عکس)

در این لیست به 11مورد از غول پیکرترین جانداران که تا به حال روی زمین می زیسته اند، اشاره شده است.

مجله آنلاین موبنا – تصور زندگی چنین حیوانات عظیم الجثه روی زمین به قدری ترسناک است که احتمالا انقراض بعضی از آنها باید برای انسان بسیار خوشایند باشد.

پرواز این حشره شاید تداعی همان پرواز اژدها در آسمان باشد. مگانورا بزرگترین حشره بالدار تمام تاریخ محسوب می شود به نحوی که فقط طول بال این حشره تا 70 سانت می رسیده است.

این حشرات شکارچی حدود 300 میلیون سال پیش روی زمین می زیستند و از سایر حشرات تغذیه می کردند.

طول آرتروپلوراها به 2.3 متر می رسیده است. یکی از فرضیه های رایج در خصوص علت رشد زیاد این جانور مفصلدار، میزان بالای اکسیژن جو زمین در آن دوران است. براساس یافته های محققان، رابطه مستقیمی بین رشد غیرعادی و میزان اکسیژن دردسترس وجود دارد.

یکی دیگر از دلایل احتمالی آن، نبود حیوان شکارچی دیگر در آن دوران بوده است، چراکه دایناسورهای ایکس-ریکس میلیون ها سال پس از انقراض آرتروپلوراها روی زمین پدیدار شدند.

طبق فسیل های به جا مانده از آرتروپلوراها، آنها جانورانی گیاهخوار بودند که حدود 300 میلیون سال پیش روی زمین زندگی می کردند.

جیکلوپتروس ها که به عقرب های دریایی معروفند در دریاچه ها و رودخانه ها زندگی می کردند. طول بزرگترین عقرب دریایی غول پیکر کشف شده 2.5 متر بوده است.

احتمالا جیکلوپتروس ها بزرگترین شکارچیان قلمروی خود بوده اند.

آنها جانورانی همه چیزخوار بوده اند که حدود 390 میلیون سال پیش روی زمین زندگی می کرده اند.

تیتانوبوآ هیولای مارهاست، بزرگترین ماری که در طول تاریخ روی زمین می زیسته است. طول این مار 15 متر و قطر بدن آن 1 متر بوده است. آب و هوای بسیار گرم آن دوران امکان چنین رشد غیرعادی را برای این مارها فراهم می آورده است. حتی در همین دوران نیز بزرگترین مارها در گرمترین جنگل های ناحیه استوا یافت می شوند و مارهای نواحی شمالی کره زمین به نسبت کوچکتر هستند.

دایناسورها حدود 65 میلیون سال پیش منقرض شدند اما مارهای تیتانوبوآ تا 5 میلیون سال بعد از آنها همچنان روی زمین می زیستند.

اسپیناسورها بزرگترین شکارچیان خشکی هستند که تا به حال روی زمین زندگی کرده اند. آنها تا 18 متر طول و بیش از 10 تن وزن داشته اند. آفریقای شمالی کنونی زیستگاه آنها بوده است.

بقایای این جانداران در سال 1912 درمصر کشف شد که متاسفانه طی جنگ جهانی دوم نابود شد. با این حال، یافته های جدیدی نیز از اسپیناسورها کشف شده است. اسپیناسورها نه تنها روی زمین شکار می کردند بلکه از ماهی ها نیز تغذیه می کرده اند.

آنها حدود 97 تا 112 میلیون سال پیش روی زمین زندگی می کرده اند.

مگالودون ها غول پیکرترین شکارچیان دریاها در تمام تاریخ محسوب می شوند. آنها شبیه کوسه های سفید امروزی ( که با رنگ سبز در تصویر مشخص شده) اما در اندازه ای بسیار بزرگتر بوده اند.

طول این کوسه های غول پیکر تا 18 متر و وزن آنها به بیش از 100 تن می رسیده است.

آنها از 28 تا 1.5 میلیون سال پیش روی زمین زندگی می کرده اند. سرد شدن آب اقیانوس ها و محدودشدن منابع غذایی منجر به انقراض این کوسه های غول پیکر شد.

آنها بزرگترین ماهیان استخوانی تمام تاریخ هستند و حتی بزرگتر از مگالودون ها بوده اند. طول آنها بیش از 20 متر بوده و در برخی نشریه های علمی تا 35 متر نیز اشاره شده است. درست مثل وال های امروزی، این ماهی های غول پیکر از زوپلنکتون ها و ریزماهیان تغذیه می کرده اند.

آنها حدود 170 میلیون سال پیش روی زمین زندگی می کرده اند.

پاراکراتریوم ها بزرگترین پستانداران تمام تاریخ هستند. وزن آنها حدود 20 تن، ارتفاع آنها 4.8 متر و طول بدن آنها حدود 8 متر تخمین زده می شود. وزن آنها 3 برابر فیل های آفریقایی امروزی است که 6 تن وزن دارند.

نحوه تغذیه و سبک زندگی پاراکراتریوم ها بسیار مشابه پستانداران امروزی است. آنها از برگها، گیاهان و بوته ها تغدیه می کرده اند. به دلیل اندازه بسیار بزرگی که داشتند، شکارچی خاصی برای آنها وجود نداشته است، چیزی شبیه به کرگدن ها.

آنها حدود 37 تا 23 میلیون سال پیش روی زمین زندگی می کرده اند.

کتسلکوآتلس ها بزرگترین پرنده های تمام تاریخ هستند. طول بالهای آنها 15.9 متر و وزن آنها 250 کیلوگرم بوده است. دانشمندان هنوز به نحوه تغذیه آنها پی نبرده اند و مشخص نیست آنها جزو جانوران ماهیخوار بوده اند یا از حیوانات خشکی تغذیه می کرده اند، اما به هر حال در رده جانوران شکارچی و گوشتخوار قرار دارند.

آنها 65 میلیون سال پیش روی زمین زندگی می کرده اند.

طول وال های آبی به 30 متر و وزن آنها به 180 تن می رسد. آنها هنوز هم ساکنین اقیانوس های زمان ما هستند. در اوایل بیستم شکار آنها تا مرز انقراضشان پیش رفت. در سال 1966 انجمن بین المللی برای حفاظت از آنها تشکیل شد. در حال حاضر، بین 10.000 تا 25.000 وال آبی در سراسر جهان زندگی می کنند.

بله، بزرگترین پستاندار تمام تاریخ هنوز هم هست و بین ما زندگی می کند.

بزگترین جانداری که تاکنون روی زمین زندگی می کرده و 58 متر طول و تا 122 تن وزن داشته است. بقایای این جاندار برای اولین بار در اواخر دهه 1800 میلادی کشف شد. در آن زمان دانشمندان امکاناتی برای حفظ و نگهداری بقایای این جاندار نداشتند و امروزه تنها یاداشت هایی از آن سالها دردسترس است. به همین دلیل برخی دانشمندان بر این عقیده اند که احتمالا در تخمین اندازه این جانور بزرگنمایی رخ داده است.

این جانوران غول پیکر 150 میلیون سال پیش روی زمین زندگی می کرده اند.

دنبال کنید @ اینستاگرام