فتق از نوع ورزشی!

شایع‌ترین علامت فتق ورزشی درد در کشاله ران و ناحیه شرمگاهی است که می تواند به ماهیچه های نزدیک کننده ران و قسمت پایینی شکم گسترش یابد.

مجله آنلاین موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور – فتق ورزشی مشکلی است که ناحیه کشاله ران را تحت تاثیر قرار می دهد و به نام های دیگری مانند آسیب دیدگی کشاله ران، فتق هاکی، کشاله ران گیلمور و اختلال کشاله ران نیز شناخته می شود.

فتق ورزشی همان گونه که از نام آن مشخص است بیشتر ورزشکاران را به واسطه فعالیت جسمانی زیاد تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین، این شرایط بین ورزشکارانی که در رشته های ورزشی نیازمند انجام حرکات تکراری یا تغییر جهت یا سرعت زیاد فعال هستند شایع‌تر است.

دلایل فتق ورزشی

فتق ورزشی به واسطه فعالیت بیش از حد ماهیچه در نتیجه انجام حرکات تکرار شونده و مداوم رخ می دهد. بر همین اساس، بیشتر ورزشکاران به این شرایط مبتلا می شوند.

با این وجود، برخی عوامل خطرآفرین را باید مد نظر قرار داده و برای پیشگیری از مواجهه با فتق ورزشی به آنها توجه داشت که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آمادگی جسمانی ضعیف. اگر به واسطه یک سبک زندگی کم تحرک از تناسب اندام و آمادگی جسمانی خوبی برخوردار نیستند، زمانی که تصمیم به آغاز یک ورزش یا تمرینات ورزشی بگیرید ممکن است با فتق ورزشی مواجه شوید.

زمان گرم کردن ناکافی. گرم کردن ماهیچه ها به میزان کافی پیش از انجام تمرینات ورزشی یا ورزش یک روش موثر برای کاهش خطر ابتلا به فتق ورزشی است. گرم کردن سریع و ناکافی می تواند به فتق ورزشی منجر شود. از این رو، زمان کافی برای این کار اختصاص دهید. آسیب دیدگی در ناحیه شرمگاهی یا شرایط نامناسب جسمانی می تواند خطر ابتلا به فتق ورزشی را افزایش دهد.

مشخصات آناتومیکی. زمانی که موضوع انتخاب رشته ورزشی مطرح می شود، بررسی جنبه های مختلف، به ویژه مشخصات آناتومیکی اهمیت دارد. از این طریق، ورزشی را انتخاب نمی کنید که احتمال ابتلا به فتق ورزشی و مواجهه با بسیاری از علائم این شرایط در آن بالا است.

علائم فتق ورزشی

فتق ورزشی به واسطه درد شدید در ناحیه مفصل ران که می تواند حرکت را دشوار سازد، تشخیص داده می شود.

این شرایطی بسیار ناخوشایند است. شایع‌ترین علامت فتق ورزشی درد در کشاله ران و ناحیه شرمگاهی است که می تواند به ماهیچه های نزدیک کننده ران و قسمت پایینی شکم گسترش یابد.

چگونگی شکل گیری علائم فتق ورزشی به طور معمول این گونه است:

درد پیش یا پس از فعالیت جسمانی. این نخستین نشانه هشدار دهنده است که نباید با ظهور با تاخیر درد در ماهیچه یا وضع اندامی ضعیف اشتباه گرفته شود. درد ممکن است خفیف بوده و معمولا از بین می رود.

ناراحتی شدید هنگام انجام ورزش. پس از نخستین مرحله، درد طی انجام ورزش و تمرینات ورزشی خود را نشان می دهد. درد ممکن است چنان شدید باشد که فرد را از ادامه فعالیت باز دارد.

حرکات محدود شده. طی این مرحله، درد حتی زمانی که فرد فعالیتی انجام نمی دهد، وجود دارد. فرد در این مرحله متوجه محدودیت در حرکات خود می شود.

همان گونه که مشخص است، درد پیشرفت می کند و نسبت به ضعف ماهیچه هشدار داده می شود.

درمان فتق ورزشی

گزینه های درمان مختلفی برای فتق ورزشی وجود دارند که با توجه به مرحله بیماری قابل انتخاب هستند. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تمرینات ورزشی قدرتی و کششی. این تمرینات به تقویت ماهیچه هایی که در فتق ورزشی درگیر هستند، کمک می کنند. این تمرینات بخشی از یک برنامه توانبخشی خواهند بود که شامل فیزیوتراپی، استئوپاتی (استخوان درمانی)، و تحریک الکتریکی می شوند.

داروهای ضد التهاب. اگر درد شدید باشد و موجب اختلال در فعالیت های ورزشی فرد شود، داروهای ضد التهاب برای تسکین درد مورد استفاده قرار می گیرند.

تمرینات گرم کردن خاص. افرادی که از فتق ورزشی رنج می برند باید تمرینات گرم کردن خاص برای پیشگیری از مزمن شدن این شرایط را انجام دهند.

عمل جراحی. اگر مورد فتق ورزشی جدی باشد، پزشک شما ممکن است انجام عمل جراحی برای کاهش فشار در منطقه و تسکین درد را تجویز کند.

همان گونه که مشخص است فتق ورزشی شرایطی شایع بین ورزشکاران است. از این رو، اگر ورزش می کنید و با درد در ناحیه کشاله ران مواجه هستید برای بررسی دقیق شرایط بهتر است به پزشک مراجعه کنید. تشخیص زودهنگام، درمان بهتر و راحت‌تر این شرایط را به همراه خواهد داشت و از درد شدید و ناتوان کننده جلوگیری می کند.

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام