آیا محصولات سفید کننده به دندان ها آسیب می‌زنند؟

به گفته پژوهشگران در دانشگاه استاکتون در نیو جرسی، پراکسید هیدروژن که در محصولات سفیدکننده دندان وجود دارد می تواند به عاج دندان یا دنتین، لایه ای زیر مینای دندان، آسیب وارد کند.

مجله آنلاین موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور –  امروزه، به لطف محصولات مختلف سفید کننده دندان که بدون نسخه قابل خریداری هستند، بهره‌مندی از دندان هایی سفید و لبخندی زیبا راحت‌تر از گذشته شده است، اما بنابر نتایج مطالعه ای جدید این محصولات ممکن است به لایه های عمیق دندان ها آسیب برسانند.

به گفته پژوهشگران در دانشگاه استاکتون در نیو جرسی، پراکسید هیدروژن که در محصولات سفیدکننده دندان وجود دارد می تواند به عاج دندان یا دنتین، لایه ای زیر مینای دندان، آسیب وارد کند. آنها دریافتند که پراکسید هیدروژن در غلظت های مشابه با آنچه در محصولات سفید کننده وجود دارد به پروتئین های کلاژن در عاج دندان آسیب وارد می کنند.

یافته های تیم پژوهشی دانشگاه استاکتون متفاوت از پژوهش های پیشین است که بر چگونگی آسیب رساندن پراکسید هیدروژن به پروتئین کلاژن در عاج دندان متمرکز نبودند.

اما این نتایج برای مصرف کنندگان عادی چه معنایی دارد که هزینه های زیادی را صرف خرید محصولات سفید کننده دندان می کنند؟

به گفته دکتر جان گربیک، استاد دندانپزشکی و مدیر بخش علوم پایه در دانشگاه کلمبیا، احتمالا معنای خاصی نخواهد داشت. به گفته گبریک که در مطالعه دانشگاه استاکتون نقشی نداشته است، پژوهشگران از پیش می دانستند که پراکسید هیدروژن به عاج و مینای دندان آسیب وارد می کند. اما تا زمانی که از دستورالعمل محصولات سفید کننده دندان بدون نسخه پیروی کنید، استفاده از آنها خطری به همراه نخواهد داشت.

یکی از مشکلاتی که درباره محصولات سفید کننده دندان وجود دارد این است که افراد انتظارات غیر واقعی از آنها دارند. مردم اغلب امیدوارند تا با استفاده از محصولات سفید کننده دندان صاحب دندان هایی به سفیدی دندان های هنرپیشه های سینما و چهره های مشهور دیگر شوند. و زمانی که این اتفاق رخ نمی دهد، مصرف کنندگان محصول دیگری را خریداری کرده و دوباره تلاش می کنند.

به گفته گربیک، بیشتر دندانپزشکان ترجیح می دهند بیماران خدمات سفید کننده دندان در مطب دندانپزشکی را انتخاب کنند، اما کیت های خانگی نیز بی خطر بوده و دستورالعمل های لازم را ارائه می کنند. استفاده از خمیردندان حاوی فلورایدنیز هرچه بیشتر دندان ها را تقویت می کند.

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام