بول تریر؛ سگی که آنرا بی‌نظیر می‌دانند! (+تصاویر)

برای نگهداری در شرایط شهری، روزانه حداقل 60 دقیقه شرایط تحرک باید در نظر داشت. نکته جالب آن است که نگهداری از بول تریر در بعضی از ایالت‌های آمریکا ممنوع است و این بدلیل خلق‌وخوی تهاجمی حیوان است.

مجله آنلاین موبنا – از خانواده سگ‌های تریر است که همواره به خاطر ظاهر متفاوت و البته صفات بی‌نظیرش جلب توجه کرده است. کارشناسان پرورش سگ برای بول تریر ویژگی‌های شاخصی مانند شجاعت، قدرت بالا، سرعت و سرسختی را مورداشاره قرار می‌دهند. این سگ باکی از مبارزه در راه حفظ جان صاحب خود ندارد. آن‌چنان پردل و جرات است که همه را متعجب می‌کند و با بدن عضلانی خود تا آخرین لحظه برای خانواده خود می‌جنگد.

اما جالب است بدانید این مبارز حرفه‌ای درعین‌حال سگی مهربان و عاشق خانواده است. با اهل خانه بسیار مهربان و ملایم است و با کودکان نیز رابطه خوبی دارد البته همواره باید بصورت کنترل شده نزدیک کودکان شود و این موضوع را فراموش نکنید تا رفتار کامل حیوان دستگیرتان شود. وقتی یک بول تریر را از نزدیک مشاهده می‌کنید به خوبی به توانمندی بدنی این حیوان پی می‌برید زیرا بدن عضلانی و توپر آن و البته موهای کوتاهش موجب می‌شود یک هارمونی بی‌نظیر از تراکم عضلانی پیش روی‌تان مشاهده شود.

معمولا در رنگ‌های سفید یکدست، سیاه، قهوه‌ای و یا ترکیبی از این‌ها دیده می‌شود. بی‌شک خاص‌ترین بخش بدن بول تریر به سر این حیوان مربوط می‌شود! بسیاری در اولین برخورد این سگ را زشت توصیف می‌کنند اما اگر دقایقی با آن وقت بگذرانید قطعا نظرتان تغییر می‌کند. سری مثلثی شکل با پوزه کوتاه و چشمانی ریز که همین فرم سر نشان‌دهنده قدرت بالای فک این حیوان است. بول تریر معمولا با سایر سگ‌ها سازگار نیست و باید با هم نوع خود باشد.

بین 57 تا 61 سانتیمتر قد دارند و وزن آنها از 18 تا 38 کیلوگرم تغییرات دارد. این سگ نیز به مانند اکثر گونه‌های دیگر این حیوان 10 تا 15 سال عمر می‌کند. بول تریرها نیاز به فعالیت و جنب و جوش دارند، بنابراین اگر مدت طولانی یکجا بمانند ممکن است رفتارشان نامناسب شود و خرابکاری کنند. با توجه به موهای کوتاه برای نگهداری در مناطق با آب و هوای سرد مناسب نیستند و در فصل زمستان باید برایشان در فکر یک ژاکت باشید!

برای نگهداری در شرایط شهری، روزانه حداقل 60 دقیقه شرایط تحرک باید در نظر داشت. نکته جالب آن است که نگهداری از بول تریر در بعضی از ایالت‌های آمریکا ممنوع است و این بدلیل خلق‌وخوی تهاجمی حیوان است.

همان‌طور که اشاره شد؛ بول تریرها معمولا رفتار خوبی با کودکان دارند بویژه اگر تربیت خوبی را پشت سر گذاشته باشند می‌توان به عنوان یک همبازی بسیار پایه! روی آنها حساب کنید.

این نژاد سگ معمولا مشکلات سلامت خاصی ندارد. اما توصیه می‌شود پیش از خرید بول تریر سلامت شنوایی حیوان کنترل شود. بول تریر نیز مانند سایر نژادها ممکن است گرفتار بیماری قلبی شود. باید حواستان به مشکلات پوستی هم باشد چون سگ‌های این نژاد پوست بسیار حساسی دارند و ممکن است گرفتار زخم و یا خارش شوند. به خاطر فرم پوزه و نوع تنفس کنترل آلرژی نیز توصیه می‌شود و باید در برابر گرد و خاک و محیط‌های این‌چنینی محافظت شوند.

اگر فعالیت بول تریر زیاد نباشد قطعا گرفتار اضافه‌وزن می‌شود بنابراین بهتر است روزی دو بار به او غذا بدهید. از غذاهای کم‌حجم و مقوی استفاده کنید و به همین دلیل لازم نیست دائم ظرف غذایش با غذاهای معمولی پر کنید. رژیم غذایی مناسب پس از مدتی نگهداری حیوان دستتان خواهد آمد.

نکته جالب درباره بول تریر آن است که هرگز با حیوانات خزدار مانند گربه کنار نمی‌آید و اگر جایی می‌روید که گربه در خانه نگهداری می‌کنند حتما سگ خود را ببندید زیرا ممکن است گربه به سرنوشت بدی گرفتار شود و فراموش نکنیم که بول تریر یک شکارچی سمج و قدرتمند است.

باتوجه به اندازه بول تریر، می‌توان گفت نگهداری از این سگ در آپارتمان امکان‌پذیر است البته به شرط آنکه روزانه تحرک کافی داشته باشد. داخل خانه بسیار آرام هستند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند. اگر بالکنی با اندازه متوسط هم داشته باشید به خوبی خود را آنجا سرگرم می‌کند. بازهم توصیه می‌شود که در مکان‌های عمومی از قلاده‌های محکم استفاده شود تا مانع درگیری بول تریر با سایر سگ‌ها شوید.

محبوبیت این نژاد سگ طی سال‌های اخیر رو به افزایش است. اگر از طرفداران دنیای انیمیشن هستید می‌توانید “فرنکن وینی” یا “سگ فرانکشتاین” محصول سال 2012 از کمپانی والت دیزنی را مشاهده کنید.  این انیمیشن به حالت سیاه و سفید توسط تیم برتون تولید شده است و داستان سگی از نژاد بول تریر است که ماجراهای جالبی را به همراه دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 9 =

دنبال کنید @ اینستاگرام