صندلی چرخدار جدید که از همه مسیرها عبور می کند (+عکس)

این نوع طراحی به صندلی چرخدار امکان می‌دهد نیروی مداوم وارد شده در جهت‌های مختلف به کار گرفته شوند و حرکت صندلی چرخدار آسان‌تر شود. لازم به ذکر است اندازه این صندلی چرخدار نسبت به مدل‌های سنتی تغییر نکرده است و شکل ظاهری آن هم به همان صورت است.

موبنا – به گفته محققان «دانشگاه فناوری وین» در اتریش، حرتک صندلی‌های چرخدار که به صورت معمول در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند باعث می‌شود مفصل افراد ناتوان در موقعیت‌های غیرطبیعی با آسیب‌های جدی مواجه شود. این دانشمندان دریافته‌اند نوع ارگونومیک‌تر صندلی چرخدار متناسب با ساختار بدن انسان می‌تواند به مردم کمک کند زندگی آسان‌تری را روی صندلی چرخدار تجربه کنند.

مدل جدی صندلی چرخدار که به کمک یک گروه تحقیقاتی با مدیریت پروفسور «مارگیت گفلر» ساخته شده است نخستین نمونه در این زمینه محسوب می‌شود که میل لنگ را برای چرخ‌ها در اختیار گرفته است و آن را جایگزین چرخ‌های سنتی و قدیمی می‌کند. این محصول همچنین برخی قابلیت‌های کاربردی دیگر را هم در خود جا داده است.

صندلی با استفاده از یک مدل رایانه‌ای بیومانیکی طراحی شده است که چندین توالی حرکت فوقانی بدن را در آن واحد تحلیل می‌کند. این سیستم به گونه‌ای عمل می‌کند که در نهایت به دو میل لنگ اصلی متصل می‌شود. بازوهایی که برای این صندلی چرخدار در نظر گرفته شده‌اند به صورت مجزا به هر یک از چرخ‌ها متصل می‌شوند.

این نوع طراحی به صندلی چرخدار امکان می‌دهد نیروی مداوم وارد شده در جهت‌های مختلف به کار گرفته شوند و حرکت صندلی چرخدار آسان‌تر شود. لازم به ذکر است اندازه این صندلی چرخدار نسبت به مدل‌های سنتی تغییر نکرده است و شکل ظاهری آن هم به همان صورت است.

اهرم‌هایی که برای هر یک از میل لنگ های این صندلی چرخدار در نظر گرفته شده اند انتقال نیرو و حرکت آن را آسان‌تر می‌کنند و محققان می‌گویند این نوع طراحی باعث خواهد شد هنگام حرکت صندلی چرخدار فشار کمتری روی بازوی کاربران وارد شود و فرد بتواند برای مسافت‌های طولانی‌تر انرژی خود را مدیریت کند.

مدل اولیه این صندلی چرخدار بسیار مورد توجه قرار گرفته است و آزمایش‌های اولیه روی آن کاملا موفقیت آمیز بوده است. این صندلی چرخدار هم اکنون به صورت آزمایشی در مرکز توانبخشی اتریش برای گروهی از افراد معلول به کار گرفته شده است و کارشناسان بررسی‌های گسترده‌ای را روی آن انجام دادند و در پایان دریافتند افراد معلول با این صندلی چرخدار بسیار بهتر از صندلی‌های معمول و همیشگی حرکت می‌کنند.

پروفسور گوفلر در این خصوص توضیح داد فرآیند طراحی این صندلی چرخدار ارگونومیک به پایان رسیده است و او و همکارانش هم اکنون به دنبال یک شرکت اقتصادی می‌گردند تا بتوانند این محصول را به تولید انبوه برسانند. افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می‌کنند معمولا با مشکلاتی در ناحیه بازوی خود مواجه می‌شوند و محققان اتریشی هم اکنون اعلام کردند این وسیله جدید که برای آن هیچ گونه منبع انرژی یا نیروی محرک در نظر گرفته نشده است این امکان را فراهم می‌کند تا افراد معلول و ناتوان جسمی حتی در مسیرهای سخت و سربالایی نیز بتوانند به راحتی خود را به جلو حرکت دهند و با مشکلی مواجه نشوند. کاربران در این صندلی چرخدار در اصل دو اهرمی که در دو طرف صندلی نصب شده است را در دست می‌گیرند و از این طریق کنترل و مدیریت آن را هم انجام می‌دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 3 =

دنبال کنید @ اینستاگرام