بلندترین برج چوبی جهان (+عکس)

برج Mjøstårnet به گونه‌ای طراحی شده است که ارتفاع آن به 81 متر می‌رسد. ولی هم اکنون که پروژه رو به اتمام است گروه طراحی و توسعه دهنده برج به این نتیجه رسدیه است که 4.4 متر ارتفاع آن را بیشتر کند.

موبنا – «شورای اثرگذار ساختمان‌های بلند و مناطق مسکونی شهری» (CTBUH) به صورت رسمی Mjøstårnet در نروژ را به عنوان مرتفع‌ترین ساختمان چوبی جهان معرفی کرد.

البته این بنا در مقابل آسمان‌ خراش‌های غیرچوبی چندان هم بلند به نظر نمی‌رسد و با این وجود Mjøstårnet در بخش ساخت‌ و سازهای پایدار نقطه عطفی محسوب می‌شود تا نشان دهد که این نوع معماری نوین می‌تواند در ارتفاع بلند هم به کار گرفته شود. پیش از این رکورد بلندترین ساختمان‌های چوبی جهان به یک برج در استرالیا با نام «25 کینگ» اختصاص داشت که ارتفاع آن 45 متر محاسبه می‌شد و در کنار آن هم رکوردار قبلی ساختمان «بروک کامانز» با ارتفاع 53 متر برود.

برج Mjøstårnet به گونه‌ای طراحی شده است که ارتفاع آن به 81 متر می‌رسد. ولی هم اکنون که پروژه رو به اتمام است گروه طراحی و توسعه دهنده برج به این نتیجه رسدیه است که 4.4 متر ارتفاع آن را بیشتر کند و «آرتور بوکارت» از شرکت «اِی‌بی اینوست» که مدیریت بخش اصلی پروژه را در دست دارد توضیح داد:‌ «ما در حال ساخت بلندترین برج چوبی جهان در شهر بروموندال هستیم و چرا تا آنجا که ممکن است ارتفاع آن را بیشتر نکنیم؟». تغییراتی که هم اکنون در طراحی برج اعمال شده است تا ارتفاع آن بیشتر شود به گونه‌ای است که قسمت‌های فوقانی برج با چوب‌های دایره‌ای ساخته می‌شوند تا شکل ظاهری زیباتری را به آن بدهند.

«رون آبراهامسن» مدیر شرکت «مولوِن لیمتر» که وظیفه ساخت این آسمان خراش را برعهده دارد توضیح داد: «نیروی وارد شده توسط باد در قسمت‌های فوقانی برج توسط قسمت‌های تحتانی آن کنترل می‌شود و ما باید یک تناسب ویژه بین قسمت بالا و پایین برج ایجاد کنیم. ما با طراحی متفاوت در قسمت بالای برج تلاش می‌کنیم ارتفاع این ساختمان به 85.4 متر برسد. قسمت بالای برج در اصل حکم پرچم را برای ما دارد و طراحی آن به گونه‌ای است که فشار باد را کاهش می‌دهد».

برج Mjøstårnet در مجموع در 18 طبقه ساخته می‌شود و فضایی معادل 11 هزار و 300 متر را در طبقات ارایه می‌کند. فضای داخلی برج بخش‌های مختلف از جمله واحدهای مسکونی، هتل، رستوران، دفاتر اداری و استخر شنا را شامل می‌شود.

این ساختمان در شهر بروموندال در یکی از نواحی کشور نروژ ساخته شده است. در این منطقه جنگل‌های انبوه وجود دارد و صنایع چوب‌ سازی در کنار بزرگترین دریاچه نروژ که در این منطقه واقع شده است بسیار فعال هستند. این طور که گفته شده است تمام ستون‌ها، تیرها، میل‌های اصلی و … در این برج با چوب ساخته شده‌اند و حتی گفته می‌شود که شفت‌های مخصوص آسانسور، پله‌ها و زمین در هر طبقه نیز با چوب‌ بنا شده است.

ساخت این برج آوریل 2017 آغاز شد و شرکت سازنده پیش‌بینی کرده است که در مارچ امسال آن را به صورت رسمی افتتاح می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 6 =

دنبال کنید @ اینستاگرام