مزرعه شهری؛ پلی میان معماری و کشاورزی (+تصاویر)

اصلی ترین عنصر برای طراحی مزارع عمودی، درختان سرسبز بوده اند. پنل های چوبی متقاطع برای ساخت این سیستم مدولار استفاده شده اند که در مقایسه با فولاد، بتن و یا سیمان تاثیرات مخرب کمتری روی محیط زیست دارند.

موبنا؛ رکسانا دانیالی – مدیر کارگاه هنری پریچت، ایده پرداز مزارع عمودی و خانه های مدولار می گوید: به نظر من ارتباط فیزیکی و ذهنی انسان با طبیعت به مرور زمان از میان رفته است. به همین دلیل معتقد هستم که پروژه کنونی می تواند همچون یک کاتالیزگر، روند احیای این ارتباط را سرعت بخشد. پس از دو سال تلاش مستمر، کارگاه مذکور توانست یک سیستم ساختمانی مدولار را معرفی کند که قادر به مبارزه با تغییرات اقلیمی، رشد جمعیت و همچنین کمبود مواد غذایی باشد. این ساختمان می تواند رابطه مردم با غذای مصرفی خود را تقویت کرده و همانند پلی میان معماری و کشاورزی عمل کند. نتیجه این پروژه یک مزرعه شهری انعطاف پذیر است که در آینده ای نزدیک در سراسر شهرهای جهان توسعه خواهد یافت.

روش های معمول برای تولید و تامین مواد غذایی به هیچ عنوان پاسخ گوی رشد بی رویه جمعیت در جهان نیستند. ضمن آن که این دسته از متدها با مشکلات متعددی در زمینه بسته بندی نیز همراه هستند. این در حالی است که باغچه های فشرده در قالب یک ساختمان بلند می توانند منتج به کاهش نیاز به مزارع گسترده و در عین حال محافظت بیشتر از مواد غذایی در برابر تغییرات آب و هوایی شوند. مزارع عمودی پریچت یک چرخه حیات کاملا ارگانیک برای تولید طیف متنوعی از محصولات غذایی را خلق کرده اند. جالب است بدانید که این مزارع متشکل از سیستم های مفید مختلی هستند. برای مثال حرارت ساختمان به منظور رشد بهتر گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. فیلترهای مرغوب سیستم تصفیه آب می توانند آب باران را بازیافت کرده و از آن بهره برداری کنند. هدر رفت مواد غذایی نیز در نهایت تبدیل به کود برای گیاهان این مزرعه عمودی خواهد شد.

اصلی ترین عنصر برای طراحی مزارع عمودی، درختان سرسبز بوده اند. پنل های چوبی متقاطع برای ساخت این سیستم مدولار استفاده شده اند که در مقایسه با فولاد، بتن و یا سیمان تاثیرات مخرب کمتری روی محیط زیست دارند. به همین دلیل است که پنل های پیش ساخته اساسی ترین جز پروژه پریچت به شمار می روند. هر دیوار این ساختار متشکل از سه لایه متفاوت است: لایه داخلی شامل لوله ها و برق کشی مجموعه است. لایه میانی همچون یک عایق عمل می کند و لایه خارجی نیز به منظور تامین آب و دیگر عناصر مورد نیاز عملیات باغبانی طراحی شده است.

ساختار نام برده مالکین را قادر می سازد تا خود اقدام به طراحی فضای مورد نظر کنند. در واقع گزینه های باغبانی بسته به نیاز هر فرد قابل تغییر خواهند بود، مانند افزایش و یا کاهش پانل های خورشیدی. همچنین واحدهایی با سقف بلندتر نیز در دسترس هستند که فضای پایین تر آنها به اتاق نشیمن و آشپرخانه اختصاص می یابد. فضای بالاتر نیز مربوط به حمام و اتاق خواب ها است. علاوه بر این طراحی ظاهری منحصر به فرد ساختمان ها، اجازه ورود و خروج آزادانه هوا و تامین نور طبیعی را خواهد داد. امکان برداشت مواد غذایی تولید شده در باغچه ها و فروش آنها در بازارهای داخلی که در طبقات تحتانی ساختمان قرار دارند نیز وجود خواهد داشت. این پروژه در سال 2017 آغاز شده است و همچنان در دست توسعه قرار دارد.

 منبع: پول نیوز

دنبال کنید @ اینستاگرام