طلا بالا ماند

پالادیم در معاملات روز سه شنبه تحت تأثیر اعتصاب معدنچیان آفریقای جنوبی به بالای ۱۵۵۰ دلار در هر اونس صعود کرد و همزمان قیمت طلا تحت تأثیر افت ارزش دلار، افزایش یافت.

موبنا – هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد افزایش، به ۱۵۵۴.۵۰ دلار رسید. این فلز ارزشمند تحت تأثیر کمبود عرضه از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون ۲۳ درصد رشد قیمت داشته است.
حداقل ۱۵ شرکت معدنی در آفریقای جنوبی که تولیدکننده بزرگ پالادیم است، اطلاعیه اعتصاب کارکنانشان را که اواخر هفته جاری برگزار خواهد شد، دریافت کرده‌اند.
به گفته دانیل هاینس، تحلیلگر گروه بانکی ANZ، افزایش قیمت پالادیم ناشی از مشکلات عرضه به خصوص اعتصاب معدنچیان آفریقای جنوبی روی داده که تولید این فلز را مختل خواهد کرد. همچنین اخبار مثبت از مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین نیز از قیمت این فلز پشتیبانی کرده است. این نظر وجود دارد که تعرفه‌های تنبیهی از سوی دو کشور روی تقاضا تأثیر منفی می‌گذارد به همین دلیل توافق احتمالی چنین خطری را خنثی خواهد کرد.
بر اساس گزارش رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد اگر دو کشور موفق شوند اختلافات باقی مانده را حل کنند، بزودی توافقی را با شیء جین پینگ، رئیس جمهور چین برای پایان دادن به جنگ تجاری امضا خواهد کرد.
در این بین، هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۳۲۸.۱۱ دلار رسید. در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در آوریل با ۰.۲ درصد افزایش، ۱۳۳۱.۷ دلار معامله شد.
دلار آمریکا در برابر ارزهای رقیب در معاملات روز سه شنبه کاهش داشت.
وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش بینی کرد هر اونس طلا برای تحویل فوری حمایت در سطح ۱۳۲۱ دلار را خواهد آزمود و اگر پایین این قیمت شکسته شود طلا ممکن است تا مرز ۱۳۱۱ دلار عقب نشینی کند.
در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۵.۹۰ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۹ درصد افزایش، ۸۵۶.۵ دلار معامله شد.

 منبع: ایسنا 

دنبال کنید @ اینستاگرام