فیس بوک وی پی ان جاسوس خود را کنار گذاشت

فیس بوک استخدام نیروهای جدید برای جمع آوری اطلاعات از کاربران و نقض حریم شخصی آنها را از طریق یک برنامه وی پی ان موسوم به اوناوو کنار گذاشت.

موبنا – چندی قبل رسانه ها فاش کردند که فیس بوک از یک اپلیکیشن تلفن همراه ناقض حریم شخصی به نام Onavo برای جمع آوری مخفیانه اطلاعات از کاربران خود استفاده می کند.
Onavo که در گوگل پلی نیز در دسترس بود، حالا از این فروشگاه حذف شده و فیس بوک اعلام کرده که دیگر از آن برای جمع آوری اطلاعات استفاده نخواهد کرد. حتی اگر افراد Onavo را از روی گوشی های خود حذف نکرده باشند.
البته وب سایت Onavo هنوز در دسترس است، اما لینک به نسخه های اندرویدی و آی او اس برنامه وی پی ان مذکور حذف شده است. فیس بوک در آگوست سال ۲۰۱۸ این برنامه را از فروشگاه آنلاین آیفون و آی پد بیرون کشید.
Onavo برای بررسی عادات کاربری اعضای فیس بوک و نحوه وبگردی های آنها به کار می رفت و فیس بوک به افرادی که این برنامه را بر روی گوشی های خود نصب می کردند، مبالغی را اعطا می کرد. برنامه مذکور میزان استفاده از شبکه های وای – فای توسط هر کاربر، وب سایت های مورد بازدید، ملیت افراد، نوع شبکه مورد استفاده و غیره را هم ثبت می کرد. این شرکت وعده داده که از این پس برای فعالیت های بازاریابی و جمع آوری اطلاعات از روش های دیگری استفاده کند.

 منبع: مهر 

دنبال کنید @ اینستاگرام