چند نکته درباره شاهکاری که به دولت همراه اضافه شد

اخیراً خبر اتصال سامانه شبکه احراز هویت کاربران ارتباطی (شاهکار) به نرم‌افزار دولت همراه اعلام شد؛ سامانه‌ای که در پی مصوبه شورای عالی فضای مجازی به منظور تأمین کامل حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران در فضای مجازی و حقیقی در سال ۱۳۹۴ راه‌اندازی و به تدریج سرویس‌های مختلف به آن اضافه شد.

موبنا – سامانه شاهکار در واقع یک واسط بین اپراتورهای مخابراتی و مراجع تطبیق هویت است؛ به این ترتیب که اپراتورها پیش از ارائه سرویس به مشترکین خود، از طریق سامانه شاهکار، هویت مشترکین را از نظر حقیقی یا حقوقی، ایرانی یا خارجی بودن صحت‌سنجی می‌کند و در صورت تأیید درستی اطلاعات در سامانه، اپراتور اجازه ارائه سرویس به مشترکین را دارد.

این نرم‌افزار از سایت دولت همراه به آدرس MOB.GOV.IR و اپ مارکت‌های ایرانی قابل دانلود و نصب است؛ بنا بر اعلام مسؤولان مربوطه، اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت، اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های جانبی شاهکار است.

مشترکان در حال حاضر می‌توانند با ارسال کد ملی خود به سر شماره ۳۰۰۰۱۵۰ و یا مراجعه به سامانه استعلام تعداد خطوط به آدرس https://mobilecount.cra.ir از تعداد سیم‌کارت‌های ثبت شده به نام خودشان در اپراتورهای مختلف تلفن همراه مطلع شوند.

هم‌چنین اطلاع از شماره تلفن‌های به نام مشترک نیز یکی دیگر از سرویس‌های سامانه شاهکار است؛ تا پیش از این، مشترکان برای اطلاع از شماره خطوطی که در شبکه اپراتورها به نام خودشان ثبت شده بود، باید به اپراتورها مراجعه می‌کردند ولی در حال حاضر با اتصال نرم‌افزار دولت همراه به سامانه شاهکار، هر مشترکی می‌تواند در نرم‌افزار دولت همراه از شماره تمامی سرویس‌های ارتباطی به نام خود مطلع شود.

در صورتی که سرویس ارتباطی و فناوری اطلاعات شامل تلفن همراه، ثابت و اینترنت پرسرعت، بدون اطلاع مشترک به نام وی ثبت شود مشترک می‌تواند با مراجعه به اپراتور مربوطه دلیل آن را متوجه شود و در صورت تخلف اپراتور و یا سو استفاده از اطلاعات هویتی وی، شکایت خود را در سامانه ۱۹۵ به آدرس ۱۹۵.cra.ir ثبت کند. مشترکان پیش از ثبت شکایت در باره این موضوع باید مطمئن شوند شماره تلفن همراهی که پیامک برای آن ارسال شده، به نام خودشان است.

تطبیق شناسه سرویس و شناسه هویتی یکی دیگر از قابلیت‌های سامانه شاهکار است که با مشخص شدن صاحبان سرویس‌های ارتباطی در این سامانه، خدمات از هر سرویس ارتباطی به صاحب همان سرویس ارائه می‌شود. با ایجاد این امکان هیچ فردی حق استفاده از شماره همراه فرد دیگری برای ثبت‌نام در نرم‌افزار دولت همراه، نرم‌افزارهای موبایل بانک، پرداخت آنلاین، ثبت آگهی فروش، فروشگاه‌های آنلاین و سایر نرم‌افزارهایی که حریم خصوصی در آن‌ها مطرح است و یا امکان تقلب و کلاهبرداری در آن‌ها وجود دارد را نخواهد داشت.

اما اطلاع‌رسانی به مشترکین درباره ثبت سرویس‌های ارتباطی به نام آن‌ها هم یکی دیگر از سرویس‌های سامانه شاهکار است؛ در صورت ثبت هرگونه سرویس ارتباطی در اپراتورهای مخابراتی با شناسه هویتی مشترکان، ثبت این سرویس در قالب پیامک با سر شماره cra.ir به تمامی خطوط تلفن همراه به نام مشترک اطلاع‌رسانی می‌شود.

 منبع: ایسنا 

دنبال کنید @ اینستاگرام