ویژگی های یک پارچه غیرمعمولی! (+فیلم و عکس)

تیم پژوهشگران دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ به رهبری "شیائو مینگ تائو" پارچه ای را با یکپارچه سازی سیم های مسی و مدارات تولید کرده اند که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و بارها می توان بدون از بین رفتن یکپارچگی الکتریکی، آن را شست و شو کرد.

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور – همان گونه که حضور فناوری های پوشیدنی در زندگی ما پر رنگ‌تر می شود شاید در آینده شاهد هرچه بیشتر بافته شدن آنها در پارچه های تولیدی خود باشیم! اما برای آن که منسوجات الکترونیکی به گزینه ای واقع بینانه و عملی مبدل شوند نیازمند دوام بالا و مهمتر از آن قابلیت شست و شو هستند. در همین راستا، پژوهشگران موسسه منسوجات و لباس در دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ با معرفی پارچه ای جدید یک گام دیگر به تحقق این ایده نزدیک شده اند.

در پارچه جدید سیم های مسی در کنار نخ بافته می شوند تا پارچه ای با قابلیت کشش بالا شکل بگیرد و بدون آن که ویژگی های الکتریکی خود را از دست دهد در برابر شست و شو و حتی اثر گلوله مقاوم باشد. این پیشرفت چشمگیر نه تنها می تواند در فناوری پوشیدنی به کار گرفته شود بلکه امتیازات ویژه ای برای حفظ جان افرادی که در ارتش و پلیس خدمت می کنند در پی دارد.

تیم پژوهشگران دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ به رهبری “شیائو مینگ تائو” پارچه ای را با یکپارچه سازی سیم های مسی و مدارات تولید کرده اند که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و بارها می توان بدون از بین رفتن یکپارچگی الکتریکی، آن را شست و شو کرد. این پارچه با نخ الاستیک پیش کشیده و الیاف مسی با پوشش پلی اورتان و با استفاده از یک دستگاه بافندگی دیجیتال تولید شده است.

آزمایش های صورت گرفته نشان داده اند این پارچه می تواند یک میلیون بار کشیده شود بدون آن که هیچ یک از الیاف مسی از بین بروند. همچنین، برای شست و شوی پارچه از ماشین لباس شویی معمولی و آب داغ به مدت 30 دقیقه استفاده شده که آسیبی ندیده و پس از شست و شو خشک شده است. سپس، این پارچه پشت یک جلیقه از جنس کولار قرار گرفته و به سمت آن گلوله شلیک شده است. پارچه تولیدی پژوهشگران هنگ کنگی ضد گلوله نیست اما به رغم آثار وارده، پارچه آسیبی ندیده و عملکرد عادی خود را ادامه داده است.

پارچه های الکتریکی همانند نمونه ای که پژوهشگران دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ تولید کرده اند می تواند با جلیقه های نیروهای نظامی یکپارچه شده تا در زمان زخمی شدن یکی از افراد به فرماندهان هشدار داده و از این طریق به حفظ جان افراد کمک می کنند.

قابلیت شست و شو مزیتی بسیار بزرگ برای پارچه های الکتریکی است. در شرایطی که استفاده از پارچه های کشسان در لباس های امروزه رو به افزایش است یک هادی که تحت تاثیر کشش قرار نمی گیرد هم عنصر راحتی و هم عنصر زیبایی شناسی را بهبود خواهد بخشید.

دنبال کنید @ اینستاگرام