اگر آیفون نباشد، چه بر سر اپل می‌آید؟

به نظر می‌رسد که اپل در سال‌های اخیر با توجه به رکود کم سابقه بازارهای جهانی موبایل به فکر تغییر استراتژی‌های خود در تولید و تمرکز بر محصولات مختلف خود افتاده است.

موبنا – از آنجایی که تاکنون فروش گوشی‌های آیفون برای اپل بیشترین سهم از درآمدزایی و سودآوری را برای این غول تکنولوژی آمریکایی تشکیل داده است، حالا به نظر می رسد که مقامات اپل درباره احتمال کاهش استقبال کاربران و افت فروش گوشی‌های آیفون جدید در سالهای آتی ابراز نگرانی کرده‌اند به همین دلیل آنها اعلام کرده‌اند که قصد دارند استراتژی‌های خود را برای تمرکز بر تولید محصولات و تکنولوژی‌های خود تغییر داده و بدین ترتیب از وابستگی خود به گوشی‌های هوشمند آیفون و میزان فروش و درآمدزایی آن بکاهند.
به گفته بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری، اپل به صورت تدریجی در حال پیاده‌سازی تغییر و تحولات جدیدی در سطوح مدیریتی و استراتژیکی بوده و خود را برای دوران پسا آیفون یا پس از آیفون آماده می کند.
هدف و انگیزه این شرکت بزرگ نیز همانطور که در بالا به آن اشاره شد، برای کاهش اتکا و وابستگی به گوشی‌های آیفون است چرا که در سال گذشته رکورد کم سابقه‌ای برای فروش پایین مدل‌های مختلف آیفون در جهان به ثبت رسید و این شرکت را وادار کرد که درباره تمرکز خود برای توسعه و تولید محصولات و فناوری‌هایش تجدیدنظر کرده و فکری برای جلوگیری از ورشکستگی ناشی از فروش بسیار پایین تر از حد انتظار گوشی های آیفون کند.
فروش بسیار کم و پایین‌تر از حد تصور تحلیلگران و اپل بدون شک دلایل مختلفی نظیر جنگ تجاری میان چین و آمریکا، تحریم و بایکوت محصولات آمریکایی اعم از آیفون‌های اپل توسط شهروندان چینی در واکنش به تحریم و ممنوعیت فعالیت شرکت چینی هواوی در ایالات متحده، قیمت بسیار بالا در قبال قابلیت و نوآوری های نه چندان منحصر بفرد و همچنین افزایش استقبال از گوشی های اندرویدی همچون سامسونگ و تنوع در ارائه مدل های مختلف دارد.
همین امر موجب شد که کارشناسانی که پیش‌تر میزان فروش اپل را در سه ماهه نخست سال مالی ۲۰۱۹ – ۲۰۲۰ میلادی ۹۱ میلیارد دلار برآورد کرده بودند، حالا در آخرین ارزیابی‌ها درآمد خود را در این بازه زمانی ۸۴ میلیارد دلار پیش بینی کرده است.
حالا تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده در وب سایت phonearena حاکی از آن است که اپل درصدد است از فناوری‌های مدرن و به روز جهان همچون هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، اینترنت اشیا ( IoT)، شهر و خانه هوشمند و همچنین فناوری شبکه ۵G برای تغییر در استراتژی‌های خود استفاده کند تا درآمدزایی و سودآوری خود را بجای گوشی‌های آیفون از این فناوری‌های جدید تامین کند.
اپل که همواره یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند و رقبای سامسونگ و هواوی به شمار می‌رود، حالا به گفته آنا لی، یکی از تحلیلگران و کارشناسان فعال در حوزه بازار محصولات فناوری، فروش گوشی‌های آیفون در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی به طرز چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

 منبع: ایسنا 

دنبال کنید @ اینستاگرام