بازی سازی در منزل؛ روشی برای تعامل با فرزندان

استفاده از یک تخته در فضایی مشخص از منزل گام اول محسوب می شود. یک تخته وایت برد یا از هر جنس دیگر که باشد به عنوان ابزار کار مورد توجه قرار دارد. روی تخته لیستی از کارهای خوب و همچنین موارد نامناسب را تهیه کرده و برای هر مورد امتیازی را در نظر می گیریم و البته امتیازات منفی برای اشتباهات و رفتارهای نامناسب.

سواد زندگی؛ تربیت فرزندان – پیش از این در مباحث مدیریتی به مفهوم بازی سازی یا گیمیفیکیشن پرداخته ایم، بازی سازی به عنوان ابزاری کاربردی و بسیار مفید در راستای پیشبرد چشم اندازهای اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو می توان بازی سازی را در چارچوب مهارت هایی برای جذب و افزایش سطح تعاملی مخاطب با کسب و کار تعریف کرد.

البته امروز قصد نداریم به مباحث مدیریتی بپردازیم بلکه می خواهیم اشاره ای به وسعت، دامنه و قابلیت های بازی سازی در حوزه آموزش و تربیت فرزندان داشته باشیم. گاهی اوقات در تعامل با فرزندان در موقعیت هایی قرار می گیریم که خروج از آنها کار چندان راحتی نیست؛ از بحث برسر ترک یک عادت نامناسب گرفته تا مقاومت آنها در برابر خواسته های والدین.

به هرترتیب تنوع درگیری های والدین با فرزندان آنچنان زیاد است که نمی توان نقطه پایانی برای آن متصور شد زیرا در روابط این دو گروه هر موضوعی می تواند حالت چالشی به خود گرفته و سرآغاز یک مشکل شود. اکنون تلاش داریم تا از ابزاری به عنوان بازی سازی برای کاستن از چالش ها و بحران های خانوادگی بهره برداری کنیم.

همه به نوعی با بازی سازی آشنا هستند فقط ممکن است با این عنوان بدان توجه نکرده باشند. با عناوینی چون تشویق و جایزه بارها تلاش کرده ایم تا آنچه را می خواهیم در فرزندان خود به حقیقت نزدیک کنیم این همان بازی سازی و ایجاد انگیزه است. حال می خواهیم به این مکانیسم شکلی کاربردی تر داده و آثار مفید آن را بیشتر کنیم.

مثال: بارها پیش آمده فرزندانتان از شما تقاضای خرید یک وسیله مثلا یک کنسول پلی استیشن را داشته اند و شما در مقابل به آنها گفته اید اگر فلان کار را انجام دهید برایتان تهیه می کنم. تا اینجا مشکلی نیست اما بعد از این مرحله معمولا کنترل بازی سازی از دست والدین خارج می شود!

حتما می پرسید چطور؟!

برای خرید یک جایزه مخصوصا اگر گران قیمت باشد(پلی استیشن) فرزندتان پیوسته سراغ شما آمده و به روش های مختلف خواستار دریافت سریع تر جایزه مذکور می شود و البته هنوز خواسته شما را نیز تامین نکرده است.  این مراجعات بعضا آنقدر تکرار می شود که شما را کلافه می کند و از سوی دیگر نیز محبت بیش از اندازه والدین دردسرساز می شود، بدین ترتیب ممکن است دربرابر خواسته فرزندان تسلیم شده و زودتر از موعد نسبت به تهیه آن جایزه اقدام کنید و امیدوار باشید که طرف مقابل نهایتا به وظایف و تعهدات خود عمل کند! در اینگونه موارد والدین معمولا در سرانجام کار دچار پشیمانی و ترس از عدم فرمانبرداری فرزندان خود می شوند.

راهکار

اکنون می خواهیم راهکارهای بهره برداری صحیح از بازی سازی در این موارد را بررسی کنیم.

تخته یا بورد اعلانات

استفاده از یک تخته در فضایی مشخص از منزل گام اول محسوب می شود. یک تخته وایت برد یا از هر جنس دیگر که باشد به عنوان ابزار کار مورد توجه قرار دارد. روی تخته لیستی از کارهای خوب و همچنین موارد نامناسب را تهیه کرده و برای هر مورد امتیازی را در نظر می گیریم و البته امتیازات منفی برای اشتباهات و رفتارهای نامناسب.

جلسه

با فرزندانمان جلسه ای را برگزار کرده و طی توافق با آنها برای هر چیزی که دوست دارند مثلا همان کنسول بازی امتیازاتی را  مشخص می کنیم. در این مرحله نباید زیاد تسلیم آنها شویم ابتدا عدد را بالا بگوئید تا طی چانه زنی به یک استاندارد مناسب دست یابید.

پیگیری

هر شب آخرین تغییرات تخته اعلانات را با یک عکس در تلفن همراه خود ذخیره می کنیم تا سندی از آخرین بروزرسانی های تخته در اختیار داشته باشیم. این مورد با توجه به گرفتاری های روزمره بسیار اهمیت دارد. هم پیگیری خود را به فرزندان اثبات کرده اید و هم آنکه پیوسته آخرین وضعیت امتیازات را به همراه دارید.

جدیت

جدیت والدین در این پروسه بسیار با اهمیت است. همین که خود را پیگیر امتیازات نشان دهید به نوعی در فرزندانتان ایجاد انگیزه خواهید کرد. هر مورد را می توانید وارد جدول امتیازت کنید. گردش، رستوران، لباس نو، وسایل بازی و …

همانطور  که عنوان شد هر گز نباید در برابر فرزندانتان کوتاه بایید. بخشش امتیاز منفی و نظایر اینها هرگز نباید صورت گیرد. امتیاز منفی فقط با تلاش برای کسب و ثبت امتیاز مثبت از بین خواهد رفت.

صداقت

پیش از آنکه نوع جوایز و میزان امتیاز هر مورد را مشخص کنید گوشه نگاهی به توانایی های مالی و شرایط زمانی خود داشته باشید زیرا هر گونه عدم وفای به عهد از جانب والدین، انگیزه و جدیت فرزندان برای مشارکت در این پروسه را از میان می برد.

دنبال کنید @ اینستاگرام