کشف قدیمی‌ترین موجود زنده زمین! (+عکس)

کشف قدیمی‌ترین موجود زنده زمین! (+عکس)

محققان در بررسی‌های جدید خود به کمک سیستم‌های هندسی و شیمیایی دقیق به این نتیجه رسیدند که فسیل جدید 2.1 میلیارد سال قدمت دارد. این اتفاق باعث شده است تا از این فسیل به عنوان بازمانده‌های مربوط به قدیمی‌ترین موجود زنده چند سلولی روی کره زمین یاد شود.

موبنا – در بیشتر مواقع کره زمین همواره شرایط لازم برای حیات موجودات زنده را دارا بوده است. زندگی روی کره زمین در اشکال متخلف از ارگانیسم‌های تک سلولی گرفته تا موجودات پیچیده‌تر شبیه به انسان دنبال شده است. با این وجود فسیل‌های جدیدی که دانشمندان به تازگی در کشور آفریقایی گابون کشف کردند شواهدی از نخستین موجودات زنده روی کره زمین را نشان می‌دهد و توجه باستان‌شناسان را به خود جلب کرده است. با این کشف جدید هم اکنون به نظر می‌رسد حدود 1.5 میلیارد سال پیش از آنکه تاکنون تصور می‌شد، موجودات زنده روی کره زمین حیات داشته‌اند و زندگی می‌کردند.

به نظر می‌رسد که اولین فرم‌های مربوط به زندگی روی کره زمین مربوط به بدن‌هایی می‌شده است که هم اکنون فسیل آنها کشف شده است و دانشمندان تاکنون با انجام بررسی‌های دقیق روی فسیل‌های معروف کشف شده سعی کرده‌اند اطلاعات دقیق‌تری در مورد تاریخچه حظور موجودات زنده روی زمین به دست آورند. به هر حال، قدیمی‌ترین فسیلی که تاکنون موجود بوده و بارها مورد بررسی‌های علمی قرار گرفته است نیم میلیارد سال قدمت دارد.

کشف قدیمی‌ترین موجود زنده زمین! (+عکس)

فسیل جدیدی که دانشمندان هم اکنون کشف کردند در خانواده همین موجود نیم میلیارد ساله قرار می‌گیرد که فسیل آن تاکنون بررسی می‌شد و با این وجود گفته می‌شود که سن آن بسیار بیشتر است. محققان در بررسی‌های جدید خود به کمک سیستم‌های هندسی و شیمیایی دقیق به این نتیجه رسیدند که فسیل جدید 2.1 میلیارد سال قدمت دارد. این اتفاق باعث شده است تا از این فسیل به عنوان بازمانده‌های مربوط به قدیمی‌ترین موجود زنده چند سلولی روی کره زمین یاد شود.

حقایق به دست آمده نشان داده است که فسیل‌های تازه کشف شده یک سری لوله‌های باریک روی سنگ‌ها را شامل می‌شوند که قطر آنها به چند میلیمتر می‌رسد. محققان با تحلیل دقیق این حفره‌ها و بررسی‌های گسترده روی مواد داخل فسیل توانستند به این نتیجه برسند که ارگانیسم موجود چندسلولی بوده است. در نخستین گمانه زنی‌ها گفته شده است که این فسیل به احتمال قوی به حیوانی شبیه به حلزون مربوط می‌شده است و به نظر می‌رسد که حیوان مذکور در آب‌های اکسیژن‌دار زندگی می‌کرده است. دانشمندان می‌گویند اکسیژن مهم‌ترین عاملی بوده است که طی 2 میلیارد سال گذشته باعث شد موجودات زنده روی کره زمین باقی بمانند و بتوانند در اشکال مختلف رشد کنند.

کشف قدیمی‌ترین موجود زنده زمین! (+عکس)

لازم به ذکر است که در اطراف منطقه‌ای که این فسیل ارزشمند کشف شد، تشکل‌های فسیل شده میکروبی نیز پیدا شده است و این مسئله نشان می‌دهد که به احتمال قوی این میکرو ارگانیسم‌ها منبع غذایی موجود زنده شبیه به حلزون را تشکیل می‌دادند. با این وجود جالب‌ترین نکته‌ای که در این زمینه کشف شد این بوده است که موجود زنده اصلی «چندسلولی» بوده و ساختار بدنی پیچیده داشته است و به عبارت دیگر می‌توان گفت او جدا از موجودات زنده تک سلولی زندگی می‌کرده است و آنها در یک کلنی به صورت گروهی زندگی می‌کردند. دانشمندان می‌گویند این فرضیه‌ها می‌تواند گام مهمی در تکامل فرم‌های مربوط به زندگی چندسلولی‌ها ارایه دهد.

به نظر می‌رسد این موجود زنده از آمیب‌های مدرن به عنوان منبع غذایی استفاده می‌کرده است تا بقای خود را تضمین کند و البته بررسی دانشمندان نشان داده است است که برای این حیوان کمبود ماده غذایی وجود داشته است. در هر صورت، این اتفاق یک کشف بسیار جالب به نظر می‌رسد که کمک می‌کند دانشمندان اطلاعات دقیق‌تری در مورد چرخه حیات و تکامل موجودات زنده روی کره زمین داشته باشند.

دنبال کنید @ اینستاگرام