اگر “سرفه” می کنید؛ بخوانید!

شواهدی وجود دارند که نشان می دهند بروملین - آنزیمی که تنها در ساقه و میوه آناناس یافت می شود - می تواند به تسکین سرفه و همچنین شل کردن مخاط گلو کمک کند.

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور به طور کلی، سرفه عملی کاملا طبیعی است. سرفه می تواند به باز و تمیز نگه داشتن گلوی شما از خلط و محرک های دیگر کمک کند. با این وجود، سرفه مداوم می تواند نشانه ای از ابتلا به بیماری باشد.

محرک ها موادی موجود در هوا هستند که موجب تحریک گلو یا مسیرهای هوایی بینی می شوند و می توانند زمینه ساز بروز سرفه شوند. سرفه روشی است که بدن برای دفع آن محرک استفاده می کند.

گاهی اوقات، محرک ها در قالب یک آلرژی‌زا مانند گرده یا موی حیوان خانگی ظاهر می شوند. این موجب می شود سیستم ایمنی بدن شما مواد شیمایی به نام هیستامین ها را ایجاد کند که به آلرژی‌زاها واکنش نشان می دهند. اگر دچار سرفه ای هستید که در یک محیط یا فصلی خاص بلافاصله بروز می کند، ممکن است دارای یک آلرژی باشید.

دلیل دیگر شکل گیری سرفه یک عفونت ویروسی یا باکتریایی است. این نشانه ها می تواند با موارد زیر همراهی شوند:

 

 • گرفتگی بینی
 • تب
 • ناراحتی معده
 • آبریزیش بینی

 

این نشانه ها به طور معمول کوتاه مدت بوده و تنها یک یا دو هفته طول می کشند. هنگامی که آلرژی دارید، چنین نشانه هایی طی فصل آلرژی یا هر زمانی که در معرض مواد آلرژی‌زا قرار می گیرید، ادامه می یابند.

گاهی اوقات بروز سرفه به واسطه چیزی مرتبط با ریه های شما رخ نمی دهد و بیماری ریفلاکس معده نیز می تواند به شکل گیری سرفه منجر شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

عفونت های دستگاه تنفسی شامل بدن درد و تب می شوند، در شرایطی که آلرژی ها این گونه نیستند. در صورتی که سرفه توانایی شما برای تنفس را تحت تاثیر قرار داده یا به همراه سرفه خون مشاهده می شود باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که سرفه همراه با نشانه های زیر است حتما به پزشک مراجعه کنید:

 

 • لرز
 • کم شدن آب بدن
 • تب بالاتر از 38 درجه سانتیگراد
 • ضعف یا احساس ناخوشی
 • سرفه هایی که با خلط های غلیظ و بد بوی سبز یا زرد رنگ همراه هستند

 

 

سرفه های ناشی از سرماخوردگی، آلرژی ها، و عفونت های سینوس را با تعدادی از داروهای رایج می توانید درمان کنید. عفونت های باکتریایی نیازمند مصرف آنتی بیوتیک ها هستند. اما برای افرادی که تمایل چندانی به استفاده از مواد شیمیایی ندارند، ما در ادامه برخی از درمان های خانگی که می توانند به بهبود سرفه کمک کنند را فهرست کرده ایم.

عسل

بهترین درمان‌های طبیعی برای سرفه

عسل دیر زمانی است که برای درمان گلو درد مورد استفاده قرار می گیرد. بنابر نتایج یک مطالعه، این ماده می تواند سرفه را موثرتر از برخی داروهای رایج که حاوی دکسترومتورفان، یک مهارکننده سرفه، تسکین دهد.

شما می توانید با ترکیب دو قاشق چایخوری عسل با چای گیاهی یا آب گرم و لیمو درمان خانگی خود برای سرفه را داشته باشید. عسل آرام بخش است، در شرایطی که آب لیمو می تواند به از بین بردن گرفتگی کمک کند. همچنین، شما می توانید یک قاشف مرباخوری عسل را به تنهای مصرف کرده و یا آن را به همراه نان در قالب یک میان وعده بخورید.

بهترین درمان‌های طبیعی برای سرفه

پروبیوتیک ها

بهترین درمان‌های طبیعی برای سرفه

پروبیوتیک ها میکروارگانیزم هایی میزبان فواید سلامت مختلف هستند. در شرایطی که آنها به طور مستقیم سرفه را تسکین نمی دهند اما به ایجاد تعادل در باکتری های ساکن دستگاه گوارش کمک می کنند. این مساله می تواند از عملکرد سیستم ایمنی در سراسر بدن پشتیبانی کند. همچنین، شواهد نشان داده اند که لاکتوباسیلوس، یک باکتری موجود در فرآورده های لبنی، می تواند احتمال سرماخوردگی یا آنفلوآنزا و حساسیت به برخی آلرژی‌زاها مانند گرده را کاهش دهد.

شیر غنی شده منبعی فوق العاده از لاکتوباسیلوس است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که فرآورده های لبنی خلط را غلیظ‌تر می سازند. امروزه مکمل های پروبیوتیک در دسترس هستند و همچنین پروبیوتیک ها به برخی انواع ماست نیز افزوده می شوند و در سوپ میسو و نان های خمیر ترش نیز وجود دارند.

بروملین

بهترین درمان‌های طبیعی برای سرفه

احتمالا آناناس را به عنوان درمانی برای سرفه در نظر نمی گیرید که شاید به خاطر ناآشنایی شما با بروملین باشد. شواهدی وجود دارند که نشان می دهند بروملین – آنزیمی که تنها در ساقه و میوه آناناس یافت می شود – می تواند به تسکین سرفه و همچنین شل کردن مخاط گلو کمک کند. برای بهره‌مندی حداکثری از فواید آناناس و بروملین باید یک تکه آناناس یا 3.5 اونس (99 گرم) آب آناناس تازه را سه بار در روز مصرف کنید.

همچنین ادعا می شود بروملین می تواند به تسکین سینوزیت و موضوعات سینوسی مبتنی بر آلرژی که می توانند به شکل گیری سرفه و خلط منجر شوند، کمک کند. با این وجود، شواهد کافی برای پشتیبانی از این مساله وجود ندارد. همچنین گاهی اوقات از بروملین برای درمان التهاب و تورم نیز استفاده شده است.

مکمل های بروملین نباید توسط کودکان و بزرگسالانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند، خورده شود. همچنین، اگر آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین مصرف می کنید باید نسبت به استفاده از بروملین محتاط باشید زیرا می تواند جذب آنتی بیوتیک را افزایش دهد. پیش از مصرف مکمل های جدید یا ناآشنا با پزشک خود مشورت کنید.

نعناع

بهترین درمان‌های طبیعی برای سرفه

برگ های نعناع به واسطه ویژگی های درمانی خود شناخته شده اند. منتول موجود در نعناع گلو را آرام کرده و به عنوان یک ضد گرفتگی عمل می کند و به تجزیه خلط کمک می کند. با نوشیدن چای نعناع یا تنفس بخور نعناع می توانید از فواید آن بهره‌مند شوید. برای تهیه بخور نعناع می توانید سه یا چهار قطره روغن نعناع را به 150 میلی لیتر آب داغ اضافه کنید. یک هوله روی سر خود انداخته و درست بالای آب نفس های عمیق بکشید.

بهترین درمان‌های طبیعی برای سرفه

مارشملو

بهترین درمان‌های طبیعی برای سرفه

مارشملو از Althaea officinalis، گیاهی چند ساله که در تابستان گل می دهد تهیه شده است. برگ ها و ریشه های این گیاه دارویی از دوران باستان برای درمان گلو درد و تسکین سرفه مورد استفاده قرار می گرفته اند. مطالعاتی کنترل شده برای تایید این ادعاها انجام نشده است اما این گیاه دارویی حاوی موسیلاژ است که گلو را پوشش داده و التهاب را آرام می کند.

امروزه، ریشه مارشملو را می توان به صورت چای یا در قالب کپسول خریداری کرد. چای گرم مارشملو می تواند سرفه همراه با گلو درد را آرام کند. مصرف ریشه مارشملو برای کودکان توصیه نمی شود.

آویشن

بهترین درمان‌های طبیعی برای سرفه

آویشن برای درمان برخی بیماری های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد. نتایج یک مطالعه نشان داده است که عصاره استخراج شده از برگ های آویشن در ترکیب با پیچک می تواند به بهبود سرفه و همچنین برونشیت کوتاه مدت کمک کند. برگ های آویشن حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئیدها است که عضلات گلو درگیر در سرفه را شل می سازد و التهاب را کاهش می دهد.

شما می توانید با استفاده از دو قاشق چایخوری برگ خرد شده آویشن و یک فنجان آب جوش چای آویشن را در خانه تهیه کنید. روی فنجان را به مدت 10 دقیقه پوشانده تا دم بکشد، سپس آن را میل کنید.

بهترین درمان‌های طبیعی برای سرفه

غرغره آب نمک

بهترین درمان‌های طبیعی برای سرفه

در شرایطی که غرغره آب نمک درمانی نسبتا ساده به نظر می رسد اما می تواند به آرام کردن گلویی خراشیده که موجب شکل گیری سرفه می شود، کمک کند. یک چهارم یا یک دوم قاشق چایخوری نمک را با 8 اونس (227 گرم) آب گرم ترکیب کرده و آن را غرغره کنید. این کار به کاهش التهاب کمک می کند.

به این نکته توجه داشته باشید که کودکان زیر 6 سال چندان در غرغره کردن مهارت ندارند و نباید از این روش برای آنها استفاده کرد.

بهترین درمان‌های طبیعی برای سرفه

چگونه از سرفه جلوگیری کنیم

افزون بر فراگیری چگونگی درمان سرفه، آشنایی با چگونگی جلوگیری از آن نیز می تواند مفید باشد. برای پیشگیری از آنفلوآنزا، می توانید هر ساله در اوایل ماه اکتبر (مهر) واکسن آنفلوانزا بزنید. از دیگر اقدام ها که باید مد نظر قرار بگیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • پرهیز از ارتباط با افراد بیمار. اگر بیمار هستید بهتر است مرخصی گرفته و به سر کار نروید و یا در مدرسه حضور نداشته باشید تا عفونت را به دیگران انتقال ندهید.
 • هر زمان که عطسه یا سرفه می کنید جلوی بینی و دهان خود را با یک دستمال بپوشانید.
 • مصرف فراوان مایعات و تامین آب کافی بدن را جدی بگیرید.
 • به طور مرتب مکان های عمومی در خانه، محل کار یا مدرسه را تمیز کنید. این امر به ویژه برای کانتر آشپزخانه، اسباب بازی ها، یا تلفن های همراه صدق می کند.
 • به طور مرتب دست های خود را بشویید، به ویژه پس از سرفه، غذا خوردن، استفاده از دستشویی، یا مراقبت از فردی که بیمار است.

 

 

در زمینه آلرژی ها، شما می توانید با شناسایی آلرژی‌زاها که روی شما تاثیر می گذارند و پرهیز از مواجهه با آنها محرک ها را کاهش دهید. از جمله آلرژی‌زاهای معمول می توان به درختان، گرده، گرد و غبار، خز حیوانات، قارچ، و حشرات اشاره کرد. آمپول های ضد آلرژی می توانند حساسیت به آلرژی‌زاها را کاهش دهند. با پزشک خود درباره انتخاب بهترین گزینه مشورت کنید.

دنبال کنید @ اینستاگرام