مریخ۳۶۰ درجه‌!(+فیلم)

هفته‌های گذشته دریافتیم که کاوشگر "کنجکاوی" ناسا پس از مدتی اقامت در منطقه "ورا روبن ریج"(Vera Rubin Ridge) اکنون مقصد دیگری را برای خود برگزیده است و مقصد جدید او "کوه شارپ" (Mount Sharp) است. کوه ائولیس یا کوه شارپ ، یک کوه در مریخ است که در مرکز "گودال گیل"(Gale Crater) سربرافراشته است. ارتفاع این کوه از کف گودال گیل بیش از ۵.۵ کیلومتر است.

موبنا – اکنون کاوشگر “کنجکاوی” (Curiosity) ناسا یک ویدئو خیره کننده ۳۶۰ درجه از سطح مریخ و از بالاترین قسمت “ورا روبن ریج” ارسال کرده است.
این ویدئو از اتصال چندین تصویر ثابت با یکدیگر ساخته شده است.

ناسا این ویدئو را منتشر کرده است که در آن تصاویری از مقصد بعدی کاوشگر کنجکاوی که کوه شارپ است نیز قابل مشاهده است.
جدیدترین منطقه‌ای که اکنون کنجکاوی در حال بررسی آن است،” Rock Hall Drill Hole ” نام دارد.

در این تصویر همچنین قسمت بالایی کوه شارپ که در فاصله‌ای دور قرار دارد و مقصد بعدی کنجکاوی است، قابل مشاهده است. منطقه‌ای که کنجکاوی قصد دارد در کوه شارپ به مطالعه و بررسی آن بپردازد،”Glen Toridon” که یک منطقه دارای خاک رس است، خواهد بود.

سفر و آنالیزهای کاوشگر کنجکاوی در منطقه “ورا روبن ریج” می‌تواند به ناسا در کشف ساختارهای جدید کمک کند.

“ابیگل فریمن” (Abigail Fraeman) یکی از پژوهشگران این پروژه گفت: تجهیزات نصب شده بر روی این کاوشگر موفق به ردیابی ردیابی “هماتیت” (hematite) کانی معدنی غنی از آهن شده‌اند که این کانی اغلب در مناطقی که در آنجا آب وجود دارد، یافت می‌شود. مطالعه بیشتر داده‌های این کاوشگر ما را قادر می‌سازد تا اطلاعات بیشتری درباره هماتیت‌ها کسب کنیم.

مریخ نورد کنجکاوی
این کاوشگر پیچیده‌ترین کاوشگری است که سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به سیاره سرخ (مریخ) فرستاده است. این خودروی شش-چرخه ۲٫۹ متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد و می‌تواند بر روی سطح سیاره حرکت کند و از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتی‌متر بالا رود و دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می‌دهد تا بیش از ۱۰ سال به حرکت ادامه دهد که برای بازدید از کل کفِ گودال گیل و حتی صعود به قله کوه شارپ در مریخ زمانی کافی است. این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می‌تواند از خاک نمونه برداری و سنگ‌ها را سوراخ کند. یک بازوی رباتیک، نمونه‌ها را برای آنالیز ترکیب شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می‌کند.

 منبع: ایسنا

دنبال کنید @ اینستاگرام