خانه ای با بالاترین استاندارد در جهان!(+عکس)

موبنا – دو شرکت معماری «سوشبِل ویوِر» و «کلِیر کاسین آرشیتکت» که دفتر مرکزی آنها در شهر ملبورن واقع شده است همکاری‌هایی را با یکدیگر آغاز کردند تا به موجب آن «نخستین خانه کربنی ۱۰ ستاره استرالیا» را بسازند. «خانه ۱۰ ستاره» بر اساس فلسفه بدون ضایعات ساخته شده است و طراحی آن به گونه‌ای است که تمامی کربن تولید شده در این خانه دوباره به چرخه اصلی برای استفاده در خانه برمی‌گردد و به‌ازای هر یک از ساکنان خانه می‌تواند در طول یک سال از انتشار ۲۰۳ کیلوگرم کربن جلوگیری کند.

«نات وودز» یکی از مدیران شرکت «سوشبل ویوِر» در این خصوص گفت: «”خانه ۱۰ ستاره” نخستین ساختمان مسکونی در استرالیا محسوب می‌شود که در رتبه‌بندی مصرف انرژی ۱۰ ستاره را به صورت کامل در اختیار گرفته است. ما بر این باوریم که یکی از نخستین خانه‌های جهان با چنین استانداردی است که کربن را به چرخه مثبت برای مصرف دوباره برمی‌گرداند و هیچ گونه ضایعات و آلایندگی برای محیط پیرامون خود تولید نمی‌کند. از این خانه می‌توان به عنوان یک مجموعه کاملا پایدار یاد کرد».

طراحی و ساخت «خانه ۱۰ ستاره» به عنوان یک مثال بهینه و کارآمد برای نسل آتی خانه‌ها صورت گرفته است ضمن در اختیار داشتن امکانات مدرن و امروزی، می‌توانند با ظاهر زیبا از محیط زیست محافظت کنند. این خانه در فضایی به وسعت ۱۶۰ متر مربع ساخته شده است و در جریان ساخت آن مهندسان تکنیک‌های سنتی ساختمان سازی را به کار بردند و سعی کردند کمترین میزان ضایعات در جریان ساخت بنا به وجود آید و در پایان این پروژه گفته شد که تنها ۳ کیسه زباله به جا ماند. هدف از دنبال کردن پروژه‌های بدون زباله و ضایعات این است که مراکز تامین کننده قطعات بتوانند بسته‌بندی محصولات خود را به صورت بهینه و با حداقل مواد انجام دهند و این در حالی است که تمامی موادی که در جریان ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند قابل بازیافت باشند. به عنوان مثال برای ساخت این خانه چوب‌های اضافه که باقی مانده بود در باغچه مورد استفاده قرار گرفت.

دکتر وودز همچنین توضیح داد: «این خانه استانداردهای مدرن ساخت بنا را دنبال کرده است. ما تصمیم گرفتیم فرآیندها و فناوری‌های مورد نیاز خود را از امکاناتی که در بازار موجود بودند انتخاب کنیم. ما قصد نداشتیم خانه‌ای را طراحی کنیم که به فناوری‌های گران قیمت نیاز داشته باشد یا اینکه مجبور شویم فرآیند ساخت مواد اولیه آن را تغییر دهیم. تمام تلاشی که در جریان ساخت این خانه صورت گرفت این بود که نشان دهیم با استفاده از مواد موجود و وسایل کنونی هم می‌توان چنین خانه‌ای را بنا کرد».

فضای بیرونی خانه با چوب‌های جنگلی تزیین شده است، در قسمت داخلی خانه طبقه‌ها با استفاده از بتن اصلاح شده و عایق بنا شده‌اند، طراحی خانه به گونه‌ای است که بیشترین استفاده را از نور خورشید می‌برد و یک سقف پروانه‌ای شکل برای کنترل دمای هوا مورد استفاده قرار گرفته است، میزان نفوذ نور خورشید به داخل خانه و گرمای آن قابل کنترل است، سیستم تهویه آن به صورت دایم جریان هوای گرم و سرد را مدیریت می‌کند و همه بخش‌ها بر اساس معماری مدرن ارایه شده است. علاوه بر این، «خانه ۱۰ ستاره» پنل‌های خورشیدی ۵ کیلو واتی را روی سقف شامل می‌شود، سرویس هوشمند «ساندِن هیت پمپ» برای تامین آب گرم خانه به کار رفته است، مخزن ویژه با گنجایش ۱۰ هزار لیتر برای جمع‌آوری آب باران در آن کار گذاشته شده است، تمام شیشه‌های به کار رفته در بدنه ساختمان دوجداره هستند، و چراغ‌های ال‌ای‌دی و سیستم‌های روشناسی غیرسمی وغیرشیمیایی در آن به کار رفته است. به گفته شرکت «سوشبل ویور» میزان انرژی که این خانه در طول یک سال مصرف می‌کند ۳ دلار استرالیا معادل ۲.۳۵ دلار آمریکا خواهد بود.

وودز در این خصوص گفت: «سیستم خورشیدی که برای این خانه در نظر گرفته شده است با میزان جذب نور در پنجره‌ها و سیستم گرمایشی خانه در ارتباط است و در طول شبانه روز یک سیستم یکپارچه انرژی و حرارت خانه را مدیریت می‌کند. ما از یک فناوری جدید به نام bioPCM استفاده کردیم که داخل دیوارها و سقف‌ها نصب شده است و می‌تواند حرارت تولید شده در خانه را مدیریت کند. حتی در فصل سرماهای بسیار شدید استرالیا، محیط این خانه کاملا گرم خواهد بود و به هیچ گونه ابزار اضافی برای گرم کردن آن نیاز نیست».

«خانه ۱۰ ستاره» با هزینه‌ای بالغ بر ۴۹۰ هزار دلار استرالیا معادل ۳۸۶ هزار دلار آمریکا ساخته شده است و هم اکنون عموم مردم می‌توانند از آن دیدن کنند. شرکت سازنده امیدوار است دیگر شرکت‌های معماری و ساختمانی در پروژه‌های آتی خود از این بنا ایده بگیرند و مبتنی بر آن خانه‌های مسکونی جدید را طراحی کنند.

خروج از نسخه موبایل