خانه‌هایی خلاقانه و مقاوم در برابر زلزله از جنس بامبو (+عکس)

ایده خانه هایی از جنس چوب بامبو برای مناطق زلزله خیز نپال ارائه شده و پروژه ماژولار 3 نام گرفته است. از جمله مهم ترین ویژگی های آن می توان به پایداری در آب و هوای منطقه، روند ساخت و ساز آسان و همچنین هزینه های مقرون به صرفه زندگی در خانه ها اشاره کرد.

موبنا؛ رکسانادانیالی – از آن جایی که این خانه ها با استفاده از مواد اولیه بومی و به طور غالب از چوب بامبو در ابعاد متنوع ساخته می شوند، امکان تغییر و حتی شخصی سازی آنها طبق سلیقه ساکنین وجود خواهد داشت. همانطور که گفته شد این خانه ها مخصوص مناطق زلزله خیز نپال هستند. به همین علت هدف اساسی ساخت و ساز سریع خواهد بود تا بتوان به آن دسته از نواحی که دچار آسیب های ناشی از زلزله شده اند، چه از نظر روانی و چه اقتصادی کمکی شایان کرد.

این سیستم ماژولار 3×6 را می توان به راحتی از نو تنظیم کرد و یا آزادانه توسعه داد. همگی موارد مذکور با حفظ کیفیت نور دریافتی توسط خانه و تهویه طبیعی محیط داخلی صورت می پذیرند. دیوارهایی که در قالب پارتیشن طراحی شده اند، فضاهای داخلی را از یکدیگر جدا می کنند مواد مورد استفاده نیز شامل ورقه های فولادی و دیواره های بافته شده از بامبو هستند که در منطقه نپال بسیار آشنا و متداول محسوب می شوند. جالب است بدانید که مالکین می توانند رنگ مورد علاقه خود را برای خانه ساخته شده انتخاب کنند.

چهارچوب سخت و مستحکم خانه های این پروژه به اشکالی مثلثی شکل تقسیم می شوند تا از انعطاف پذیری کافی برای مقاومت در برابر زلزله برخوردار باشند. اما دلیل استفاده از بامبو چه بوده است؟ این گیاه شگفت انگیز به علت فراوانی در مناطق مختلف نپال، پرو و هند و همچنین مهارت مردم محلی در به کار گیری آن برای ساخت و ساز برگزیده شده است. علاوه بر این بامبو سبک و انعطاف پذیر است و به آسانی بدون آن که پروژه متحمل هزینه های گزاف شود، قابل جا به جایی خواهد بود. هر خانه متشکل از فضاهای متفاوتی است که از جمله اصلی ترین آنها می توان به اتاق نشیمن، آشپزخانه، حمام و اتاق خواب اشاره کرد.

 منبع: پول نیوز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − شش =

دنبال کنید @ اینستاگرام