مقایسه واقعی سرعت اینترنت همراه ایرانسل، همراه اول و رایتل

شاید ملاک اصلی انتخاب و یا ترابرد بسیاری از مشترکین پوشش و سرعت اینترنت همراه در کشور باشد. در این مطلب قصد داریم مقایسه‌ای واقعی بین پوشش و همچنین سرعت اینترنت همراه 4G اپراتورهای مختلف در کشور داشته باشیم.

موبنا – خوشبختانه در چند سال اخیر کیفیت اینترنت همراه در کشور بهبود چشمگیری داشته و حالا هر سه اپراتور عملکرد خوبی در زمینه پوشش و سرعت شبکه 4G دارند. با توجه به این‌که استفاده اصلی کاربران از تلفن همراه حالا اینترنت و شبکه‌های اجتماعی است تصمیم گرفتیم مقایسه سرعت اینترنت همراه را بین هر سه اپراتور ایرانسل، همراه اول و رایتل انجام دهیم.

روش انجام آزمایش

در حال حاضر سرویس‌ها و اپلیکیشن‌هایی مثل Open Signal پوشش‌دهی و میانگین سرعت اینترنت همراه هر اپراتور را در نقاط مختلف کشور مشخص می‌کنند. با این‌حال تصمیم گرفتیم برای واقعی‌تر شدن نتایج آزمایش‌ها را در حد امکان خودمان در چند نقطه از چند شهر اصلی کشور انجام دهیم.

به این ترتیب تست سرعت اینترنت همراه هر سه اپراتور ایرانسل، همراه اول و رایتل را در تهران، اصفهان و شیراز در چند نقطه با دو اپلیکیشن Speedtest از شرکت Ookla و همچنین Open Signal انجام دادیم. برای مشخص شدن حداکثر پتانسیل این شبکه‌ها بیشینه سرعت آپلود و دانلود از سرورهای داخلی در نظر گرفته شده است. همچنین در نقاط (هرچند محدودی) که برخی از اپراتورها آنتن‌دهی 4G مناسب نداشتند از نتایج 3G استفاده شده است.

در مورد سایر شهرها با توجه به موجود بودن اطلاعات در Open Signal و کافی بودن یا نبودن آن‌ها میانگین سرعت شبکه هر سه اپراتور در یک بخش و یا کل شهر در نظر گرفته شده است.

همچنین پوشش‌دهی شبکه را نیز با نمودارهای Open Signal به تصویر کشیده‌ایم.

مقایسه پوشش‌دهی اینترنت ایرانسل، همراه اول و رایتل

بگذارید ابتدا از نقشه پوشش‌دهی شبکه 4G هر سه اپراتور برای کل کشور شروع کنیم:

مقایسه پوشش‌دهی اینترنت همراه اپراتورهای مختلف

طبق اطلاعات OpenSignal پوشش شبکه 4G ایرانسل و همراه اول تقریباً مشابه و بسیار گسترده‌تر از رایتل هستند. در تصاویر زیر هم می‌توانید پوشش شبکه 4G هر سه اپراتور را در شهرهای مختلف با یکدیگر مقایسه کنید.

پوشش اینترنت همراه 4G در تهران

پوشش اینترنت همراه 4G در شیراز

پوشش اینترنت همراه 4G در اصفهان

پوشش اینترنت همراه 4G در مشهد

پوشش اینترنت همراه 4G در اهواز

توجه داشته باشید که این نمودارها چندان دقیق نیستند. چرا که همان‌طور که در بخش بعدی خواهید دید در برخی نقاط اینترنت همراه رایتل در آزمایش‌های ما سرعت بالاتری نسبت به رقبا داشت درحالی‌که در تصاویر OpenSignal این مناطق حتی پوشش 4G ندارند! با این وجود با توجه به تجربیات ما و کاربران می‌توان گفت پوشش شبکه 4G رایتل هنوز به گستردگی دو اپراتور اصلی دیگر کشور نیست.


مقایسه واقعی سرعت اینترنت ایرانسل، همراه اول و رایتل

همان‌طور که نوشتیم این مقایسه‌ها را در شهرهای تهران، اصفهان و شیراز خودمان به‌تازگی انجام داده‌ایم تا نتیجه دقیق‌تر و قابل اعتمادتر باشد. نتایج سایر شهرها به صورت میانگین از OpenSignal استخراج شده است.

توجه کنید که نتایج برحسب مگابیت بر ثانیه (Mbps) درج شده که برای تبدیل به مگابایت بر ثانیه (MBps) می‌توانید آن‌ها را برعدد ۸ تقسیم کنید.

به این ترتیب همان‌طور که در نتایج مقایسه سرعت اینترنت همراه مشاهده می‌کنید در مجموع عملکرد همراه اول چه در زمینه سرعت آپلود و چه دانلود بهتر بوده است. با این وجود عملکرد ایرانسل در برخی شهرها مثل اصفهان و اهواز بهتر است و رایتل هم با وجود پوشش محدودتر شبکه 4G در برخی مناطق عملکرد قابل تحسینی دارد.

اگر اینترنت همراه اولویت اصلی شما در انتخاب اپراتور است بسته به محل سکونت خود هر اپراتور می‌تواند بهترین باشد؛ با این وجود اگر به دنبال عملکرد بهتر در مجموع هستید همراه اول در این زمینه پیشتاز خواهد بود.

 منبع: فارنت

دنبال کنید @ اینستاگرام